Latvijā
Novados

Masveida zivju bojāeja: uz apsūdzēto sola “Tukuma ūdens” vadītājs 16

Foto – Neatkarīgās Tukuma ziņas

Prokuratūra ir nodevusi Tukuma rajona tiesai krimināllietu par Šlokenbekas Dzirnavu ezera un Slocenes upes piesārņošanu, kas skābekļa trūkuma dēļ izraisīja zivju resursu zaudējumu, informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina.

Krimināllietā apsūdzēts “kāda uzņēmuma valdes loceklis”, kurš bija atbildīgs par uzņēmuma darbības tiesiskumu, kā arī vides aizsardzības prasību izpildi. Apsūdzētā vārdu prokuratūra neatklāj, tomēr jau iepriekš bija zināms, ka aizdomās tiek turēts “Tukuma ūdens” darbinieks, un šajā uzņēmumā ir tikai viens valdes loceklis – Ainārs Feldmanis.

Feldmanis iepriekš atzina, ka viens “Tukuma ūdens” darbinieks ir atzīts par aizdomās turēto lietā par Šlokenbekas dzirnavezera un Slocenes upes piesārņošanu, bet sīkākus komentārus sniegt atteicās.

Policija uzskata, ka Šlokenbekas dzirnavezerā un Slocenes upē konstatētā piesārņojuma cēlonis bija SIA “Tukuma ūdens” piederošo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu “Tīle” novadītie neattīrītie notekūdeņi vairāk nekā 31 000 kubikmetru apmērā, kas attiecīgi izraisīja vairāku tūkstošu zivju bojāeju skābekļa trūkuma dēļ.

Savukārt saskaņā ar prokuratūras lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai apsūdzētā persona ilgstoši neveica efektīvus pasākumus, lai kāda akciju sabiedrība regulāri un būtiski nepārkāpj līguma nosacījumus.

2015.gada jūnijā un jūlijā, apsekojot uzņēmumam piederošās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, uzņēmuma valdes loceklis konstatēja, ka tām bija radušies darbības traucējumi – samazināta skābekļa daudzums attīrīšanas iekārtas kamerās, aktīvās dūņas pelēkā krāsā un nepatīkama smaka. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtās gāja bojā aktīvas dūņas un netika nodrošināts piesārņojošās darbības atļaujā noteiktais paliekošā fosfora procentuālais samazinājums.

Prokuratūra uzskata, ka apsūdzētā persona neinformēja Valsts vides dienestu par kaitējumu videi. Tāpat minētā persona neveica neatliekamos un sanācijas pasākumus Slocenes upē, kā arī pieļāva, ka laikā no pagājušā gada 7.jūlija līdz 2015.gada 17.jūlijam notekūdeņu attīrīšanas iekārtas novadīja Slocenes upē nepietiekoši attīrītus notekūdeņus. Tas izraisīja zivju masveida bojāeju Slocenes upē un Šlokenbekas Dzirnavu ezerā.

Apsūdzētās personas rezultātā radīts ievērojams apdraudējums ūdens videi, nodarīts mantisks zaudējums Latvijai par kopējo summu 9 401 eiro. Tāpat Engures novada domei nodarīti zaudējumi 220 eiro apmērā, savukārt Tukuma novada domei – 30 797 eiro apmērā.

LA.lv