Latvijā
Sabiedrība

Ministrs sarūgtināts par 1. maija incidentu81

Ekrānuzņēmums no video

Atbildīgās amatpersonas sola izvērtēt policijas rīcību Latvijas Krievu savienības (“LKS”) gājiena konfliktā.

“Ir nepatīkami, ka, izmantojot Latvijā esošās demokrātijas iespējas, gājiena dalībnieki rīkojas neiecietīgi, fiziski kaitējot citu personu tiesībām paust savus uzskatus un pārliecību,” notikumus LKS organizētajā 1. maija gājienā vērtē iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”)

Tomēr viņš pagaidām atturas komentēt Valsts policijas rīcību.

“Policija, neatkarīgi no pasākuma satura, rīkojas atbilstoši likumam un publiska pasākuma laikā gādā par vardarbības nepieļaušanu un sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu. Valsts policija šādās situācijās rīkojas atbilstoši tās uzdevumiem. Pirmkārt, novērš iespējamos vardarbības draudus. Otrkārt, veic pasākumus, lai sauktu pie atbildības pārkāpējus. Pašlaik Valsts policija izvērtē notikušā apstākļus,” informēja ministrs.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pauda viedokli, ka publiskajā telpā izplatītajos video ir redzams tikai notikušā fragments, bet pilnīgai šā notikuma izvērtēšanai esot jāņem vērā vēl arī citi aspekti.

“Pirmkārt, policistu galvenais uzdevums augsta riska pasākumos, kur iespējamas radikāli pretēju viedokļu sadursmes,– nepieļaut fiziskas cilvēku konfrontācijas un fiziskas vardarbības izpausmes, kā arī ar policijas faktisko rīcību nesaasināt situāciju un neizprovocēt dalībniekos agresiju. Varu apgalvot, ka mēs iekšēji vienmēr rūpīgi izanalizējam un izvērtējam šādus incidentus un policistu faktisko rīcību. Šī reize nebūs izņēmums,” solīja Ķuzis.

Valsts policija par notikumiem gājienā uzsākusi divas administratīvās lietvedības – vienu pēc cietušo latviešu jauniešu iesnieguma par goda un cieņas aizskaršanu un īpašuma bojāšanu, otru – pēc pasākuma rīkotāju iesnieguma par pasākuma traucēšanu.

Kā vēstīts, 1. maijā LKS rīkoja kārtējo protesta gājienu pret pāreju uz izglītību latviešu valodā. Bez Tatjanas Ždanokas domubiedriem uz to ieradās arī divi latviešu aktīvisti ar plakātiem, kuros pauda nosodījumu cilvēkiem, kuri nevēlas apgūt valsts valodu. “Krievu savienības” atbalstītāji viņus sāka grūstīt, lamāt, izrāva un saplēsa plakātus. Pēc cietušo stāstītā – policija esot vilcinājusies novērst uzbrukumus, bet, kad beidzot iesaistījusies, tad aizvedusi abus jauniešus, bet ignorējusi viņu lūgumus aizturēt arī agresīvos gājiena dalībniekus, kas viņus dunkāja, grūstīja un plēsa plakātus.

Notikušais izsaucis asas diskusijas soctīklos un arī politisku reakciju. Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars rakstiski vērsies pie iekšlietu ministra Kozlovska un VP priekšnieka Ķuža, lūdzot skaidrojumu par valsts policijas rīcību gājiena laikā. Politiķis savā vēstulē arī atgādina, ka likums “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” dod policistiem tiesības pieprasīt, lai pasākuma organizētāji nodrošinātu likumā noteikto prasību ievērošanu. Ja organizatori nepakļaujas šiem policijas norādījumiem, policijas darbinieks vai pašvaldības pārstāvis pasludina pasākumu par slēgtu un pieprasa, lai dalībnieki nekavējoties atstāj notikuma vietu.

LA.lv