×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
5. jūlijs, 2018
Drukāt

Māris Zanders: Ko partiju reitingi nestāsta (12)

Foto LETAFoto LETA

Māris Zanders

Viens no šķēršļiem, ar ko saskaras mēģinājumi veikt politisko analīzi Latvijā, ir mēģinātājam regulāri izvirzītā prasība paust savu attieksmi pret to vai citu analīzes objektu. “Tu esi “par” vai “pret” – kā tad ir?!” Zināmā mērā tas ir līdzvērtīgi, kā prasīt astrofiziķim vai biologam, vai viņam pētāmā parādība “patīk” vai “nepatīk”. Šādā kontekstā, pirms turpinu, vēlos definēt savu atskaites punktu. Ņemot vērā, cik skaitliski neliela populācija mēs esam, man šķiet svarīgi saprast faktiski jebkuras puslīdz pamanāmas kopas argumentāciju tās politiskajā izvēlē un uzvedībā; mūsu ir tik maz, ka mēs, manuprāt, nevaram atļauties mētāties ar tādiem apzīmējumiem kā “margināļi”, “nejēgas” utt.

Ja paveramies uz to, kā priekšvēlēšanu periodos tiek atspoguļoti dažādie konkurējošie politiskie projekti, var pamanīt, ka lielāko interesi izraisa tie, kuri sevi piesaka kā opozīcija, “reālu pārmaiņu” nesēji un līdzīgi. Tas arī saprotami, jo šie projekti nereti ir vienkārši atraktīvāki, turklāt ar kritisko pozīciju ir vieglāk paš-identificēties (kaut tādēļ, ka diez vai ir daudz tādu, kurus valstī notiekošais pilnībā apmierina). Bet – visā šajā aizraujošajā procesā, manuprāt, pazūd analīze par to, kādēļ tad tomēr tik ievērojama sabiedrības daļa aptaujās pauž gatavību balsot par t. s. varas partijām (pie tām pieskaitāma arī “Saskaņa”, kas, paturēsim prātā, nosaka toni Rīgā). Un nevar tūkstošiem cilvēku ar vieglu roku apzīmēt par teju vai oligarhu pakalpiņiem, “stagnātiem” vai tādiem, kuri “neko nesaprot”. Formulēšu citādi: analīzes vērts ir tas, ka sabiedrības vairākums ir ļoti kritiski noskaņots pret varu, tomēr vērā ņemama daļa no šā vairākuma vienalga balso par varu.

“Saskaņas” gadījumā iespējamie apsvērumi ir nedaudz traģikomiski. Proti, “Saskaņas” atbalstītāji nereti pārmet oponentiem, ka tie vulgarizē politiku, sludinot, ka nevar taču balsot par “krievu partiju”. Tomēr tieši tāpat var skaidrot “Saskaņas” noturīgo reitingu. Diez vai visi par šo partiju balsojošie ir pilnīgā sajūsmā par partijas darbu galvaspilsētā (kā arī Rēzeknē u. c.). Attiecīgi var izvirzīt pieņēmumu, ka viņu domāšanas veids lielā mērā sakrīt ar to, kāds tiek pārmests oponentiem – nevar taču balsot par tām “latviešu partijām”, pat ja ir pretenzijas pret Ušakovu & Co.

