×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. novembris, 2016
Drukāt

Ģimene nesen atgriezās no Anglijas. Kas atkal liek domāt par aizbraukšanu? (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Spēka gadu vecuma laulāts pāris pēc Anglijā nostrādātiem gadiem pavasarī atgriezās Latvijā ar nodomu izveidot šeit savu nelielu biznesu. Tā sākšanai bija pamatkapitāls un, kā viņi toreiz uzskatīja, arī ekoloģiski audzētu dārzeņu realizēšanai izdevīga vieta – tuvu novada centram, kur pēdējos gados popularitāti iekarojis sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums gatavs pirkt šādu produkciju. Līdztekus tam ģimene plānoja nelielas tirgotavas atvēršanu tālākā nākotnē. Viņi bija reālisti, kas rēķinājās ar šķēršļiem, un uzskatīja, ka lietišķi izsvēruši visus “par” un “pret”, lai projekts nodrošinātu iztiku pašiem un darbu dažiem vietējiem. Tādus ģimenes uzņēmumus bija redzējuši veiksmīgi darbojamies naudas pelnīšanas zemē un domāja, ka spēs pastāvēt un attīstīties – līdz brīdim, kad izskanēja vēsts par Latvijas dalīšanu apriņķos. Nobažījušies par tagadējā novada centra dzīvotspēju, ar ko viņi saistīja veidojamo biznesu, šie cilvēki, iespējams, atkal aizceļos pirms gājputnu atgriešanās. Jo negrib vēlreiz iekļūt kārtējās administratīvi teritoriālās reformas dzirnavās, kuras iepriekšējā piegājienā jau samala citu biznesa ieceri. Tā varbūt nebija tik labi sarēķināta, bet vienalga nozīmē pieredzi un aizved līdz secinājumam: administratīvo centru pārbīde sāpīgi ietekmē ārpus lielpilsētām izveidotos nelielos uzņēmumus un daļai beidzas ar slēgšanu. Novadu veidošanas līkločos izdzīvojušie tikai nupat bija uzelpojuši, kad atkal neskaidru pārmaiņu mākonis tumst pie pamales.

Šeit pieminētajai ģimenei ir gan konkrēts uzvārds, gan dzīvesvieta apmēram 130 kilometru attālumā no Rīgas. Bet precizēšanai nav lielas nozīmes, jo daudzus sev līdzīgu nākotni iecerējušos tāpat satraucis Latvijas kartes pārplānošanas pieteikums. Tiesa, pagaidām ar miglainiem apriņķu siluetiem un tādu pašu pamatojumu – lielākās teritorijās var labāk izmantot attīstībai virzītos līdzekļus. Pēc būtības jau pareizi, bet tajā pašā laikā rada jautājumu: kāpēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pirms jauno vēsmu pieteikuma izliekas nedzirdējusi sabiedrības vēlmi skaitļos un faktos redzēt ne tik senā pagātnē notikušās administratīvi teritoriālās reformas analīzi? Ja izrādījusies neveiksmīga, tad kādu iemeslu pēc un kur patlaban atrodami tās kvēlākie politiskie karognesēji? Lai gan esam pieraduši un daļēji samierinājušies, ka daža vērienīgi pieteikta pārmaiņa izčākst ar valdības namā plātītām rokām par čika iegūšanai izšķiestiem miljoniem, bet vienreiz tas jābeidz. VARAM striktā vairīšanās publiskot novadu veidošanas ekonomiskos un sociālos rezultātus diemžēl mudina aizdomas, ka zem jaunpieteiktās reformas tepiķa cerēts paslaucīt neveiksmīgas valsts pārvaldes gružus lielu ciparu izteiksmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Atbraucot, strādāju godīgi, maksāju nodokļus, tā kā to darīju pirmstam ārzemēs. Tagad otro gadu nemaksāju vairs pilnīgi neko, un pat netaisos to darīt. Skolas nolikvidē, bērniem uz skolu jābrauc 10km, bet lai tiktu līdz autobusam, ir ar kājām jāiet vēl 1.5km. Vai es to gribu? Noteikti vairs nē. Ja man ir jāuztur valsts birokrātija, bet savus bērnus es nespēju uzturēt, tad piedodiet, es nemaksāšu nevienu nodokli. Vispirms pabarošu bērnus, tad sevi un ja gribēšu, tad kautkādu grasi atskaitīsu. Es labāk maksāju nodokļus svešā valstī, nekā šiem parazītiem, kuri ekonomiku balsta uz app i sienu un sda naudām

 2. Tā varētu būt labi izplānotā kārtējā materiālo labumu izlaupīšana un izsaimniekošana un papildus naudas izsūkšana no reformai atvēlētās. Variantu nav.
  Nu ja , apakšā ir arī kaut kāds politiskais aprēķins – iegūt ietekmi šādās pašvaldībās.

  Tā jau aplamība, ka pašvaldību pārveidošana nu tagad sagraus biznesu un jābrauc atpakaļ ekonomiskajā trimdā. LAIMĪGU CEĻU, neapmierinātie un šaubīgie uz iedomu pamatu, bez reālā šaubu seguma.

 3. Izmestu pusi no iesēdētajiem siltajiem krēsliem un citām ofias mēbelēm to saimniekus, kas tik uz miskasti un IBD pēc strādā, – t.i. aizvāktu variai pietuvināto birokrātu barus, varbūt pat tauta beidzot varētu uzelpot un sākt atgriezties mājās arī?
  :)?

 4. Izmestu pusi no iesēdētajiem siltajiem krēsliem un citām ofias mēbelēm to saimniekus, kas tik uz miskasti un IBD pēc strādā, – t.i. aizvāktu variai pietuvināto birokrātu barus, varbūt pat tauta beidzot varētu uzelpot un sākt atgriezties mājās arī?
  :)?

