×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. septembris, 2015
Drukāt

Māra Libeka: Vainīgi vienmēr tie, kuriem var tikt klāt (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māra Libeka

Pēdējā laikā ļoti aktīvi tiek meklēti vainīgie traģiskos notikumos. Vainīgajam ir jābūt tam, kam var tikt klāt. Visvienkāršāk ir piekļūt Saeimas un valdības politiķiem un pašvaldību vadītājiem – tas ļoti labi jūtams, parlamentārajai izmeklēšanas komisijai meklējot vainīgos Zolitūdes traģēdijas lietā, kā arī publiski diskutējot par caurumu Varakļānu veselības aprūpes centra lifta šahtā, kurā iekrita un nositās divgadīgs puisēns.

Vai Valsts būvinspekcijas likvidācija varēja veicināt veikala “Maxima” jumta sabrukšanu? Kas pieļāva šīs iestādes aizvēršanu? Deputāti sauc veselu virkni valdības locekļu, kuriem jāuzņemas vaina par notikušo. Cilvēkiem tas patīk, un nevienam neinteresē, ka būvinspekcija pārbauda tikai to, vai celtniecības process noris legāli, atbilstoši valstī pieņemtajiem tiesību aktiem, tātad pārbauda dokumentus, kas ir pasūtītāja un būvnieka rīcībā, nevis lien iekšā ēkas konstrukcijās un citās detaļās, lai pārliecinātos, kā tās samontētas, cik stipras skrūves saliktas. Katram būvniecības procesā iesaistītajam, kas paraksta dokumentus, jāatbild par savu rīcību, arī par viltotajiem “Maxima” būvniecības dokumentiem. Tāpēc nav jāmeklē vaina tikai sistēmā, bet gan katrā konkrētā cilvēkā, kurš šajā procesā piedalījies.

Šeit vietā atgādināt Maijas Karunas grāmatā “Verga psiholoģija” pausto. Reiz cilvēks pajautāja kamielim, kam tas dod priekšroku – kāpšanai augšup kalnā vai lejā no tā, kamielis atbildēja: “Man nav svarīgi, vai jākāpj uz augšu vai leju, svarīga ir nasta.” Cilvēks, kurš nav atbildīgs par sevi, nevar būt atbildīgs ne par ko un ne par vienu.

Pašvaldības vadītājs nevar zināt, cik lielai ir jābūt spraugai liftā, ja par to ar saviem parakstiem ir jāatbild konkrētām personām licencētā firmā, kas liftu piegādā un uzstāda vai arī veic šīs iekārtas ikgadējās pārbaudes. Bet mēs uzreiz atrodam vainīgo, to, kurš vieglāk pieejams, un rādām ar pirkstu uz vietējo varu arī tad, ja lifts ir aplam saražots, nepareizi uzstādīts un nepareizi ekspluatēts.

Cilvēks, kurš vadījās pēc savas sirdsapziņas, paziņoja par lidsabiedrības “AirBaltic” apreibušajiem pilotiem un stjuartēm, bet nebija neviena, kurš paziņotu par “Maxima” viltotajiem būvdokumentiem. Nevar taču būt tā, ka to zināja tikai viens cilvēks.
Traģisko notikumu skaitā ir arī Gulbenes novada Daukstu pagastā no asiņošanas mirusī grūtniece un viņas bērns. Vainīgais? Kas gan cits, ja ne sociālais dienests. Šādos brīžos nevienam neinteresē, ka sociālais dienests ir izveidots tam, lai cilvēkiem būtu kur vērsties pēc palīdzības. Nevis tam, lai tā darbinieki staigātu pa mājām un piedāvātu savu palīdzību.

Tiesa, ja cilvēks ir fiziski vai garīgi nespējīgs, tad gan šādi apmeklējumi ietilpst tā pienākumos. Mirusī grūtniece tāda nebija. Grūti noticēt, ka neviens nezināja, ka sieviete, kura ir ceturtā bērna gaidībās, neapmeklē ārstus. Arī ģimenes ārsti ne. Ka neviens no radiniekiem un vairākām māsām nebija pamanījis, ka, iespējams, viņai ginekologs nav pieejams lielā attāluma dēļ vai arī nav gribēšanas braukt pie ārsta. Vieglāk ir neredzēt un nedzirdēt, bet vainīgais uzreiz ir zināms – tas neesmu, es, tie ir viņi – politiķi, pašvaldību vadītāji, sociālā dienesta darbinieki… Pieminētā grāmatas autore teic, ka tā esot vienkāršāk, jo tas ļauj cilvēkiem atvieglot sev dzīvi, noņemot atbildību par savu rīcību un uzkraujot to valstij, nācijai, rasei.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pareizi, nesenais troksnis par bāriņtiesām – to darbiniecēm vajadzēja konstatēt, ka bērnu izmanto pedofils. Vai viņas dzīvo tajās ģimenēs? Kam bija tas jākonstatē un jāpasaka? Tuvākajiem radiniekiem,kuriem viss pofig…

 2. Pastāv nerakstīts likums (varbūt arī tas teikts likumā), ka būvnieki atbild par kvalitatīvu būvi, kas neapdraudētu cilvēkus un te nav svarīgi, kādi likumi bija spēkā, kādus atcēla, kādas inspekcijas darbojās vai nē.