Interesantāk ir ar valdības koalīcijas partiju atbalstītājiem, jo iepriekš minētā pretruna “valdību lamājam – balsojam par valdības partijām” atklāj, cik tomēr noturīgs lielā Latvijas sabiedrības daļā ir domāšanas modelis “izvēlies mazāko ļaunumu”, “zināms ļaunums labāks nekā nezināmais” u. tml. Un atkal – no analīzes viedokļa ir bezjēdzīgi šķendēties par šo modeli kā iemeslu tam, ka “tādēļ jau nekas šajā valstī nemainās”. Kā vēlētājs es arī nejūsmoju par “mazākā ļaunuma” principu, jo tas agri vai vēlu izvirst par labi zināmo “maita, bet vismaz mūsējais”. Savukārt, ja vēlos saprast savus līdzcilvēkus, tad nepieciešama subjektīvo izjūtu nolikšana malā, jo jebkura hipotēze kaut ko atklāj par mums vairāk nekā par uzvedību konkrētajā vēlēšanu ciklā. Piemēram, pieļauju, ka atbalsts, kā saka, ar gariem zobiem, koalīcijas partijām izriet no neticības, ka pārmaiņu solītāji tās tiešām spēs īstenot. Citiem vārdiem sakot, ievērojamai daļai vēlētāju ir izveidojies skeptisks viedoklis par politiku un politiķiem vispār. Saturiski līdzvērtīgs apsvērums par labu “mazākā ļaunuma” modelim varētu būt priekšstats, ka “tāpat visu nosaka lielie puiši” Briselē, Vašingtonā (seko varianti…), līdz ar to visādas radikālas pārmaiņas solīt jau var, bet nekādu, atvainojos par žargonu, baigo lekšanos no “mazās Latvijas” puses tāpat “lielie puiši” nepieļaus. Tātad runa ir par ļoti noturīgu priekšstatu par Latvijas vietu (agrāk, tagad, nākotnē) pasaulē, un pats šis noturīgums no analīzes viedokļa ir interesants. Steigā oponentus apzīmējot ar dažādiem spilgtiem apzīmējumiem, mēs, šķiet, pietiekami neapzināmies veidu, kādā liela daļa no mums domā par politiku, konsekvento pretrunīgumu – no vienas puses, ir pietiekami skaidri (pat ja kļūdaini) priekšstati par to, kā vajadzētu būt; no otras puses, ir piesardzīgums, kas laikam taču ir vēsturiskajā pieredzē sakņots (attiecīgi te nav par ko ņirgt vai lamāties).

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Nav minēts vēl viens būtisks iemesls,kāpēc cilvēki balso par varas partijām.Ne jau visas viņas vienādas,var balsot par vienu no viņām,nemīlot pārējās.

 2. atceros,kaspars upacieris savulaik,kad ievēlējās ikšķiles domē teica,ka tas ir TĀDS mīts,ka nu politikā jau nu jāiet profesionāļiem un tā…///////īstenībā lai saprastu čo pa čom vajagot pāris nedēļas un jebkurš sētnieks saprotot kas ir kas…….. un nez kāpēc es viņam ticu.

 3. LA, par ko ir šis raksts? Atbildēt

  šī “rakstnieka” mudēšana ir piepildīta ar neko. Vai tiešām jūs, LA, nevarat pārliecināt savus naudas devējus, ka tīmeklī ir jābūt augstas kvalitātes apskatiem, bet nevis muldēšanai … un visādiem “kokteiļiem”. Vai Latvijā nav zinātnieku, kuri būtu spējīgi uzrakstīt apskatu savā nozarē? Žurnālisti ir pārvērtušies par pļāpām vai ideologiem, piemēram – LETAS neoliberālisma ideoloģija. Cik ilgi jūs, LA, mocīsieties un melosiet tautai, ka jūs pārstāvat nacionāli konservatīvu politiku? Cik ilgi?

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =====

  Ir sacīts: “Vēsture atkārtojas – nereti kā FARSS.”

  Un, arī: “Gudri ļaudis mācās galvenokārt no citu kļūdām, ne pārāk gudrie – galvenokārt no savējām, bet pilnīgi bezcerīgi muļķi nemācās VISPĀR.”

