×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
16. februāris, 2014
Drukāt

Lietuva svin Valsts atjaunošanas dienu (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Lietuva svētdien, 16.februārī, svin Valsts atjaunošanas dienu – 96.gadskārtu, kopš Lietuvas padome pieņēma aktu par neatkarības atjaunošanu, proklamējot Lietuvas Republiku.

Svētku dienas rītā Lietuvas valsts vadītāji Viļņas Rasu kapsētā godinās Neatkarības akta parakstītāju piemiņu.

Pusdienlaikā Viļņā, Simona Daukanta laukumā pie prezidenta pils, kā ik reizi šajos valsts svētkos, tiks svinīgi uzvilkti visu triju Baltijas valstu karogi.

Svinīgs atceres brīdis paredzēts arī pie nama Viļņā, kur pirms 96 gadiem tika parakstīts Lietuvas Neatkarības atjaunošanas akts.

Vēlāk prezidente Daļa Grībauskaite pasniegs Lietuvas un ārvalstu pilsoņiem valsts apbalvojumus par nopelniem Lietuvas labā.

Viļņas katedrālē notiks Valsts atjaunošanas dienai veltīta mise.

Pievakarē Viļņas Ģedimina prospektā no Katedrāles laukuma līdz Vinca Kudirkas laukumam pie valdības ēkas par godu 16.februārim tiks iedegti 16 simboliski ugunskuri.

Svētkus vainagos koncerts Lietuvas Nacionālajā filharmonijā, kurā skanēs lietuviešu komponistu darbi. Visi koncerta ieņēmumi tiks veltīti jaunu apdāvinātu mūziķu atbalstam, savukārt plašs brīvdabas koncerts notiks Katedrāles laukumā.

Svētku koncerti paredzēti arī citās lielajās Lietuvas pilsētās.

Tāpat kā iepriekšējos gados, prezidente arī šoreiz aicinājusi cilvēkus gan ģimenes un draugu lokā, gan plašākā mērogā sagaidīt Valsts atjaunošanas dienu ar izdomu un pieteikt svaigas idejas, kas ar laiku varētu pārvērsties paliekošās tradīcijās. Desmit labāko ideju autori pēc svētkiem saņems dāvanā Lietuvas karogu.

“Man ir liels prieks, ka cilvēki sāk sajust – tie ir viņu svētki. (..) Ir labi, ka tie nav tikai valsts varas svētki ar pierastām tradīcijām, ka nav garlaicīgi, jo katrs tajos ieliek daļiņu no sevis, savu radošo dzirksti, savu noskaņu, un tie kļūst par visas Lietuvas svētkiem,” sacījusi Grībauskaite.

Pērn par godu šai dienai tika rīkoti saistoši pārgājieni pa Lietuvu, koncerti, izrādes un citi pasākumi.

Interesanti pasākumi gaidāmi arī šogad. Piemēram, galvaspilsētā jau astoto gadu Valsts atjaunošanas dienā tiek rīkots laivu brauciens Lietuvas karoga krāsās izkrāsotās smailītēs pa Viļņas upi, bet, ja ledus apstākļi neļauj, laivošana notiek Nēres upē.

Grupa Lietuvas senvēstures entuziastu šai dienā rīko pārgājienu pa aizsalušās Kuršu jomas ledu, pieminot ne tikai Lietuvas Republikas proklamēšanu 1918.gadā, bet arī 1270. gada 16. februārī pie Igaunijas krastiem uz aizsalušās Baltijas jūras notikušo Karuses kauju starp Lietuvas Dižkunigaitijas un Livonijas ordeņa spēkiem.

Savukārt Sventājā cilvēki pusdienlaikā aicināti pulcēties pie dienvidu mola, lai pie ugunskura vienotos kopīgās dziesmās un sildītos ar karstu tēju.

1918.gada 16.februārī Lietuvas padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Taja laika bija vispirms proklameta ne Lietuvas Republika, bet Lietuvas Karaliste, kura eksisteja
    pusgadu, ar karali Mindaugu II. Lai dzivo Lietuva!

Draugiem Facebook Twitter Google+