×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. novembris, 2012
Drukāt

Lietuvas armija atstās afgāņiem 3,3 miljonu latu vērtu īpašumu

Foto - AFPFoto - AFP

Pēc Lietuvas karavīru izvešanas no Afganistānas Goras provinces un pašreizējās Lietuvas kontingenta bāzes provinces galvaspilsētās Čagčaranā nodošanas vietējās varas rokās Lietuva pēc 2013. gada beigām Afganistānā atstās īpašumu vairāk nekā 16 miljonu litu (3,3 miljonu latu) vērtībā.

Par to liecina Lietuvas Aizsardzības ministrijas sagatavotais valdības lēmuma projekts. “Lietuvas Republikas valdība nolemj bez maksas nodot Afganistānas Islāma Republikas valdības īpašumā Lietuvas valstij piederošu un Lietuvas Bruņoto spēku pārvaldījumā esošu ilgtermiņa un īstermiņa materiālo īpašumu, kura kopīgā atlikuma vērtība 2012. gada 1. oktobrī bija 16 miljoni 344 tūkstoši litu (3,33 miljoni latu),” teikts lēmuma projektā. Saskaņā ar lēmuma projektu Lietuvas Bruņotajiem spēkiem būs jāsagatavo līgums par īpašuma nodošanu Afganistānai, kurā jāizklāsta tā nodošanas un izmantošanas noteikumi. Lietuvas Bruņotie spēki būs pilnvaroti atbildēt par īpašuma nodošanu.

Lēmuma projekta pielikumā ir uzskaitītas īpašuma vienības, ko Lietuva plāno nodot Afganistānai. Sarakstā ir dažādi militārās sadzīves inventāra priekšmeti, piemēram, gultas, ledusskapji, veļas mazgājamās mašīnas, veļas žāvētāji, dzīvošanas, noliktavas un sanitārie konteineri, kā arī ģeneratori, dažādas Goras provinces atjaunošanas vienības nometnes ēkas un citas infrastruktūras vienības, piemēram, transportlīdzekļu remontdarbnīcas un nometnes aizsardzības elementi. Tāpat Lietuva plāno Afganistānā atstāt lielu daudzumu medicīnas aprīkojuma un instrumentu.

Lietuvas aizsardzības ministre Rasa Juknevičiene norādīja, ka, lemjot par to, kādu īpašumu pēc misijas Afganistānā beigām vest atpakaļ uz Lietuvu un kādu atstāt vietējiem spēkiem, tika ņemtas vērā katras īpašuma vienības transportēšanas izmaksas, īpašuma vērtība un iespējas to izmantot Lietuvā. “Galvenais princips īpašuma vienību sadalē, ko vest atpakaļ un ko atstāt, bija atpakaļvešanas neizdevīgums. Tādēļ, ka transportēšanas izmaksas pārsniedz vienības vērtību. Dažas īpašuma vienības ir īstermiņa izmantošanas preces, kuras Lietuvā vairs izmantot nevarēs,” paskaidroja Juknevičiene.

Līdz 2013. ada beigām paredzēta Lietuvas karavīru izvešana no Goras provinces, kur pašlaik atrodas 15. Lietuvas karavīru vienība, bet novembrī uz Afganistānu dosies jau 16. vienība. Lietuvas kontingentu Čagčaranā patlaban veido 150 karavīru un civilpersonu. Provinces atjaunošanas vienībā ir arī Dānijas, Gruzijas, Japānas, ASV, Horvātijas, Rumānijas un Ukrainas bruņoto spēku pārstāvji. Lietuva kopš 2005. gada NATO vadīto Starptautisko drošības atbalsta spēku sastāvā vada Goras provinces atjaunošanas vienību, kas ir izvietota provinces galvaspilsētā Čagčaranā. Viens no misijas galvenajiem uzdevumiem ir veicināt Afganistānas centrālās valdības ietekmi, palīdzēt radīt drošu vidi, ieviest stabilitāti un radīt atbilstošus apstākļus provinces un valsts atjaunošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+