Ekonomika

Mājputnu arestu atcels trešdien 16

Foto – LETA

Lai gan aizliegums turēt vistas, pīles un pārējos mājputnus ārā iepriekš strikti tika noteikts līdz jūnija sākumam, jau nākamnedēl, 3. maijā, plānots to atcelt, vakar pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis. Tiesa, šis lēmums vēl jāapstiprina valdībai. Savukārt putnu turētājiem biodrošības noteikumi saistībā ar putnu gripas risku jāievēro līdz pat rudenim, bet visiem kopā jātur īkšķi, ka sērga pēkšņi tomēr neuzliesmo, jo tad aizliegums atkal būs spēkā. “Šonedēļ, tiekoties ar ornitologiem, secinājām, ka galvenie vīrusa pārnēsātāji – ūdensputni – ir atlidojuši un pilnā sparā ligzdo. Līdz ar to apdraudējums ir mazinājies un 3. maijā plānots akceptēt attiecīgos grozījumus, kas paredz atcelt aizliegumu turēt mājputnus slēgtās telpās,” sacīja Balodis, piebilstot, ka PVD noteiktos biodrošības priekšrakstus neviens nav atcēlis un par katru aizdomīgā nāvē nobeigušos putnu jāziņo dienestam. Minētais aizliegums visām saimniecībām, arī tām, kam vien pāris vistas, tika noteikts no 1. marta līdz 31. maijam. Līdz šim PVD inspektori pārbaudījuši 622 saimniecības, un 19 no tām bijuši biodrošības pārkāpumi, tajā skaitā vistas zāli knābājušas ārpus kūts. Pārkāpēji brīdināti un aicināti nebūšanas novērst.

Jau vēstīts, ka pagaidām augsti patogēnā putnu gripa Eiropas Savienībā (ES) nav konstatēta tikai Latvijā un Igaunijā. Ja sērga ķers mājputnus, ap attiecīgo saimniecību tiks noteiktas triju un 10 kilometru zonas, un vairāk nekā mēnesi no konkrētās zonas gaļu un olas varēs vest tikai ar zināmiem nosacījumiem. Latvijā ir aptuveni 4,5 miljoni mājputnu, lielajās saimniecībās tiek turēti vairāk nekā četri miljoni, bet piemājas saimniecībās – ap 300 000 mājputnu.

Ar putnu gripu slimo mājputni – vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

 

LA.lv