Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Melnais saraksts audzē deputātu slavu1


Egils Līcītis
Egils Līcītis
Foto – LETA

Kad Latvijas Republikas Saeima nobalsoja par saucamo Magņitska sarakstu, ar ko zināmam skaitam Krievijas Federācijas amatpersonu liedza iebraukšanu mūsu teritorijā, bija jāgaida atbildes reakcija, kuru kaimiņvalsts nesteidzoties sagatavoja, uzskaitot spoguļattēlā, kuri Latvijas administrācijas cilvēki netiks ielaisti pāri robežai. Ministrs Rinkēvičs sacīja, ka mūspusē kā Maskavai nevēlama klientūra apzīmogoti apmēram 30 amatvīri. Konkrētos vārdos nevienu nesaukšot. Katru apziņošot individuāli – tu uz Krievzemi nebrauc.

Tālredzīgākie saeimieši momentāni aptvēra un nopeilēja, kā augs slava, ja plašāka publika, elektorāts ievēros nokļūšanu “Top-30” Kremļa nedraugu listē. Tu sēdēji dīkstāvē Augstajā namā kluss un nemanāms nullīte, bet iekļuvi melnajā sarakstā, un, re, jau esi fosforescējošs punktiņš! Nevis 30, bet vismaz 300 vadoši politiķi atzinās, ka bijuši vīrišķīgi un izpelnījušies titulu “Tev Maskava ir aizslēgta un atslēga ir nolauzta”, savukārt tie, kuriem nebija pilnīgi nekādu argumentu, ka viņi netiks garām krievu robežsargam, jutās izāzēti un piemuļķoti. Ar to arī politiskā karjera sapurgāta – no bēdām daudzi saslima un nogulēja gultā veselu nedēļu.

Kādā veidā attiecību sasalumā iesaistītās puses apmainās ar nevēlamo personu sarakstiem? Tos nepublicē valdību vēstnešos, nesūta ar diplomātisko pastu, neiesaista vēstniecības. Kāds Lavrova vai Rinkēviča uzticams cilvēks, parasti otrā ranga diplomāts, cenšoties lieki neizcelties un nepievērst sev uzmanību Maskavas vai Rīgas apkārtējā drūzmā, ar kruķi un papagaili uz pleca lec uz vienas kājas, garāmgājējiem aptaujādamies, kur meklēt krodziņu “Admirālis Benbovs”. Sasniedzis minēto pabu, kontaktpersona norunātā vietā atstāj melno zīmi, ar ko nedraudzīgo valstu ārlietās dienējošie vēlāk iepazīstas kabinetu noslēgtībā.

Tādējādi mums uzradās 300 figuranti – marķētie ar persona non grata, juzdami, ka automātiski saņems brīvkarti ievēlēšanai 13. Saeimā. Valdība parādīto patriotismu un drošsirdību novērtēs vai nu ar ceļazīmi sabendēto nervu apārstēšanai Ķemeru sērūdeņos, vai Straupes sanatorijā. Kas zina, varbūt tiks palielinātas konkrēto deputātu transporta izdevumu kompensācijas un prēmēs ar bezmaksas biļeti uz pasaules futbola čempionāta finālu. Valsts kanceleja jau saņēmusi 300 par Magņitska sarakstu balsojušo pretenziju uz amata paaugstinājumiem un ģenerālleitnanta pakāpēm. Daudzi apgalvo, ka ir Kremlim nevēlamas personas no 1940. gada. No daudzām mutēm izskan lepnības gara sauciens – ha, baigi man tā Maskava vajadzīga! Savu kāju tur nesperšu!

Te atkal jāpaskaidro, ka aizliegums iebraukt nenozīmē, ka priekšā aizvērušies Kremļa vārti vien. Apštempelēto ar sālsmaizi un prjaņikiem negaida nekur uz zemeslodes vienas sestās sauszemes daļas. Krievijā neielaidīs, kaut airējies uz “Kon-Tiki” plosta, kaut laidies ar sputņiku. Nevar tikt ar iepirkuma groziem šopingā uz Maskavu, vodkas tūrē “posļe pervoj ņe zakusivaj” vai ar tulpītēm 8. martā uz Ļeņingradu. Nedrīkst brīvdienās braukt ekskursijā uz Baikāla ezeru un nedrīkst pat aizlaist līdz Kamčatkai pazvejot.

Saistītie raksti

Ar binokli pusatplēstā vēstulē var salasīt oficiālos Latvijas puses personvārdus, kas tiešām ierakstīti Krievijas ĀM sarakstā. Noteikti Maskavā netiks libānis, “Vienotības” frakcijas līderis Hosams Abu Meri un krietnais latvietis Jānis Dombrava. No saskaņiešiem melnā zīme uzlikta latgalietim Urbanovičam, Pimenovam un Tutinam – “par radikāli aktīvu darbību ES sociāldemokrātu saimē, aģitējot par sankciju pastiprināšanu pret Putina režīmu”. (Tutinam arī par aizdomīgi uzkrītošu uzvārdu.) Žēl Jāņa, kuram bija sapnis sarīkot augstākā līmeņa tikšanos starp Putinu un Trampu Rīgā, bet tagad nolikts, ka prezidenti dzers tubrālības Helsinkos. Neapturamais Urbanovičs paglabājis sevī ideju, ka dialogu varētu turpināt samitā Rēzeknē, jo Maskavā darīšanas vairs nevarēs kārtot.

Kāda ir fabulas morāle? Jauki, ka daudzi deputāti cīnījušies par dzimteni! Sabiedrība sagaida Saeimas un citu ārlietu izcilību spējas ideloģiskiem atspēkojumiem, spožai kontrpropagandai, izsvērtiem atmaskojošiem argumentiem – pretī Kremļa spējām un pūliņiem ietekmēt vietējo ļaužu prātus sev vēlamā virzienā. Diemžēl šie ir, tā teikt, vēl neatklātie Latvijas politiķu talanti. No tāda redzesleņķa raugoties, Maskavai bīstams dep. Šnores kungs, vēl viens otrs, bet pārējie pacēla rociņu, nobalsoja vienā jautājumā.

LA.lv