×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
7. maijs, 2015
Drukāt

Kā vērtējat iniciatīvu apturēt Okupācijas muzeja Nākotnes nama projektu? (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Okupācijas muzejs.

Arhitekte Zaiga Gaile ar atbalstītāju grupu pēkšņi nākusi klajā ar iniciatīvu saglabāt Okupācijas muzeja ēku Strēlnieku laukumā pašreizējā izskatā un necelt pie tās Gunāra Birkerta iecerēto piebūvi – Nākotnes namu. “Latvijas Avīze” šo situāciju aprakstīja 28. aprīļa publikācijā “Dīvainības ap Nākotnes namu”. Kā represētie vērtē centienus bremzēt jau tā ieilgušo nozīmīgā muzeja attīstības projektu?

Biruta Eda Ikauniece Rīgā: “Man tas liekas dīvaini. Tik daudzus gadus dzirdam, ka būs tā, bet pēkšņi kādam tas nav pieņemami. Protams, ja arhitekti liek priekšā kādu projektu, kas ir vēl labāks, tad to var apspriest, bet man grūti iedomāties kaut ko labāku par Nākotnes nama projektu. Tas, ka arhitekti rosina Nākotnes namam atvēlēto naudu novirzīt Stūra mājai, gan neliekas arguments. Okupācijas muzejs ir nepieciešams, lai izglītotu jaunatni par mūsu vēsturi.”

 

Eleonora Florentīne Voroņinska Rīgā: “Grūti izprast, kā tik gudrs cilvēks kā arhitekte Zaiga Gaile, kurai pašai radinieki cietuši represijās, pēkšņi nāk klajā ar šādu iniciatīvu. Mani aizvaino tas, kas pašlaik notiek. Tik daudz darba un līdzekļu ielikts Nākotnes nama projektā, bet te pēkšņi kādam tas traucē vai nepatīk. Bet mums taču vajag piemiņas vietu, mēs nevaram šo procesu vilkt bezgalīgi! Cilvēki aiziet mūžībā. Rīgas Politiski represēto biedrībā no pieciem tūkstošiem esam palikuši tikai simt trīsdesmit cilvēku. Visi esam sašutuši, redzot, kā virzās Nākotnes nama projekts. Piemineklis represētajiem Torņakalnā nav nekas tuvs, mīļš un saprotams – un tas atrodas pārāk tālu. Kopumā valsts attieksme pret represētajiem nav nekāda – mēs viņus neinteresējam. Tikai dažreiz valstsvīri parāda, ka it kā saprot mūsu bēdas. Tomēr prieks, ka parādās tādi jaunās paaudzes politiķi kā Ināra Mūrniece – viņas 4. maija svētku runa bija tik patiesa.”

 

Gundars Sisenis Kazdangā: “Manuprāt, Nākotnes nama projekts jau tā ir pārāk ilgi vilkts garumā. Šādas lietas vienmēr noliek otrajā plānā, kaut gan tā nevajadzētu būt. Grūti spriest, kāpēc tas tā noticis arī šajā gadījumā – vai tur ir iejaukta birokrātija, trūkst finansējuma, varbūt pietrūkst gribas. Daudzos gadījumos valsts attieksme pret represētajiem ir atkarīga no konkrētu cilvēku izpratnes par tālaika notikumiem. Tiem, kuru tuviniekus skārušas deportācijas, ir izpratne. Mani sarūgtina, ka cilvēki mēdz teikt – nav tur ko kavēties pagātnē, ir jāskatās uz priekšu. Bet bez pagātnes taču nav nākotnes! Ir jāveicina zināšanas un izpratne par šiem traģiskajiem notikumiem, jāprot tos izskaidrot nākamajām paaudzēm. Un muzejam piemīt tā dzīvā saikne ar pagātni, saikne starp paaudzēm.”

 

Hēlija Staņislavska Jūrmalā: “Neesmu tik ļoti iedziļinājusies, kāpēc uzradies kāds, kas pēkšņi gribētu apturēt šo projektu. Tas, kas uzprojektēts, ir arī jārealizē. Gunāra Birkerta Nākotnes nama projekts ir apsveicams. Bet tā realizācija ir pārāk ieilgusi, un tas savā ziņā demonstrē arī valsts attieksmi. No vienas puses, man kā represētajai ir piešķirtas priekšrocības, tomēr kopumā sabiedrībā attieksme pret represētajiem ir dīvaina un dažāda. Cilvēki pat mēdz mutiski apvainot, kāpēc autobusā represētajiem pienākas braukt bez maksas. Tāda jau ir demokrātija – visi var izteikties un darīt to, ko grib.”

