Foto – Shutterstock

Līgumiskais un likumiskais 0

Ko nozīmē līgumiskais mantojums? Ar ko tas atšķiras no likumiskā mantojuma? MARTA LIELVĀRDES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Atgādinām, ka Civillikums paredz trīs mantošanas veidus: testamentāro, likumisko un līgumisko. Testamentārā mantošana parasti ir saistīta ar rakstisku testamentu, kur novēlēta kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem nododamās tiesības un saistības. Likumiskā mantošana savukārt ir saistīta ar likumā noteiktajiem mantiniekiem un to, kas viņiem pienākas pēc likuma. Līgumiskajā mantošanā noslēdz mantojuma līgumu, ar kuru viens līdzējs otram vai vairāki līdzēji cits citam piešķir tiesības uz savu nākamo mantojumu vai tā daļu.

Jāievēro šo mantošanas veidu prioritātes. Līgumiskā mantošana ir svarīgāka par testamentāro un likumisko mantošanu. Testamentārā mantošana savukārt ir svarīgāka par likumisko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja mantiniekam kaut kas novēlēts ar mantojuma līgumu, viņš to var saņemt nevis tūlīt, bet pēc mantojuma atstājēja nāves. Šajos gadījumos jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, ja vien tie, kam tā pienākas, paši tieši vai piedaloties līgumā, nav atteikušies no savām tiesībām. Ja tas nav ievērots, pēc mantojuma atstājēja nāves neatņemamās daļas tiesīgie (laulātais un lejupējie) var pieprasīt izdot viņu neatņemamo daļu. Ja mantojuma līgumā ir minēts nekustamais īpašums un šis līgums ierakstīts arī zemesgrāmatā, bez līgumiskā mantinieka piekrišanas mantojuma atstājējs dzīves laikā to nedrīkst pārdot, ieķīlāt vai dāvināt.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.