×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

Ministri slepus piepelnās? (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Saeima vakar pēc kaislīgām debatēm noraidīja deputātes un Finanšu ministrijas parlamentārās sekretāres Lolitas Čigānes (“Vienotība”) priekšlikumu palielināt algas Ministru kabineta locekļiem. Debatēs valdošās koalīcijas pārstāvji izmantoja arī īpatnēju argumentāciju – ja algas nepalielinās, ministri turpinās krāpties ar ieņēmumiem.

Šobrīd Ministru prezidenta atalgojums tiek aprēķināts, reizinot aizpagājušā gada vidējo algu mēnesī ar koeficientu 4,05. Čigāne piedāvāja šo koeficientu palielināt par 1,45 procenta punktiem. Šogad jūlijā Ministru prezidenta alga “uz rokas” bija 1945 eiro, ministra – 1757 eiro, bet parlamentārā sekretāra – 1379 eiro. Palielinot koeficientus premjera alga pieaugtu, līdz 2769 eiro, ministru – līdz 2572 eiro, bet parlamentārā sekretāra –līdz 1634 eiro. Tātad premjera algas neto pieaugums būtu 824 eiro, ministru – 814 eiro, bet parlamentārā sekretāra – 255 eiro.

Nepieciešamību pēc algas pielikuma grozījumu autore pamatoja vispirms ar to, ka prezidentūras Eiropas Savienības Padomē dēļ ievērojami pieaugs ministru slodze un atbildība. Čigāne atgādināja, ka Lietuvas Seims pirms savas prezidentūras ES Padomē savu ministru atalgojumu palielināja. Viņa vērsa uzmanību uz to, ka daudzi pašvaldību vadītāji Latvijā mēnesī saņem vairāk nekā premjers.

Čigānes priekšlikumus atbalstīja “Vienotības” un Reformu partijas pārstāvji, bet deputātu vairākumu viņas argumenti īsti neuzrunāja. Andrejs Elksniņš (“SC”) atgādināja, ka amatpersonu atlīdzības likuma mērķis ir valsts pārvaldes iekārtā strādājošo atalgojuma saistīšana ar vidējās algas lielumu valstī. Izraut no šī konteksta atsevišķas kategorijas (piemēram, ministrus), viņaprāt, nebūtu godīgi attiecībā pret citiem šajā sistēmā strādājošajiem.

Ministru algu palielināšanas pretinieki arī norādīja, ka tik būtiskus konceptuālus grozījumus nedrīkstētu skatīt aizejošā Saeima. Turklāt amatpersonu atlīdzības likums grozījumiem tika atvērts pavisam citu iemeslu dēļ – lai novērstu nepilnības atvaļinātu robežsargu veselības aprūpes izdevumu segšanā. Čigānes priekšlikums likumprojektā parādījās tikai pirms pēdējā lasījuma, un šāda kārtība neatbilst labai likumdošanas praksei.

Gluži skandalozs paziņojums, aizstāvot Čigānes priekšlikumu, izskanēja no Ilzes Viņķeles mutes: “Es ar pilnu atbildību gribu teikt, ka nav daudzi tie Ministru kabineti, kuros ministri dzīvo patiešām no algām. Un nevis tāpēc, ka viņiem ir sekmīgi uzņēmumi, kuru pārvaldību likumu atbilstošā kārtībā viņi ir uz savu ministrēšanas laiku nodevuši un gūst deklarējamu labumu, bet tādēļ, ka ir nedeklarēti ienākumi. Tādēļ, ka ir dažādu stipendiju veidu sistēma.” Vienkārši runājot, valdošās koalīcijas pārstāve un bijusī labklājības ministre no Saeimas tribīnes atzina – ministri saņem nelikumīgus ienākumus.

Šo ne pārāk veiklo Viņķeles izteikumu steidza izmantot opozīcijas pārstāvji. “Prieks, ka Viņķeles kundze atzinusi to, par ko mums jau sen bija aizdomas. Šāds paziņojums iedragā nākamās valdības veidošanu un “Vienotības” lomu tajā. Ceram, ka viņa arī vērsīsies KNAB vai Ģenerālprokuratūrā un precizēs, kuri ministri šādas naudas saņēmuši,” teica A. Elksniņš. Apjukuši bija arī koalīcijas partneri. “Šādi paziņojumi ir bezatbildīgi, ja nav konkrētu pierādījumu. Šādi viņa met ēnu uz visiem ministriem, tostarp savas partijas pārstāvjiem. Šādu mētāšanos ar vārdiem varbūt var atļauties opozīcijas pārstāvji, bet ne koalīcijas locekļi. Ja es būtu “Vienotības” ministrs, tad prasītu viņas atvainošanos,” teica Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība). Līdzīgu viedokli pauda arī Kārlis Seržants (ZZS). Viņķele gan vēlāk centās skaidrot, ka esot domājusi tikai tā saukto Lemberga stipendiātu kriminālprocesu. “Katrā ziņā ar pilnu pārliecību varu teikt, ka Valda Dombrovska valdībā un, visticamāk, arī Straujumas valdībā ministriem alga bija vienīgais ienākums, izņemot dažus, kas pasniedza augstskolās,” precizēja deputāte.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. lai iet uz nabagmāju!