  Varbūt te ir arhitekta vainas daļa, bet tā ir pastarpināta. Būvnieks (būvdarbu vadītājs) nedrīkst būvēt graustu, tam ir jāsaprot svarīgums, stabilitāte, visas šaubas un aizdomas jāpārbauda bez uzrauga, bez inspekcijas.

  • Tagad štancē gudrīšus pakām. Gunārs Priede samazināja atzīmi par vienu vienību, ka stāstīja par ČUGUNU. G. P == kas tas tāds?— Biedri, runājiet par ĶETU!. Ja projektētājs būs uzrakstījis, ka balstā ievietota ķeta plāksne- vai zināsi, kas tas tāds!

 3. Labi, ka , pastāvot šādai bezatbildībai gan no pašu cilvēku, gan no valsts puses, ir notikušas tik maz nelaimes.
  It kā sīkums, bet privātmājās, kuras saitās būvētas “pašu spēkiem”, piemēram, gāzes katlu uzstādīšana un pārbaudes ir neatbiltošas drošibas interesēm.Tik daudz dažādu firmiņu, kas tiesīgas to darīt – vienas bakkrotē, citas tādas pašas viendienītes nāk vietā. Nav pārliecības par tur strādājošo zināšanāmšķiet, ka sertifikāti dalīti pa labi un pa kreisi. Tas pats ar elektrību. Arī māju pieņemšanā galvenais ir – lai tikai papīri kārtībā.

 4. Būvniecībā atbildīgas metāla un dzelsbetona kontrukcijas pieņem ar aktu pēc noteiktas formas un paraksta strādnieks- montētājs, , meistars, būvdarbu vadītājs un BŪVUZRAUGS PĒC APSKATES UZ VIETAS..
  BŪVATĻAUJU PRASĪT UN IZSNIEGT BŪVATĻAUJU maxima NEDRĪKSTĒJA , JA ZEM PĀRSEGUMA ROSĪJĀS VEIKALĀ 100 CILVĒKI. Drošības tehnikā īsi skan šādi Uz būves aizliegts strasties un strādāt vairāk par VIENU cilvēku uz VIENAS VERTIKĀLES. Ja nevar veikt darbus un uz vertikāles strādā vairāk par vienu cilvēku, jāveic visi pasākumi, kuri izslēdz jebkādu risku….. bet šeit zem pārseguma rosās ap 100 cilvēki== uz vienas vertikāles. Ar ceļamkrānu tiek celtas bruģakmeņa pakas , novietotas ar koncentrētu SLODZI ( uzliekot bruģi -=izkliedētas slodze). Ceļamkrānam var nenostrādāt bremzes un paka krīt DINAMISKI UZ PĀRSEGUMA, krānam netur atbalsta pekas ( mīkstsa grunts apakšā, metāls noguris) un krāns var gāzties uz veikalu, kur rosās 100 cilvēki. P/s apm pēc mēneša Rīgā gāzās autokrāns un nospieda jaunu cilvēku. Rīgas būvvalde un Maxima nedrīkstēja izniegt BŪVATLĀUJU! Ja veikals strādā!PUNKTS!

 5. Vainīgais ir – tā ir valsts vara, kura neorganizē cilvēkus uz pareizu rīcību. Valsts vara ir valsts prezidents, ministru prezidents, ministrs un parlaments – pārējais tam ir pakļauts.
  Vajag piemēru.

  Vel sociālismā pilsētas ugunsdzēsējiem bija dienesta pienākums apsekot privātās mājas pēc dotā saraksta. Dzēsēji ar mašinu devās apsekošanā. Katrā privātmājā ar saimnieka atļauju veica apskati – skurstenis, krāsnis, elektrolietas. Par trūkumiem aizrādīja un saimnieks parasti to arī ņēma vērā un novērsa. Apskati dokumentēja. Jā strīds, nelaida veikt apskati – brauca jau ugunsdzēsības inspekcija jau ar nopietniem protokoliem.
  Ko tas deva – valsts ar šādu rīcību patiesībā glāba privāto māju no ugunsnelaimes un tas notika pat piespiedu kārtā. Labi ka piespiedu un cik māju tad butu nodedzis?

  Šodien sabrūk arī privātveikals un vainīgo nav ne būvniecībā, ne inspekciju likvidēšanā. Jā protams atradīsd vainīgo – Fedja pārdeva vājākas skrūves, Miša slikti saskrūvēja un Janka uz jumta uznesa darvas spainīti… Tikai lielie kantori neko…
  Senos laikos pēc tilta būvniecības veica tilta pārbaudi ar kravu un tilta būvētājs stāvēja zem tilta… Lielā darba kļūdas upuri ir kapos , bet šodien lielākais uzraugu likvidators jau pat Briselē, bet ne Siguldas purvos pie kūdras svītrainā uzvalciņā…

  • Paldies par izsvērto secinājumu un skaidrojumu.
   Vai kāds no šiem augstajiem kungiem ”jusu teikto lasīs? Ja lasīs, vai komisiju komisijas, kas tērējušas mūsu sūri grūti pelnīto naudu beidzot pieņems kādu lēmumu??
   NETICU, JO VALSTĪ VISĀS SFĒRĀS VALDA UN VADA BEZMUGURKAULNIEKI, KAS NENES N E K Ā D U ATBILDĪBU, TĀ JAU 25 GADUS. tikai žēlojamies, ka agrākajos laikos esot viss slikti bijis.
   KAUNS!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+