×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
15. janvāris, 2013
Drukāt

Muižnieks: Visiem bērniem pēc dzimšanas automātiski pienākas pilsonība

Foto - LETAFoto - LETA

Valstīm automātiski pēc dzimšanas ir jāpiešķir pilsonība bērniem, kas dzimuši šo valstu teritorijā, un izvēle par pilsonību nav jāatstāj vecāku ziņā, jo tas nav bērna interesēs, savā blogā raksta Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks.

Muižnieks uzsver, ka Eiropā nedrīkst būt bērni bez pilsonības un katra bērna interesēs ir būt pilsonim. Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs savā blogā apraksta situāciju par bērniem bez pilsonības vairākās Eiropas Padomes valstīs, tostarp Latvijā un Igaunijā, aģentūru LETA informēja komisāra pārstāvis Stefano Montanari.

Komisārs norāda, ka nozīmīga daļa bērnu bezvalstnieku dzīvo Latvijā un Igaunijā. Likumdošana Latvijā garantē speciālu statusu 304 000 nepilsoņu, bet Igaunijā ir aptuveni 92 cilvēki ar nenoteiktu pilsonību. 2011.gada beigās Igaunijā bija apmēram 1500 bērni bezvalstnieki, kas jaunāki par 15 gadiem, bet Latvijā – aptuveni 9000.

“Lai arī vecākiem ir tiesības reģistrēt bērnus kā pilsoņus, daudzi to nedara vai nu tāpēc, ka nav informēti par šo iespēju, vai arī viņi ir tik tālu atsvešināti, ka izvēlas atstāt savus bērnus par bezvalstniekiem. Igaunijas un Latvijas valdības ir ļāvušas šādai situācijai pastāvēt, ļaujot vecākiem izvēlēties statusu, kas nav bērna interesēs,” raksta Muižnieks.

Muižnieks norāda, ka valstīm nepieciešams nodrošināt efektīvas un pieejamas administratīvās procedūras visiem cilvēkiem pilsonības iegūšanai, par prioritāti izvirzot bērnus un viņu aizbildņus. Komisārs bilst, ka svarīga loma šajā jautājumā var būt tieši nevalstiskajām organizācijām, kuras sniedz konsultācijas un bezmaksas juridisko palīdzību.

Cilvēktiesību komisārs uzsver, ka valstīm savas politikas jābalsta un uzticamiem datiem un tām ir jāsadarbojas, lai risinātu bezvalstniecības lietas. Tāpat valstīm ir jāpievienojas starptautiskām konvencijām par bezvalstniecību.

“Valdībām ir jāpārtrauc nogrūst vainu uz vēsturi, citām valstīm vai “bezatbildīgiem vecākiem”, bet gan jāuzņemas iniciatīva, lai risinātu bezvalstniecību un par prioritāti izvirzītu bērnu intereses,” uzsver komisārs.

Jau ziņots, ka Muižnieks arī pēc ievēlēšanas jaunajā amatā intervijā ziņu aģentūrai LETA sacīja, ka ar cilvēktiesībām cieši saistīts ir bērnu nepilsoņu statuss. “Bērnu tiesību konvencija skaidri un gaiši šajā jomā paredz, ka bērnam ir tiesības uz pilsonību no dzimšanas brīža un jārīkojas atbilstoši bērnu interesēm. Tad es vienmēr jautāju, lai man kāds pasaka, ka bērna interesēs ir būt nepilsonim!”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+