  =======

  Medija ziņa (2010. gads): “Lai arī (…) rudenī ieplānotajās kārētjās “saeimas vēlēšanās” / ap Jāņiem ieplānotajās “pašvaldību (jeb tā dēvētajās “komunālajās”) vēlēšanās” šīs valsts iedzīvotāju aktivitāte varētu būt nepieredzēti zema, tomēr pat ļoti zemas vēlētāju aktivitātes gadījumā pašreizējā vēlēšanu sistēma nodrošinās to, ka šīs valsts parlamentā iekļūs politiķi, kurus lielākā daļa iedzīvotāju nevēlas redzēt sēžam “tautas kalpu” ērtajos krēslos”, esot “norādījis” sociālantropologs K. Sedlenieks. “Tādēļ faktiski šīs valsts iedzīvotāji pašlaik ir bezizejas stāvoklī, jo vienmēr var gadīties, ka būs tādi “vēlētāji”, kas uzskatīs, ka viņiem ir pilnīgi vienalga, kas sēž parlamentā (jo viņi polittehnologiem ir ļāvuši sev iestāstīt, ka “galvenais ir izpildīt pilsonisko pienākumu” un “nobalsot par mazāko ļaunumu”)”, esot “skaidrojis situāciju” Sedlenieks…
  —–
  Medija ziņa (2006. gads): “Latvijas vēlētājam pašreizējā varas ekspluatēšanas SISTĒMĀ ir ticis atvēlēts nožēlojams liktenis un uzspiests “pilsoniski patriotisks pienākums” būt par muļķi visās iespējamās kombinācijās. Nobalso par “tiem pašiem vecajiem” – muļķis: ko tad cerēji mainīt, ja balso par tiem pašiem “lielkretīniem”, kuri jau iepriekš pie varas un “siles” bija. Par “jaunajiem” (t.i. – “pārgrupētiem” vecajiem) politbiznesa projektiem – muļķis, jo riskē tikt pie vēl “lielākiem kretīniem”. Par sīkpartijām, kuras nekad nav tikušas un netiks saeimas vai pašvaldību “tautas kalpos” – muļķis: iemeti savu balsi miskastē. Neej balsot vispār, BOIKOTĒJOT gan šo SILES “valsti” un pseido “de(R)mokrātijas” SISTĒMU, gan tajā valdošo “politbiznesmeņu” saorganizēto kārtējo “vēlēšanu” farsu ar tam sekojošu “pareizo” rezultātu “saskaitīšanu” – savu “muļķu pienākumu” izpildījušie “apzinīgie pozitīvisti” un tamlīdzīgi “savas valsts patrEJoti” tik pat “apzinīgi” centīsies tevi nodēvēt par “muļķi”: palaidi garām savu iespēju būt par muļķi “aktīvajā variantā” – kā “pozitīvisma” un tamlīdzīgu priekšvēlēšanu kampaņu apstulbinātam zombijam nobalsojot par “mazāko ļaunumu”…” (pamatcit.aut.: “dw”, komentārs L. Čigānes publikācijai “Kas laimes lācim vēderā?”, l/r “diena”, 30.09.2006.)
  —–
  .
  MZ vēlētājs = muļķis (bez variantiem)?…
  ( MZ = Muļķu Zeme, bez komentāriem )
  ( Iz “Ontūna M.© arChīva” )
  .
  ‘Briest’ ATKAL “spēle vienos vārtos”,
  Kad mandātus sev ‘biedri kārtos’,
  Pēc Muļķu Zemes “likumpantiem” ~
  Bez (?…) izvēles un variantiem:
  .
  “Par vecie blēžiem balsot = dumji!
  Uz jauniem ‘rīmām’ cerēt = skumji!!
  BET – “mazāks ļaunums” jāizvēlas!!!
  (No tiem, kas “valstī” ‘kruķī ģēlas’…)
  .
  Jo – “urnu FARSS” ‘pa foršo rullē’,
  Ja “elektorāts” NAV ‘pa nullēm’:
  Pie urnām neiet vispār = trakums ~
  Var “kvorums” nesanākt, bet – vakuums!!!…”
  .
  Ar “plusiem / mīnusiem” = ‘nav iekšā’ ~
  Tos, “balsis skaitot”, ‘paņems priekšā’:
  NAV svarīgi, kā kurš “prot” (?…) ‘spēlēt’,
  Bet – tas, CIK “lumpeņu” skries “vēlēt”.

