Praktiski
Dārzs

Mieturu salvija – labs nektāraugs kvalitatīvam medum. Kā to pareizi audzēt? 16

Foto – Shutterstock

Vēlos pavasarī iesēt nektāraugu mieturu salviju. Kāda augsne ir piemērotāka, kādas ir auga īpatnības, un kur var iegādāties sēklas? AUSMA KALNCIEMĀ

Mieturu salvijas (Salvia verticillata) dzimtene ir dienvidaustrumu Eiropa. Latvijā tā savvaļā aug dzelzceļu uzbērumos, mežmalu krūmājos, ceļmalās. Vislielākās audzes izveidojušās Daugavpils–Rēzeknes dzelzceļa malā. Mieturu salvija ir daudzgadīgs lūpziežu dzimtas lakstaugs. Veido 50–60 cm augstu, zarainu stublāju. Zili violetie ziedi izkārtoti blīvos pušķos, zied no jūnija beigām līdz augustam.

– Mieturu salvija ir labs nektāraugs, jo tai, līdzīgi kā sirds māterei, labvēlīgos apstākļos vidējā medus raža ir 300–400 kg no hektāra. Iegūtais medus ir dzidrs, garšīgs, ļoti kvalitatīvs. Mieturu salviju bites aplido labāk nekā facēliju, muskatsalviju un ārstniecības salviju, – stāsta LLU Agrobio­tehnoloģijas institūta lektore Marta Liepniece.

Nektārs bagātīgi izdalās tikai mitrā un siltā laikā, kāds bija arī aizvadītajā vasarā. Karstā laikā, trūkstot mitrumam augsnē, augi zied tikai 35–40 dienas.

Mieturu salvijai der jebkura augsne, bet piemērotāka ir kaļķiem bagātāka. Tai, tāpat kā sarkanajam āboliņam, patīk labi drenēta, trūdvielām bagāta augsne, ko sagatavo līdzīgi kā rapsim. Mieturu salviju var sēt tieši uz lauka, bet, kamēr sējumi sadīgst, jācīnās ar nezālēm. Ja sēklu ir maz, labāk izaudzēt dēstus. Sēj aprīlī, vēlāk izpiķē kastītēs vai atsevišķos podiņos. Pēc mēneša dēstus izstāda saulainā vietā, 30 cm attālumā citu no cita. Sējot tieši uz lauka, audzē kā rušināmkultūru, starp rindām atstājot ap 50 cm, lai var izmantot kultivatoru, izsējas norma ir 2–3 kg/ha. Sēj ne dziļāk par 1–2 cm. Kad sējums pēc 1,5–2 nedēļām sadīdzis, retina, atstājot starp augiem 25–30 cm. Mazdārziņā salviju audzē dobēs, divās rindās. Mieturu salvija ir daudzgadīga, vienā vietā aug 6–7 gadus. Pirmajā gadā rindstarpas rūpīgi irdina, lai ierobežotu nezāles. Turpmākajos gados pietiek ar rindstarpu irdināšanu pavasarī, jo salvijas ātri noklāj augsni.

– Mieturu salvija nepieder pie izplatītākajiem nektāraugiem, tāpēc veikalos sēklas nav nopērkamas. Tās var ievākt savvaļā un savairot salviju paši. Lielām platībām, protams, nepietiks, taču gadu gaitā kādā zemes pleķītī var ieaudzēt, – saka Latvijas Biškopības biedrības veterinārārste konsultante Ineta Eglīte. – Parasti diezgan daudz dažādu nektār­augu sēklu piedāvā biškopju pavasara konferencē, kur arī pārdod biškopības inventāru. Šogad pasākums notiks 18. martā Zemgales olimpiskajā centrā Jelgavā. Iespējams, kāds nektāraugu sēklu audzētājs tur piedāvās arī salvijas sēklas nelielos daudzumos.

PADOMS

Sēklu ieguvei augus nogriež, kad apakšējos mieturos sēklas jau ienākušās. Sasien slotiņās un pakarina, lai sēklas turpina nogatavoties.

LA.lv