Kultūra
Literatūra

Meita lauž mītus par Margaritu Stārasti 10

Foto: Nils Erdmanis-Stārasts

Lai gan par populāro bērnu grāmatu autori Margaritu Stārasti ir sarakstītas jau divas autobiogrāfijas, viņas meita Lilita Maija Klinkerte uzskata, ka tajās parāk daudz kas ir noklusēts un izpušķots, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Uzskatot, ka nevajadzētu kultivēt nepatiesus mītus par leģendarām personībām, Klinkerte sarakstījusi grāmatu par savu māti, radot pilnīgi citu priekšstatu par populārās rakstnieces personību. Lai viņai kā meitai nevarētu pārmest subjektīvismu, grāmatas pamatu veido pašas Margaritas Stārastes vēstules, kas vienlaicīgi ir spilgta liecība gan par viņas pretrunīgo personību, gan sarežģīto laiku, kurā viņa dzīvoja. Tāpat grāmatā apkopotas arī Lilitas un citu tuvinieku atmiņas, mainot Stārastes kā gaišās “pasaku māmiņas” tēlu.

“Uz vāka viņa ir ar masku, bet tālāk – bez maskas, un tas ļoti labi atbilst viņas būtībai,” attēlu, kurā Margarita Stāraste redzama Latvijas Mākslinieku akadēmijas ballē komentē autore.

Lilita Klinkerte par grāmatu jau saņēmusi asu kritiku, jo atklājusi mātes pretrunīgo raksturu, taču uzskata, ka fakti Margaritas Stārastes kā mākslinieces tēlam nekādu ļaunumu nespēj nodarīt, tikai parādīt viņu kā daudzšķautnainu personību.

Grāmatā iekļautas daudzas nepublicētas vēstules, precizēti arī iepriekšējos izdevumos sagrozītie skaitļi un fakti.

“Es domāju, ka tas bija arī mans pienākums uzrakstīt šo grāmatu, tā noteikti paplašinās ieskatu viņas personībā un dos autentiskāku tēlu, turklāt dos stingrāku orientāciju arī daiļrades pētniekiem,” skaidro Lilita Klinkerte. Savukārt nākamgad nākšot klajā vēl viens izdevums, kurš veltīts tieši Margaritas Stārastes daiļradei.

Margaritas Stārastes meita Lilita Stāraste-Klinkerte ir mākslas vēsturniece, līdzīgi mātei, apprecējusi ārzemnieku – vācieti – un dzīvo Brēmenē.

Vairāk TV3 sižetā:

LA.lv