Pasaulē
Vēsture

Lietuva izlaidīs četras unikālas monētas valsts simtgadei2

Ekrānšāviņš no youtube.com

Lietuvas Banka otrdien, 13.februārī, izlaidīs četras unikālas Lietuvas valstiskuma atjaunošanas simtgadei veltītas kolekciju monētas, no kurām vienā būs apskatāmi visu 1918.gada 16.februāra Neatkarības akta signatoru parakstu faksimili, raksta avīze “Verslo žinios”.

Simtgades sērijā tiks izlaista viena zelta monēta un trīs gredzenveida sudraba monētas, kas ieliekamas cita citā un visas četras kopā veido vienu, – domājams, šis apstāklis krietni palielinās sērijas vērtību kolekcionāru acīs.

Neatkarības akta parakstītājiem veltītās zelta monētas centrā lasāms uzraksts “Valstiskuma atjaunošana.100”, un ap to staru veidā izkārtoti divdesmit signatoru paraksti. Simboliskie stari stiepjas cauri arī pārējām trim monētām, kas veltītas Lietuvas diplomātijai, tiesu sistēmai, kā arī Bruņotajiem spēkiem un brīvprātīgajām militarizētajām struktūrām. Malējās monētās lasāmi svarīgākie datumi, kas saistīti ar Lietuvas valstiskuma atjaunošanu, brīvības cīņām, konstitūcijas pieņemšanu, valsts institūciju izveidi un Lietuvas starptautisko atzīšanu.

Katras monētas aversā redzami atsevišķi Lietuvas ģerboņa figūras Vīša jeb bruņinieka auļojoša zirga mugurā elementi, kas, saliekot visas monētas kopā, izveido vienotu tēlu.

Monētu grafiskā dizaina autors ir Ļuds Paruļskis. Četras jaunās sērijas monētas nokaltas uzņēmumā “Lietuvos monetu kalykla”, katra 4000 eksemplāru metienā. To veidošanā izmantotas jaunākās lāzergravēšanas tehnoloģijas.

Lietuva 16.februārī svinēs Valsts atjaunošanas dienu, pieminot simto gadskārtu, kopš Lietuvas nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča vadītā Lietuvas Padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

LA.lv