Kultūra
Māksla

“Liktenis un absolūta vajadzība.” Liepājā atklāta Dainas Dagnijas izstāde0

Foto: Edgars Pohevičs

Sagaidot Latvijas valsts dzimšanas dienu, Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā un Foajē tika atklāta izcilās latviešu trimdas mākslinieces Dainas Dagnijas glezniecības personālizstāde “Augšup. Saule un ezeri”.

Daina Dagnija ir nozīmīga personība gan Latvijas, gan pasaules vizuālās mākslas kontekstā – lielāko daļu sava radošā mūža māksliniece pavadījusi ASV. Viņas mākslā savijies nacionālais kolorīts ar pasaules mākslas tendencēm vairāku gadu desmitu garumā.

Daina Dagnija mākslai veltījusi visu savu mūžu, un arī tagad, 81 gada vecumā, piekrita pirmo reizi izstādīt savus mākslas darbus Liepājā – pilsētā, kurā Brīvības cīņu laikā 1919. gadā, uzturējās tikko dibinātās Latvijas valdība. Par to stāsta arī divas uz Liepāju atvestās Dainas Dagnijas gleznas – “Par Brīvību Kritušie” un “Krītošie ceļ mūs Augšup”.

Izstādes kurators Mārtiņš Heimrāts izstādes atklāšanā atzīmēja: “Daina nav ornamentāli latviska, viņa ir ļoti dziļi, pat pirmatnēji latviska. Izstādes nosaukums ir “Augšup”, bet pie pretējās sienas redzam divas figūras, kas krīt lejup. Tie ir upuri uz brīvības altāra. Kādam ir jākrīt lejup, lai mēs varam iet tālāk un celties augšup.”

Māksliniece atzina, ka viņas trimdā tapušajiem darbiem esot Latvijas inspirācijas. “Ņūdžersijā es staigāju ap vienu ezeru. Tas bija laiks, kad Latvijā sākās atmoda, un es domāju par Burtnieku ezeru – ka Latvija celsies, tāpat kā Burtieku pils nāks ārā no ezera. Ir arī motīvs par bērniem, kurus aizsūtīja uz Sibīriju. Latvijas vēsture vienmēr nākusi man līdzi,” teica gleznotāja.

Latviešu meitene, kura septiņu gadu vecumā bija spiesta pamest savu dzimteni, ir atgriezusies. Ar saviem darbiem, ar 1993. gadā saņemto Pasaules brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda Goda balvu vizuālajās mākslās, ar 1980. un 1985. gadā Ņūdžersijas pavalsts Mākslas padomē saņemtajiem grantiem glezniecībā, kā arī citām pasaulē gūtām atzinībām un apbalvojumiem.

“Man vienmēr gleznošana ir bijusi primārā. Padodos gleznošanas plūdumam, kādam spēkam, kas ir manī. Tas ir bijis liktenis un absolūta vajadzība. Mūsos ir kāds garīgs spēks, kas mūs vada. Tas mani ir atvedis Latvijā. Es jūtu, ka esmu atkal atradusi savu zemi”, saka māksliniece Daina Dagnija.

Mākslinieces radošās dzīves bagāžā jau ir vairāk nekā 30 personālizstādes ASV, Latvijā, Marokā, Kanādā un citur, bet tagad arī Liepājā – Liepājas Latviešu biedrības namā.

Dainas Dagnijas personālizstāde “Augšup. Saule un ezeri” Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā būs skatāma līdz 2. decembrim.

LA.lv