 2. Kāda algas celšana ?
  Es ieteiktu no deputātu pašu kabatām apmaksāt par elektroenerģiju
  Saeimas namā,iesākumā.
  Tad junkurēsim tālāk…

 3. ministriem slepus jāpiepelnās, vai pārējiem valsts pārvaldē nē? Varbūt nevajag sākt ar tiem, kam lielākas algas, bet ar tiem, kam mazākas. Citādi mazāk pelnošajiem, kas izdara visu pamatdarbu, algas tā arī paliek krīzes laika līmenī, un tas nevienu neuztrauc.

 4. Autors raksta: “Debatēs valdošās koalīcijas pārstāvji izmantoja arī īpatnēju argumentāciju – ja algas nepalielinās, ministri turpinās krāpties ar ieņēmumiem”. Nu ko, VID – uz priekšu, ja nav bail!

 5. algas varetu pielikt ja uz pusi samazinatu deputatu skaitu

 6. Piegriezusies šī lakatiņu kontrabandiste,lūdzu,noņemiet viņu beidzot no “trases “!

 7. Ne jau tikai daži pašvaldību vadītāji,bet arī valsts uzņēmumu valdēs bez konkursa sabīdītie saņem daudz vairāk nekā premjers! Bet,kur tad bija pati Lolita Čigāne,kad dubultotas tika algas un prēmijas valsts uzņēmumu valdēm? Kapēc neprotestēja?

  • Čigānes kundz-e, ar kādām tiesībām pieprasāt algas kā pašvaldību pārstāvjiem??!! Kāpēc vēl līdz šai dienai nav ministru kabineta noteiktas algas pašvaldību pārstāvjiem?!, kādēļ tās atļaujat PIELEMT PAŠIEM PAŠVALDĪBU VADĪTĀJIEM PĒC SAVAS GRIBAS UN PATIKAS NO NODOKĻU MAKSĀTĀJU NAUDAS?!!!?
   tGAD ŠĀDU NETAISNĪBU GRIBAT IEVIEST UN PIELĪDZINĀT ARĪ MINISTRU ALGĀM.

 8. Sekojot ES galvaspilsētas Briseles piemēram,Ieviesīsim Latvijā Eiropas Savienībai atbilstošu progresīvu nodokļu sistēmu un samazināsim ministriju skaitu vismaz līdz Briseles (Beļģijas) desmit ministrijām! Finanšu ministrijas palamentārās sekretāres Lolitas Čigānes “Vienotība”) zināšanai:valsts budžets nav bezizmēra!

 9. Nešķiedīsimies ar nodokļu maksātāju naudu Atbildēt

  Parlamentāro sekretāru algām nav vis jāpieaug no 1379 līdz 1634 latiem,bet gan (kā to savulaik jau rosināja ekspremjers Valdis Dombrovskis) ministrijām ir jāatsakās no šiem pilnīgi nevajadzīgajiem trīspadsmit parlamentārajiem sekretāriem,ietaupot tādejādi valsts budžetā 254.904 latus gadā.

  • Varbūt beidzot tā
   Čigāne sāks strādat un nekuls tuksus salmus. Pareizi ir, ka mums ministriju vairāk kā sunim blusu. Iedzīvotāju skaits samazinās, bet ministriju skaits ar visiem sekretāriem palielinās. Un kas atļauj pašvaldību vadītājiem uzlikt sev pārmērīgi lielas algas? Un no kurienes Loginovam tāda alga. Aizņemieties no viņa.

 10. Nožēlojamie ierāvēji un kampēji! K.Ulmaņa četristabu dzīvoklis atgādināja vidēja līmeņa ierēdņa mitekli un tas netraucēja viņam atdot sevi visu valsts un tautas labā.

 11. Celsies videja alga valsti ,tad kad ministru darbs uzlabosies,tad ari ministru algas pieaugs. Igaunija valdiba strada labak un algas viniem ir lielakas.

 12. tad kad valstī beidzot iedzīvotāji reāli jutīs uzplaukumu un nevajadzēs braukt uz ārzemēm, lai nopelnītu algu, ar kuru pietiktu gan nelielam dzīvoklim, gan veselīgam ēdienam un kvalitatīvam apģērbam vēlams ne no second hand, tad arī varētu apspriest ministru algu koeficentu, kaut gan 4 reizes vairāk pelnīt nekā vidēji valstī manuprāt nav slikti. Un nevajag stāstīt, ka viņi tur ir vairāk pārstrādājušies, kā citi valsts un pašvaldību iestādēs strādājošie.

 13. Piekrītu,ka ministriem algas jāpalielina,bet jāseko līdz kā ministri strādā.Deputātiem pamatalga arī nav liela,bet dažādas piemaksas to paceļ debesīs.

 14. Pierēķiniet pie darba algas arī pārējos labumus,auto pie sāniem(izmanto arī privāti),darba pusdienas utt.,summējiet klāt algai, un tad nosauciet ministra algu.

Draugiem Facebook Twitter Google+