×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
15. augusts, 2013
Drukāt

LLKC: Lopbarības šoziem pietiks, cenas zemākas nekā pērn

LETALETA

Šajā gadā lopbarības graudu raža ir pietiekama, graudu kvalitāte ir laba un to cenas ir zemākas nekā pērn. Arī sienu un skābbarību ziemas sezonai patlaban izdodas savākt pietiekamā daudzumā. To secinājuši Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti, izvērtējot zemnieku saimniecību – piena un gaļas ražotāju – nodrošinājumu ar lopbarību ziemas sezonai, informē LLKC.

“Ražas laiks Latvijā rit pilnā sparā, un daudzviet graudi novākti, atdalīti no piemaisījumiem un tiek vērtēti. Šajā sezonā lopkopjus iepriecina graudu cena, kas ir zemāka nekā pagājušā gadā, kā arī augstāks nekā pērn proteīna saturs graudos. Ražošanas efektivitāti būtiski ietekmēs graudos esošais proteīns, kas šogad ir vidēji par 2 – 3% lielāks kā pagājušajā sezonā, jo samazināsies vajadzība pēc iepirktajiem proteīnu saturošiem barības līdzekļiem, piemēram rapša, sojas spraukumiem un citām proetīnpiedevām,” saka LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa.

Šobrīd lopbarības kviešu un miežu cena Latvijāi ir vidēji Ls 105 – Ls 110 par tonnu. Pērn tā bija Ls 135 līdz Ls 145 par tonnu. Zemākas lopbarības graudu cenas palīdzēs mazināt piena ražošanas pašizmaksas rādītāju, kas daudzām saimniecībām vienā līmenī ar realizācijas cenu. Lielajām saimniecībām, kas nodrošina 80% no pārstrādei piegādātā piena apjoma, pirktās lopbarības īpatsvars sastāda ievērojamu daļu – no 35% līdz pat 50% – ražošanas izmaksās.

Siliņa atgādina: lai graudus izbarotu lopiem un iegūtu gaidīto rezultātu, jāievēro graudu nobriešanas laiks. “Atgremotājiem – govīm – svaigus graudus var sākt izēdināt sešas līdz astoņas nedēļas pēc novākšanas, bet cūkām un putniem 10 – 12 nedēļas pēc pirmapstrādes un žāvēšanas.” Speciāliste norāda, ja graudaugus pirms izbarošanas nenobriedina, tad dzīvnieks spēj izmantot tikai vienu ceturto daļu no tajos esošajām barības vielām. Turklāt pārāk daudz svaigu graudu var būt bīstami dzīvnieku veselībai.

Izvērtējot situāciju ar rupjās lopbarības – siena, skābbarības – sagatavošanu, LLKC eksperti secinājuši, ka pirmie pļāvumu jūnijā bija labi. Otro pļāvumu ražība ir salīdzinoši pieticīgāka, jo īpaši Latgales pusē un valsts ziemeļaustrumos, kur valdīja ilgstošs sausums. Latvijā kopumā otrais pļāvums ir devis mazāk zaļās masas nekā pērn. Šobrīd daudzas saimniecības gatavojas trešajam pļāvumam.

Tā kā nokrišņu daudzums augustā ir pietiekams, saimniecībām būs iespējas rupjo lopbarību sagatavot pietiekamā daudzumā. Ir saimniecības kas pagājušajā gadā sagatavoja vairāk barības nekā spēja izēdināt, un šos krājumus lika lietā šovasar sausajā periodā, piebilst LLKC.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+