×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. novembris, 2015
Drukāt

Mežs: Jauns reemigrācijas plāns bez atbilstoša finansējuma ir bezjēdzīgs (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Demogrāfs Ilmārs Mežs.

Jauns reemigrācijas plāns bez atbilstoša finansējuma ir bezjēdzīgs, uzskata demogrāfs un Starptautiskās migrācijas organizācijas Rīgas biroja vadītājs Ilmārs Mežs.

Vaicāts par Ekonomikas ministrijas (EM) ieceri uzsākt darbu pie jauna reemigrācijas plāna, Mežs aģentūrai LETA sacīja, ka viņam šobrīd ir grūti komentēt to, vai nepieciešams jauns reemigrācijas plāns vai arī pietiktu ar vecā plāna papildināšanu vai pārstrādāšanu. “Man tad jāredz, kas būs jaunajā,” piebilda pētnieks.

Viņš atzīmēja, ka iepriekšējais reemigrācijas plāns saņēma nepelnīti daudz kritikas, kuras liela daļa nebija par plāna trūkumiem, bet par to, ka Latvija joprojām ir “nabaga” un vienā mirklī nespēj nodrošināt tādus pašus apstākļus kā Rietumeiropā.

Tomēr bez reemigrācijas plāna Latvija iztikt nevar un ir nepieciešams domāt, kā daļai aizbraucēju atgriezties atpakaļ. Mežs gan akcentēja, ka šajā gadījumā ir diezgan grūti piešķirt atbraucējiem, piemēram, tiešas nodokļu privilēģijas, jo tad iedzīvotāji, kuri nav aizbraukuši, teiktu, ka viņiem ir jāpamet valsts, lai saņemtu tādas pašas privilēģijas.

Mežs sacīja, ka gadījumā, ja Latvija ignorēs “šo problēmu”, laika gaitā atgriezīsies 20-30% aizbraucēju. Savukārt ar reemigrācijas plāna palīdzību būtu iespējams atgriezt 30-40% aizbraucēju. Viņš gan piebilda, ka minētie skaitļi ir aptuveni.

Mežs ir pārliecināts, ka labs plāns ar atbilstošu finansējumu mudinātu daļu no aizbraucējiem atgriezties. Tomēr arī aizbraucējiem ir bērni un no sākuma jāatrisina, piemēram, bērnudārzu pieejamības jautājums, kas aktuāls arī Latvijā dzīvojošajām ģimenēm, skaidroja Mežs.

Runājot par plānoto jauno reemigrācijas plānu, Mežs sacīja, ka viņam “būtu žēl, ja tas būtu viens no daudzajiem, brīnišķīgajiem valdības dokumentiem, kādu mums netrūkst, bet kas savā ziņā ir bezjēdzīgs, jo nekad nepietiek kaut vai minimālās naudas, lai tos brīnišķīgos plānus sasniegtu”.

Viņš atzīmēja, ka šādam plānam nav nepieciešams salīdzinoši liels finansējums un, “ja politiķi gribētu, tad dažus miljonus varētu dienas laikā uzzīmēt budžetā”. Mežs uzskata, ka šis ir jautājums par to, vai politiķiem ir politiskās gribas.

Jau ziņots, ka EM tuvākajā laikā sāks darbu pie jauna reemigrācijas plāna, kura izstrādē iesaistīsies arī latviešu diasporas uzņēmēji, aģentūrai LETA pastāstīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. sociāli atstumtais Atbildēt

  I.Meža k-gs gan audzina četrus bērnus , bet ļoti nervozē , jo mīl labi paēst .

 2. Piekrītu ei-bī-sī pilnībā.Mums šeit uz dzīvi palikušajiem ir jāpriecājas par katru aizbraukušo,kam mītnes zemēs klājas labi un kuri savas drosmes un uzņēmības dēļ ir pratuši savu dzīvi labiekārtot dažu stundu pārlidojuma attālumā.Aizbraukt pašam pēc savas izvēles ir pavisam kas cits nekā tikt vardarbīgi izvestam cūku pārvadājamos vagonos.Neviens savu latvietību nezaudēs aizceļošanas dēļ.Tie ,kas, pienākot vecumam, gribēs atkal cīruļdziesmā klausīties,atgriezīsies bez murgainiem Mežaveča reemigrācijas plāniem.