 

UZZIŅA

Nākotnes nama tapšanas gaita

* 2001. gadā Okupācijas muzeja pārbūves un piebūves projekta Nākotnes nama vīziju muzejam dāvina Amerikas latviešu arhitekts Gunārs Birkerts.

* 2005. gadā izdodas novērst Okupācijas muzeja ēkas nojaukšanas plānu, valstij pārņemot ēku un zemi savā īpašumā. Ar Saeimas finansiālu atbalstu sākas Nākotnes nama plānošana.

* 2006. gadā Saeima pieņem Latvijas Okupācijas muzeja likumu.

* 2007. gadā valdība Nākotnes nama projekta attīstīšanu nodod VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, kurai jāfinansē arī tā celtniecība, bet valsts izdevumus segtu pakāpeniski.

* 2008. gadā tiek apstiprināts Nākotnes nama skiču projekts.

* 2011. gada 5. jūlijā valdība lemj, ka muzeja pārbūve un piebūves celtniecība jāpabeidz līdz 2013. gada 31. decembrim.

* 2014. gada 12. augustā valdība piešķir 7,4 miljonus eiro memoriāla kompleksa izveidei, nosakot, ka Nākotnes nama celtniecība jāpabeidz līdz 2016. gada 1. oktobrim.

Avots: Latvijas Okupācijas muzejs

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Dažu arhitektu pēkšņā vēlme saglabāt “arhitektūras pērli” ir dīvaina un nav atbalstāma, jo arī jaunajā projektā ir salabāta tā melnā čaula, kurā izrādās ir saglabājamas vērtības. Birkerta projekts to melno čaulu nemaz neaiztiek – tā paliek, tikai klāt nāk baltā piebūve. Tātad – kur ir problēma? Vai tiešām tikai profesionālā skaudība un cits redzējums?

 2. Ļauj tik tādā sievām – trača ķērājām kā Gaile izpausties! Te viņai nepatīk viena ēka Vecrīgā, te – Okupācijas muzejs. Iedodot šīm fūrijām mazo pirkstiņu, tik jāgaida, kurš būs nākamais objekts, kuru centīsies norakt! Droši Nacionālais mākslas muzejs ir rindā nākamais 🙂

 3. Artai ir 100 % taisnība! un “Nākotnes nams”, ja to attiecina uz okupāciju – vai neskan nolemti? nosaukuma semantika jau vien vedina uz iekodētu aicinājumu – “nāciet, okupējiet nākotnē mūs visi, kam nav slinkums, mēs esam maza tauta, mums tas patīk!'”
  Viena represēto kundzīte tepat LA komentāros vaimanāja, ka viņai Torņakalna piemiņas vieta nav ne mīļa ne pa ceļam. tas nav arguments, kurā balstīt un attaisnot pilsētas panorāmas sajāšanas centienus.

 4. Tāda pat kampaņa bija pret Nacionālo bibliotēku. Tur arī ciešanas? Vienkārši okupantu atliekas cieš. Eiroprezidentūrā vieinīgais ar ko varam lepoties ir bibliotēka. Protams, Ušakova grausti tur visapkārt tagad ir acīs krītoši.

 5. Okupācijas muzejam jābūt pašā Rīgas viducī, Daugavmalā, tur , kur visvairāk tūristi un vēl filiāle “stūra mājā” !!!!

 6. Artai taisnība. Mēs esam ieciklējušies savās ciešanās, taču atšķirībā no visiem zināmās tautas, neprotam ar tām pelnīt …

 7. Par Zaigu Gaili patiess un dziļš kauns.

 8. Skumji, ka Gaiļu pāris arvien biežāk pirāda , ka nav pie pilna prāta. Un līīīdzīgi arī Arta.KAUNS!

 9. Brīnišķīgo daudzstāvu dzīvojamo ēku aiz sagruvušās “Maximas”,arhitekte Gaile vēl nav pamanījusi?

 10. Pietiek dzīvot pagātnē. Visam ir jābūt mēra sajūtai lai nesāktu tas riebties. Arī patriotismam,. Ja kāds domā, kad aizvedot skolnieku uz okupācijas muzeju 10 reizes viņš paliks 10 reižu patriotiskāks, tad tā ir kļūda. Nepaliks, jo viņam pēc 5 reizes viss tas sāks riebties!

  • Jūs pati sev neriebjaties,ko?

  • Vienaldzigs par savu pagatni un tikai Kremla kolaboranti to mums grib liegt jo vini ir gatavi uz musu garigo iznicinasanu…. Un tadel negrib lai ne mes pasi ne pasaule zinatu kas ar mums darits.

 11. Gailei ieknābis cepts gailis!

  • Tas ceptais gailis ”mīlē” “”Mildu”.Acīmredzot arī gailenei kāds ir pasolīji pamatīgu ”mildu”.

Draugiem Facebook Twitter Google+