×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. februāris, 2015
Drukāt

LTRK: Nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā pērn bijis zemākais piecu gadu periodā

LTRK fatiLTRK fati

Kā liecina jaunākais “AC Nielsen” “Tukšo cigarešu paciņu pētījums”, kas veikts 2014. gada pēdējā ceturksnī, no kopumā Latvijā patērētajām 28,9% bijušas kontrabandas cigaretes, portāls LA.lv uzzināja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK).

LTRK norāda – kaut arī tas ir zemākais līmenis pēdējo piecu gadu laikā, Latvija joprojām ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā (ES) nelegālo cigarešu tirdzniecībā, kas ik gadu ES valstīm rada 11 miljardus eiro lielus zaudējumus.

Daļa no kontrabandas cigaretēm, kas tiek ievestas citās ES valstīs, tur nonāk caur Latviju. Tāpēc ceturtdien, 5. februārī, Saeimas namā atklāta izstāde “Cīņā ar kontrabandu nav robežu”. Izstādē aplūkojami informatīvo kampaņu plakāti no dažādām pasaules valstīm, tostarp Argentīnas, Meksikas, Kanādas, Ķīnas, Portugāles, Itālijas, Latvijas un citām vietām, aicinot iedzīvotājus netirgot un neiegādāties kontrabandas cigaretes.

Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn kontrabandas cigarešu īpatsvars Latvijā ir samazinājies par vienu procentpunktu, bet, salīdzinot ar 2010. gadu, kad kontrabanda sasniedza 44,6%, pat par desmit procentpunktiem, skaidro LTRK sabiedrisko attiecību dienestā.

“Tabakas izstrādājumu kontrabanda ir daudzu sociālekonomisko problēmu iemesls visā pasaulē. Tās ierobežošanai nepieciešamas spēcīgas ES robežas. Tikai tā varam aizsargāt savas valsts iedzīvotājus un ekonomiskās intereses. Tomēr līdztekus robežu stiprināšanai svarīgi ir mazināt sabiedrības iecietību. 2013. gada jūnijā SKDS veiktais pētījums liecina – 43% sabiedrības uzskata, ka kontrabandas cigarešu un alkohola tirdzniecība un iegāde nav nekas nosodāms. Tāpat 57% aptaujāto atzina, ka paši vai viņu draugi un paziņas pēdējā laikā ir pirkuši kontrabandas cigaretes,” saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Kontrabandas cigaretes Latvijā aizvien tiek ievestas galvenokārt no Baltkrievijas (66,9%) un Krievijas (29,8%). Atbilstīgi visvairāk kontrabandas cigaretes Latvijā tiek patērētas Daugavpilī (62,4%), Līvānos (45,2%), Ludzā (42%), kas atrodas pie valsts un arī ES Austrumu robežas, kā arī Ventspilī (38,5%). Laikā no 2011. līdz 2014. gadam no Baltkrievijas ievesto cigarešu apjoms ir dubultojies, savukārt no Krievijas ievesto – trīs reizes samazinājies. Viens no faktoriem, kas veicina kontrabandas pieaugumu no Baltkrievijas, ir cigarešu cenu atšķirības. Baltkrievijā vidējā cigarešu cena ir tikai 0,64 eiro, Krievijā 1,31 eiro, kamēr Latvijā – 2,60 eiro.

Endziņš: “Pērn Latvijas tirgotāji savās tirdzniecības vietās un medijos visā Latvijā izvietoja informatīvus plakātus ar aicinājumu neizvēlēties nelegālos tabakas izstrādājumus, tādējādi mazinot toleranci pret tiem. Mūsuprāt, šis ir labs valsts un privātā sektora sadarbības piemērs, ko apliecina arī pērnā gada valsts budžeta ieņēmi. No tabakas akcīzes nodokļa tie sasniedza 166 miljonus eiro, pārsniedzot plānoto par gandrīz septiņiem miljoniem eiro. Tomēr kontrabandas cigarešu tirdzniecības dēļ Latvijas valsts budžets vēl joprojām katru gadu zaudē ap 70 miljoniem eiro. Tāpēc uzsāktais jāturpina.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+