 3. Lūk, mums jums reemigrācija uz laimes zemi Latviju:
  Latvijas tiesās ierosinātas lietas par īrnieku ģimeņu izlikšanu no dzīvokļiem 1995. – 2004.gadā pret 61 955 ģimeni vai 185 865 cilvēkiem. (ja katrā ģimenē vidēji 3 cilvēki, tad 61 955 x 3 = 185 865).
  Tas ir terors, kas turpinās vairākus gadus, kamēr iztiesā lietas visās trīs instancēs. Tātad, ne mazāk kā 185 000 cilvēku vai aptuveni 8-10 % tautas tiek pakļauta morālai pazemošanai, darba zaudēšanai , badam un iznīcībai. Rezultātā aug pašnāvības, iegrimšana alkoholismā no izmisuma, saindēšanās. Tas ir vairāk kā briesmīgi.
  No tiesās ierosinātām lietām 1.instances tiesās vien apmierinātas prasības pret – 39 259 ģimenēm.

  Latviju masveidā atstāj jaunākā paaudze, bet tie kas paliek šeit, daudziem no bada, stresa, spīdzināšanas, no neārstēšanās, no alkohola un pāragri dzīve beidzas tepat, savā mīļajā Latvijā.
  Rīgu vien „neatkarības” vajāti ir atstājuši un izbraukuši uz pastāvīgu dzīvi aiz robežas 175 214 cilvēku, tajā skaitā jaunākā paaudze no 20 – 49 gadiem izbraukuši no Rīgas 71 355 cilvēki.

  Pēdējos piecos gados pensionāru skaits Latvijā samazinājies par 46 000 cilvēku (iespējams – vairāk).
  Visiem izbraukušajiem no Latvijas bija dzīvokli un tagad, pēc apmēram 400 000 cilvēku izbraukšanas no Latvijas uz dzīvi citās valstīs, iestājusies dzīvokļu krīze. Pirmajos desmit neatkarības gados masveidā dzīvokļi tika izsaimniekoti, izkrāpti, izpārdoti par īres parādu cenu.
  Pašnāvību skaits pavisam ( suicide deaths) no 1990 – 2002 – 11 097 cilvēki
  Vidēji gadā no 1990 – 2002 – 853,6 cilvēki
  Pašnāvību skaits pavisam 2002 – 672 cilvēki
  Vecāki par 55 gadiem (pensionāri) 2002 – 256 cilvēki
  Pašnāvības līdz 55 gadiem 2002 – 416 cilvēki

  Ziņas Latvijā Politika un Sabiedrība
  Statistika par pašnāvību skaitu Latvijā satraucoša; speciālisti ceļ trauksmi
  BNS Ceturtdiena, 2013. gada 24. oktobris 14:32 17 komentāri
  Speciālisti pauduši satraukumu par pašnāvību skaitu Latvijā, pērn izdarītas 443 pašnāvības, kas ir ļoti liels skaits, ceturtdien uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, iepazīstinot ar Latvijas veselības aprūpes statistiku par 2012.gadu.
  Salīdzinoši 2011.gadā Latvijā izdarītas 440, 2010.gadā – 436, 2009. – 516, 2008.gadā – 527, 2007.gadā – 454 pašnāvības.
  Saskaitiet 11 097 + nākamie gadi 2003 -2015.gads, kur vidēji 450 pašnāvību + 5850 +11 097 ir = 16 947 pašnāvību 25 gados! Un vēl klāt nosalušie, bezvēsts pazudušie, miruši no saindēšanās ar surogātalkoholu, CSN, nogalinātie.

