Pasaulē
Baltija

Lietuva un ASV paraksta līgumu par amerikāņu karavīru statusu 16

Foto no arhīva

Lietuvas Aizsardzības ministrijā otrdien parakstīts līgums, kas reglamentē amerikāņu karavīru statusu Lietuvā.

Lietuvas vārdā dokumentu parakstījis aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis, Amerikas Savienoto Valstu vārdā – ASV vēstniece Lietuvā Enna Hola.

Kā norādījis Karoblis, šī diena Lietuvas un ASV aizsardzības sadarbības jomā uzskatāma par vēsturisku. “Esmu pārliecināts, ka ASV spēku atrašanās šeit ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ļauj Lietuvas cilvēkiem pašreizējā situācijā justies drošāk, un ceru uz pastāvīgu klātbūtni nākotnē,” viņš uzsvēris.

ASV vēstniece savukārt norādījusi, ka parakstītais līgums “vēlreiz apliecina abu valstu apņemšanos strādāt plecu pie pleca, stiprinot NATO aliansi”.

Divpusējie līgumi par sadarbību aizsardzības jomā tiek izstrādāti pēc ASV iniciatīvas un reglamentē ASV karavīru un viņu ģimenes locekļu statusu attiecīgajā valstī.

Saskaņā ar Viļņā parakstīto līgumu Lietuva nodod Amerikas Savienotajām Valstīm tiesībām realizēt kriminālo jurisdikciju attiecībā uz amerikāņu karavīriem, tomēr vienlaikus patur iespēju īpašos gadījumos šīs tiesības atgūt.

Līgums arī paredz Amerikas Savienotajām Valstīm tiesības izmantot noteiktus militāros objektus, lai gan tie paliek Lietuvas īpašumā.

Līgums stāsies spēkā, kad to būs ratificējis Lietuvas Seims un ASV Senāts.

Kopš 2014.gada ASV Baltijas valstīs un Polijā dislocējušas pa rotas lieluma karavīru vienībai, bet uz mācībām Lietuvā bieži ieradīsies bataljons no Polijā dislocētās ASV spēku brigādes.

LA.lv