×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
30. maijs, 2014
Drukāt

LPS: jānodala valsts un pašvaldību atbildība par sociālajiem jautājumiem (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) biedri šodien kongresā pieņēma Latvijas pašvaldību attīstības vadlīnijas, kurās kā viens no mērķiem ir noteikts panākt pašvaldību daļas pieaugumu ikgadējā valsts budžetā.

LPS vēlas arī panākt, lai iedzīvotāju ienākuma nodoklis un nekustamā īpašuma nodoklis pilnībā kļūtu par pašvaldību nodokļiem, kā arī vajadzētu panākt, lai pašvaldību ieņēmumu bāze tiktu paplašināta ar daļu no saimnieciskās darbības nodokļiem, uzskata LPS.

Dokumentā pausta apņēmība pilnveidot pašvaldību tiesības noteikt vietējo nodevu veidus, nodokļu un nodevu likmes. LPS vēlas panākt, lai gadījumā, ja valsts deleģē pašvaldībām kādu funkciju veikšanu, tā attiecīgi arī piešķir šai funkcijai finansējumu.

Tāpat pašvaldības ir apņēmības pilnas panākt, ka pašvaldību daļa valsts nodokļu ieņēmumos gadu no gada pieaugtu, kamēr tiktu sasniegti vismaz 25% no visiem nodokļu ieņēmumiem. Tuvāko gadu laikā ir arī plāns novērst centienus, ka nozaru problēmas tiek risinātas uz pašvaldībām piekrītošo nodokļu rēķina.

Pieņemot vadlīnijas, LPS biedri šodien apņēmās panākt, lai pašvaldību politiķu tiesības un pienākumi tiktu regulēti tikai likumos, bet ne citos normatīvajos aktos, kā arī panākt, ka valsts atbalsta pašvaldību politiķu un darbinieku izglītošanos. Tāpat pašvaldībām ir vēlme paplašināt politiķu sociālās garantijas un panākt, ka tiek atcelti šķēršļi augsti kvalificētu darbinieku nonākšanai pašvaldībās.

Domājot par saviem iedzīvotājiem, pašvaldības apņēmušās panākt, lai katram tās iedzīvotājam tiktu garantēts likumā noteiktais un atbilstoši inflācijai regulāri indeksēts iztikas minimums.

Pēc LPS domām, būtu jānodala valsts un pašvaldību atbildība par sociālajiem jautājumiem, izveidojot modeli, kurā valsts nosaka kārtību un finansē pakalpojumus, kas visā valstī ir vienādi, savukārt pašvaldības nosaka kārtību pakalpojumiem, kuru sniegšanā ir svarīgi ievērot teritoriālās atšķirības vai kur nepieciešams individuāli izvērtēt katru gadījumu. Pašvaldību ieskatā, garantētajam minimālajam ienākumam jābūt izmaksātam no valsts budžeta mērķdotācijas veidā.

Stingra apņēmība pausta par sociālo pabalstu regulēšanu – LPS vēlas, lai valsts pārtrauktu regulēt sociālo pabalstu jomu pašvaldībās un savu viedokli paustu nevis Ministru kabineta noteikumu, bet ieteikumu formā. Vadlīniju dokumentā kā mērķis arī noteikts panākt, ka pašvaldību darbiniekiem tiek atcelti nepamatoti ierobežojumi.

Vēloties palielināt pašvaldības lomu, vadlīnijās noteikts mērķis saglabāt pašvaldībai tiesības brīvi noteikt administrēšanas vai pakalpojumu sniegšanas lomu, samazināt atskaitēm veltāmo laiku, kā arī novērst valsts pakalpojumu pārmērīgu koncentrāciju un izmantot pašvaldību vienas pieturas aģentūru iespējas.

Jau ziņots, ka šodien Aizkrauklē notiek LPS 25. kongress, kurā pašvaldību pārstāvji vērtē pagājušajā gadā paveikto, spriež par pašvaldību darba aktualitātēm un gatavo aicinājumu politiskajām partijām pirmsvēlēšanu periodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. jums neredzēt ne austskolas, ne operu, ne ceļus…………..tur arī tupiet, stadionu būvētāji

Draugiem Facebook Twitter Google+