 4. Diemžēl, man kauns par savu valsti, pareizāk gan par visu laiku no 1990.gada, valsts varu, kuras sistēmiski izlaupa valsti un ļauj izlaupīt to citiem, nozagt. Kauns. nekam nav naudas. Savu tautu mērdē nost medicīniski. Britu valstī cilvēkam ar bezmaksas stentu sirdī izraksta recepti ar pieciem zāļu nosaukumiem un plus vitamīnus paprasa – uz 4 mēnešiem deva, par recepti samaksā tās naudā 7 mārciņas un zāles jebkuru nepieciešamo daudzumu par brīvu līdz santīmam.
  Otrs. Bēgļiem no Sīrijas maksā algu 9 mēnešus vai cik, kuri dzīvoja savā valstī Sīrijā vai citur, bet lai reemigrētu latviešus uz Latviju – trīs pirkstu kombinācija. Krievs teiktu – STRANNAJA VLASTJ, pieņem vergus no citas valsts (tas ir labi), bet savu tautu mērdē nost, visādām” prudensijām” par neko nedarīšanu vai samaitātu investoru piegādi Air_Boltikam, arī Liepājas metalurgam, cik var noprast maksā nedēļā 40 000 vai vairāk, kopā virs miljona par 50 miljonu piesaisti no investora, bet savu investoru aģentūru neizmanto, kur strādājot 240 cilvēku. Fakts, no svešam, no malas darbonim samaksātā miljona, nav nesaprotams. var izņemt kādu 10 – 20 % sev kabatās, gan jau.
  Latvija ir mana un : nāk visādi “prudenti” apgānīt Latviju, bet nepūlies, necenties tā, man viņa ir visskaistākā, tik un tā. Bet riebjas visāda veida āboltiņas, straujumas, reiri, zaķi, un visi citi citu partiju vadoņi.

 5. Tas plāns nekam neder, tas tiešām ir kārtējais valsts naudas izškiešanas gadījums. Praksē tika pārbaudīts. Tagad liela nacionālo kompāniju airbaltic, ka tas redziet esot valsts tēls, brends ar kuru jālepojas! Tā taču ir valsts kompānija, tātad tai arī jāpiedalās reemigrācijas plānā…Bet realitātē valsts slavinātā kompānija uzsplauj tam plānam un nepienem darbā kompetentu tautieti ar milzīgu darba pieredzi daudz lielākā Eiropas kompānijā! Nemāniet migrantus ar savām mulkibam!

 6. Lūdzu publicēt statistiku! Vecuma, dzimumu, tautību diagrammas. Tukšus salmys nevajag!

 7. Taisnība zizi!! Piekritu KATRAM jūsu vārdam! Kamēr valdība un Saeimas deputāti nesāks DOMĀT AR GALVU sēžamvietas vietā, NEKAS NEBŪS!??? NELIEŠI VAI MUĻĶI!?? Meža kungs arī ĀKSTĀS AR ŠO JAUTĀJUMU ĪSTĀ VĀRDA NOZĪMĒ!!! KAD CIRKS BEIGSIES UN SĀKSIES REĀLĀ DZĪVE???????????

  • “Domāt” ar sēžamvietu ir tik vienkārši: purk, purk, purk …
   …………….
   Neuztraucieties, par tādu “domāšanu” viņi saņem Jūdas grašus !

 8. efektīvs paņēmiens ļautiņu noturēšanai uz vietas- dzelzs priekškars. Bet pie tā atgiezties nav ne vēlams, nedz arī vajadzīgs. Lai katrs brauc, kur viņam labāk.

 9. Nekāds reemigrācijas plāns neatgriezīs aizbraukušos kā mēr nebūs darbavietas,pienācīga alga, sociālās garantijas, pieejama medicīna.

 10. Vai vienreiz nepietiks karināt makaronus uz ausīm.
  Visi reemigrācijas, migrācijas un tamlīdzīgi plāni ir vajadzīgi tikai lai būtu iespēja mutesbajāriem pelnīt naudu.
  Dodiet naudu un visi tūlīt atbrauks mājās. Vai kāds tic šādām muļķībām? Mežam tas ir labs bizness.

Draugiem Facebook Twitter Google+