Kultūra
Kultūrpolitika

MK komiteja atbalstījusi kompetences centru veidošanu 16


Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu plānots līdz  1.  septembrim izveidot par Dizaina profesionālās izglītības kompetences centru.
Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu plānots līdz 1. septembrim izveidot par Dizaina profesionālās izglītības kompetences centru.
Foto: LETA

Ministru kabineta komitejā šodien tika atbalstīta Profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu attīstības koncepcija, kas paredz līdz 2020. gadam Latvijā izveidot sešus profesionālās kultūrizglītības kompetences centrus.

KM izstrādātajā koncepcijā norādīts, ka Rīgā būs divi profesionālās izglītības kompetences centri. Viens no tiem būs pašreizējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola, kuru plānots līdz 2015. gada 1. septembrim izveidot par Dizaina profesionālās izglītības kompetences centru. 2016. gadā Rīgā kā starpnozaru izglītības iestādi paredzēts izveidot Nacionālo mākslas vidusskolu, kurā kā atsevišķas administratīvas vienības pastāvētu Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskola un Rīgas Doma kora skola.

Pārējie četri kompetences centri atradīsies reģionos. Līdz šī gada septembrim profesionālās izglītības kompetences centra statusā varētu būt arī Ventspils Mūzikas vidusskola. Līdz 2016. gada septembrim plānots reorganizēt Liepājas Mūzikas vidusskolu un Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolu un izveidot Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu ar profesionālās izglītības kompetences centra statusu. Paredzēts pārveidot Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu un Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolu par Rēzeknes Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu ar profesionālās izglītības kompetences centra statusu. Līdz 2018. gadam profesionālās izglītības kompetences centra statusā varētu būt arī Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola.

Koncepcijas īstenošanai plānotie finanšu avoti ir valsts un Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums. Koncepcijā noteikto atbalsta virzienu finansēšanai var tikt piesaistīts arī citu avotu finansējums, skolām iesaistoties projektos.

Plānots piesaistīt finansējumu 20 miljonu eiro apmērā, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu 17 miljonu eiro apmērā un nacionālo publisko finansējumu trīs miljonu eiro apmērā.

2018. gadā, izvērtējot pirmo profesionālās izglītības kompetences centru izveidošanas un īstenošanas kārtu rezultātus un praksi, KM pieļauj kompetences centru izveides trešās kārtas sākšanu, kurā izskatītu iespēju par profesionālās izglītības kompetences centriem kļūt arī citām mākslas un mūzikas vidusskolām.

Jau ziņots, ka savstarpējās diskusijās KM un skolas vienojušās, ka par profesionālās kultūrizglītības kompetences centriem kļūs tikai skolas, kuras pašas to vēlas.

Jau ziņots, ka Profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu attīstības koncepcijas skatīšana MKK bija atlikta divas reizes. Koncepcijas teksts tika rediģēts pēc tikšanās ar skolu vadītājiem, koncepcijā tika iekļautas skolas, kuras vēlējās kļūt par kompetences centriem.

Sākotnēji koncepcija paredzēja vienā kompetences centrā apvienot Rīgas Doma kora skolu, Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolu un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu, kā arī Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolu, izveidojot Nacionālu skatuves mākslas skolu. Apvienojamās kultūrizglītības vidusskolas bija nobažījušās par savas identitātes un zīmola zaudēšanu. Lielākā daļa šo skolu direktoru atzina, ka finansējums, kuru varētu gūt no ES fondiem, varētu nebūt vērienīgās reformas vērts.

Koncepcija vēl būs jāskata valdībā.

LA.lv