 5. +1,
  Es vispār nesaprotu kāds sakars teritoriālaijai izmaiņām ar iedzīvotāju pirkspēju un biznesa izveidi.

 6. Latvijas valdiba SIA zaglis

 7. Visi traktorista ir dzērāji ? Nu pilnīgi nevajadzīga profesija bez kuras var iztikt lai tik Viņiem nebūtu jāmaksā? Kā vispār verās mutē vaļā dažiem inteliģentiem !

 8. Monika Zīles k-dze, ja ministrijā strādā ~ 400 klerku, tad vi;ņi cenšas vismaz IZLIKTIES, ka ar slapju pakaļu tupot ministrijas aizgaldā, strādā Latvijas tautas labā … Ne to vien gatavi sashēmot LV kartē …
  Brīnos kā Ulmaņlaikos ministrijas iztika ar max 20 klerkiem!

 9. ak vai, cik smaga, grūti saprotama valoda, mistrojums, nespēju lasīt.

 10. Labdien! Tā ir normāla parādība. Es arī atgriezos atpakaļ Latvijā. Nodzīvojis esmu jau 4 gadus, bet rezultāts ir tāds, ka tulīt jau taisos prom, un šoreiz uz neatgriešanos. Esmu pa labam 3 gadus runājis ar pašvaldību, beigās ar lamām. Kurā iestādē griezies, tā tevi slaidi pasūta uz nākošo. Nevienam nekādas atbildības. 4 gadu laika esmu iztērējis iekrāto, un šeit nopelnīto, lai cīnītos ( ar idiotiem),rezultāts ir bezjēdzīgs. Atbraucot, strādāju godīgi, maksāju nodokļus, tā kā to darīju pirmstam ārzemēs. Tagad otro gadu nemaksāju vairs pilnīgi neko, un pat netaisos to darīt. Skolas nolikvidē, bērniem uz skolu jābrauc 10km, bet lai tiktu līdz autobusam, ir ar kājām jāiet vēl 1.5km. Vai es to gribu? Noteikti vairs nē. Ja man ir jāuztur valsts birokrātija, bet savus bērnus es nespēju uzturēt, tad piedodiet, es nemaksāšu nevienu nodokli. Vispirms pabarošu bērnus, tad sevi un ja gribēšu, tad kautkādu grasi atskaitīsu. Es labāk maksāju nodokļus svešā valstī, nekā šiem parazītiem, kuri ekonomiku balsta uz app i sienu un sda naudām.

 11. laimigs tas kurs no sis fasistu elles prom

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   No tevis pirmo reizi dzirdu, ka Latgale ir fašistu zeme! Biju dzirdējis, ka tur dzīvo vecticībnieki, krievi, baltkrievi un daži čangaļi.
   Par bēgšanu no savām mājām- skolā vajadzēja mācīties un apgūt VAJADZĪGU profesiju, tad tu būtu vidusslānis. Ja es “Belarusa” traktorists ar šmakovkas smaciņu jau astoņos no rīta, tad nekā- tikai lidosta vai Pestīšanas armijas zupas virtuve.

 12. sveiki kápéc jús braucat uz to Latviju te nav ko darít es ari biju atbraucis un atgriezos atpakal Írija un dabuju uzreiz darbu latvijai nekad nav naudas un nebus vini jau par cilvekiem nedoma vini doma par sevim algas tik cel sev tad bardaks nav neviena valsti kads ir bardaks latvija brauciet visi projam no tas latvijas

 13. birokrātisms -- Latvijas posts Atbildēt

  Komūnismā skolotām Latvijas birokratu armijām nav ko darīt, tādēl tās tikai mākslīgi rada darbu ar administratīvām “reformām” un čakarē cilvēkus.

 14. Jā, madoniešiem neveicas ne ar reģionālo reformu, ne jaunajiem apriņķiem. Vieta bez nākotnes. Kauns par VARAM biroja vadītāju madonieti Zeimuli, kura nespēj vai negrib parūpēties par savējiem.

  • ne tikai Madoniešiem ir šāda veida problēmas,Valkas pusē nav nemaz labāk.Pucē ,poš ielas,bet ceļi uz nomalēm ir tiešām traģiski,par to neviens nedomā.Taču nomalēs darba nav,ir jābraukā,bet ja nekursē sabiedriskais transports,nav savas mašīnas,tā jau ir katastrofa.Tie kas atbrauc ,atpakaļ no ārzemēm,cenšas atkal iedzīvoties,bet reti kurš to spēj,tādēļ atkal aizbrauc.Žēl,bet neko darīt,tā valdība rūpējas par mums….

 15. Domāju, ka viņi nevar izdzīvot ar to ko šeit nopelna, jo pieraduši pelnīt vairāk.

  • spried pats par sevi Atbildēt

   Šeit ir strādīgi vidusšķiras cilvēki kas prot ļoti labi nopelnīt.

   • Ja tu runā par kādu no Rietumeiropas valstīm – UK, Īriju, Vāciju – tad taisnība. Bet Latvijā vidusšķiras nemaz nav. Ir vai nu tādi, kas dzīvo ļoooti bagāti, vai tādi, kas ar mokām velk kopā galus un pārtiek no akcijas precēm, bet paši sevi dēvē lepni par vidusšķiru… Jā, strādāt “vidusšķirai” vajag ar sviedriem vaigā, lai nenomirtu badā un nezaudētu jumtu virs galvas, bet par algu kaķi smejas!

 16. Rakstā nav teikts Atbildēt

  Vai ğimenei vispār ir kāda pieredze un zināšanas biznesā?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+