Kultūra
Kultūrpolitika

Madonas novads ar saviem amatiermākslas kolektīviem lepojas 1


Madonas pilsētas kultūras nama TDA “Vidzeme” uzstājas Madonas pilsētas svētkos.
Madonas pilsētas kultūras nama TDA “Vidzeme” uzstājas Madonas pilsētas svētkos.
Foto no Madonas pašvaldības arhīva

Madonas novads ir amatiermākslas kolektīviem bagātākais novads Latvijā. No 14 novada pagastiem nav tāda, kurā nedarbotos kāda pašdarbnieku kopa. Teju pussimtā kolektīvu darbojas ap 800 dalībnieku, un to skaits ar katru gadu turpina pieaugt.

Daudzi kolektīvi darbojas jau gadu desmitiem. “Madonas novada Praulienas pagastā savulaik aizsākās skolēnu dziedāšanas svētki. Madonā dibināta arī pirmā mākslas skola Latvijā, un, manuprāt, tas atstājis ietekmi uz novada nākotni, jo, iesējot šo mīlestību pret mākslu un mūziku mūsu pusē, tā tik tiešām iesakņojusies un zeļ mūsu cilvēkos. Amatierkolektīvus vada izcilas personības, turklāt šī lieta pārmantojas,” stāsta Madonas novada kultūras nodaļas vadītājs Jānis Kļaviņš. Liels nopelns tajā esot arī Madonas mūzikas skolai un Madonas mākslas skolai.

Visi amatiermākslas kolektīvu vadītāji ir pašvaldības štata darbinieki. Lauvas tiesa pašdarbnieku darbojas Dziesmu un deju svētku kustībā. “Dziesmu svētki ir ne tikai valsts, bet arī mūsu novada prioritāte, tāpēc kolektīvus, kas darbojas šā pasākuma vārdā, nodrošinām ar tautas tērpiem un visu pārējo,” skaidro J. Kļaviņš. “Iestājamies par Dziesmu svētkiem kā notikumu, ar ko lepojamies pasaules kontekstā. Mums kā lielam novadam ar bagātu kultūras vēsturi tas ir ļoti nozīmīgi.”

Pašvaldība nešķirojot kopas, bet visiem dodot vienādas iespējas sevi pierādīt. Galvenokārt nodrošinot pamatvajadzības – kolektīvu vadītāju algas, dalībnieku tērpus, mēģinājumu telpas, arī transportu uz koncertiem. Censoņiem, kuri gūst labus panākumus, cik nu atļaujot domes iespējas, tiekot sniegts papildu atbalsts, piemēram, piešķirts zināms finansējums pirms došanās uzstāties ārvalstīs. “Protams, vienmēr ir kur augt, taču visumā nav tā, ka mūsu kolektīvi vārguļo. Cenšamies vienmēr atsaukties un palīdzēt,” saka J. Kļaviņš.

Liels lepnums novadniekiem esot Madonas pūtēju orķestris, kas regulāri piedalās valsts mēroga pasākumos, vairākkārt saņēmis augstāko novērtējumu Dziesmu un deju svētku skatēs, un ir daudzu ārvalstu konkursu laureāts. Orķestris darbojas jau kopš 1959. gada, un pašlaik tajā spēlē 37 meistarīgākie pūšamo instrumentu mūziķi no Madonas un tuvākās apkārtnes. Lielisku sniegumu demonstrējot arī Madonas novada TDA “Vidzeme”, senioru deju kolektīvs “Atvasara”, kas Dziesmu un deju svētku skatē ieguvuši augstāko pakāpi. Taču, kā vairākkārt uzsver pašvaldības pārstāvis, dome lepojas arī ar visām sava novada kopām, kas pulcē novadniekus piepildīt savu brīvo laiku.

Amatiermākslas kolektīvu dalībniekiem, saprotams, vajadzīgi ne vien mēģinājumi un gatavošanās, bet arī uzstāšanās, koncertēšana, tālab pašvaldība regulāri rod iespēju kolektīviem parādīt, ko apguvuši gan savos pagastos, gan citviet novadā, kā arī dodoties sadraudzības koncertos un viesizrādēs pa visu Latviju un arī ārzemēs. Pilsētas svētku ietvaros Madonā tiekot rīkoti arī pašu mazie Dziesmu un deju svētki, kur pulcējas visi novada kolektīvi.

 

MADONA: 33 kolektīvi 

* 7 kori (labākie rezultāti koru skatēs vīru korim “Gaiziņš”, sieviešu korim “Jūsma”, jauktajam korim “Madona” un senioru jauktajam korim “Mantojums”)

* 24 tautas deju kolektīvi (augstākās pakāpes ieguvēji skatēs – TDA “Vidzeme”, senioru DK “Atvasara” un “Labākie gadi”, bērnu DK “Pipariņi”)

* 1 pūtēju orķestris

* 1 koklētāju ansamblis

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO: Simtgadē dāvina simts gleznas par pirmskara Latviju
15 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Video: animācijas filmas “Saule brauca debesīs” aizkadrā
15 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Muzikālu sveicienu Latvijai sūta igauņu rakstnieki un mūziķi
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
2 stundas