  ( pilna versija = “O.M.© blogā”: [ CENZĒTS ] )

  Var ‘mētāt muļķi’, prātā vāju,
  Un ATKAL pildīt “SILESmāju”,
  Ar kretīniem, kas “balsis” gaida,
  Un – nicīgi par muļķiem smaida.
  .
  Vai arī – “DOMĀT līdz!!!”, KO darīt,
  Lai tā, kā vakar, nav vairs parīt:
  Šī = MUĻĶU “spēle vienos vārtos” ~
  Priekš ‘biedriem, kas (SEV) SILI kārtos’.

  =====

  ‘ANNO’ ~ 09. 2006. / (…) 05. 2017. (neilgi pirms kārtējā “vēlēšanu” FARSA)

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.
  .
  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. Lielai daļai iedzīvotāju ir BAILES balsot PRET pašreizejo varas kliķi. Balsojums par tiem kuri 100% stāv pret vecajiem korumpantiem nākotnē pavērs ceļu uz Sibīriju ?

 6. Un atkal iesim un atkal ievēlēsim tos ar šķībo kaunu, padir$to godu un greizo sirdsapziņu? Jo CITĀDĀKI jau tai barā nenāk vai, ja nejauši atnāk, top pārējo nokosti. Un mazāko ļaunumu es ar’ neredzu; tie cits par citu lielāki …

 7. Primārais cilvēkam no aizvēsturiskiem laikiem ir un būs – izdzīvot, saglabāt savu ģimeni, izaudzināt savus bērnus un tālāk, lai to varētu – nosargāt savu tautu un valsti. Kādi tie tautieši, kāda tā valsts tas pēc tam.
  Komentētājam,Prātniekam – lasot ņemsim to ko dod. Par Lembergu uzrakstīs, varbūt pat parūpēsies cits. Var arī pats pa tiešo (vēl jau cietumā neliek) izteikt pretenzijas Lembergam, Ventpils Domei, paša ievēlētam deputātam utt. Citādi, kā iznāk, tikko kāds ko dara, viņam krīt virsū, kāpēc šis nedara to un to, kādēļ nepaveic visu, ko es gribētu, ka būtu vajadzīgs utt.

 8. Šobrīd masu medijos tiek izplatīts viedoklis, ka 80.tajos gados vispār nekādu VDK vajāšanu nav bijis. Esot bijušas tikai “maigas pārrunas un aizrādījumi”. Un tā faktiski ir mūsu traģēdija, ka 80.to gadu upuri ne tikai tiek atzīti par nebijušiem, bet pat tiek apmeloti. Upuri bija, ne visi gāja bojā izdarot pašnāvības un ne visi uz mūžu tika ieslodzīti psihiatriskajās slimnīcās. Daži tika ārā un daži izdzīvoja. Būtu jāsāk par to atklāti runāt, un ja vien tas vairs ir iespējams, jāmēģina šiem cilvēkiem palīdzēt.

 9. Nestāsta slēpto ZZS partijas reklāmu ar ”Tūrisma avīzi VENTSPILS” – TE PA RADIO, TE PASTKASTĪTĒ UN BIEŽI .

  Jā reklamē tūrismu un Venstpilī, bet netieši pozitīvisma reklāma tās saimniekam Lembergam ar savu privātpartiju ZZS.

  Grūti atcerēties tos laikus :
  “Saku partija, domāju Ļeņins; saku Ļeņins, domāju partija”
  Soreiz saku Ventspils, domāju Lembergs un ZZS.

  Jautājums ZZS pārvaldītajam KNAB priekšniekam – vai šo pozitīvisma kampaņu ieskaitīs ZZS partijas tēriņa kontos vai bailīgi un čomiski atradīs iemeslu to nedarīt ( reklamē jau pilsētu,tikai kāpēc ne Valmieru, Auci un pat Siguldu nē?).

 10. Rodas jautājums... Atbildēt

  un?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+