Kamrans Elahijans: “Jāveido kultūra, kurā priecājas par kļūdām, jo, tikai analizējot tās, var attīstīties.”
Kamrans Elahijans: “Jāveido kultūra, kurā priecājas par kļūdām, jo, tikai analizējot tās, var attīstīties.”
Foto – JOI/WIKIPEDIA.ORG

Multimiljonāri māca izgāzties 0

Tehnoloģiju konferencē “Silicon Valley Comes to the Baltics”, kurā pulcējās 650 jaunie uzņēmēji un tehnoloģiju talanti, investori multimiljonāri no Silīcija ielejas aicināja “nebaidīties izgāzties”.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Kamēr jaunie “startup” uzņēmēji no Latvijas u.c. valstīm cīnījās “TechHub Riga Academy startup” mentoru akadēmijas finālā, investori un veiksmīgu “startup” projektu pārstāvji dalījās savā pieredzē un ieteikumos mazpieredzējušajiem kolēģiem vai tādiem, kuri par uzņēmējdarbību vēl tikai domā.

Viens no “TechHub Riga” dibinātājiem Ernests Štāls un “Zeno Consulting” valdes priekšsēdētājs, bijušais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts klātesošajiem lika nebaidīties kļūdīties un izgāzties. “Labāk kļūdīties ātri, lai varētu sākt jaunu projektu, realizēt jaunas idejas. Es esmu kļūdījies apkaunojoši daudz,” noteica E. Štāls. Tāpat viņi uzsvēra, ka valstij noteikti jāatbalsta “startup” uzņēmumi, taču norādīja, ka Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, ir ļoti laba vide šāda veida uzņēmumiem. “Nevar cerēt, ka valdība vai kāds cits tevi pamanīs, pirms būsi izdarījis visus priekšdarbus. Kad tevi zinās, kad par tevi runās un rakstīs mediji, tad pieslēgsies arī politiķi,” uzsvēra D. Pavļuts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams, bagātākais vīrs konferencē bija irāņu izcelsmes amerikānis Kamrans Elahijans, kas dibinājis 10 kompānijas, kuras pēcāk pārdotas par vairākiem miljardiem dolāru. “Man nepatīk uzsvērt savus veiksmes stāstus, bet gan neveiksmes. No 10 projektiem trīs bija izgāšanās, kurās zaudēju daudz naudas. Galvenais ir nebaidīties un nepadoties, pat ja sākumā nesanāk,” uzsvēra K. Elahijans. Viņš arī minēja, ka jāveido kultūra, kura priecājas par kļūdām, jo, tikai analizējot tās, var attīstīties.

Arī investīciju kompānijas “500 Startups” pārstāvis Šons Persivāls runāja par izgāšanās pozitīvo ietekmi uz nākamajiem projektiem. “Kad mana iepriekšējā ideja izgāzās, saņēmu neskaitāmi daudz darba piedāvājumu. Nekad tā nebija bijis. Acīmredzot kaut ko es darīju pareizi,” sacīja Š. Persivāls. Viņš uzsvēra, ka jaunajiem uzņēmējiem jācenšas savam projektam kā konsultantus piesaistīt pazīstamus vārdus, kā arī Silīcija ielejā jāizveido uzņēmuma pārstāvniecība. Investoru acīs tie ir būtiski ieguvumi. “Nedomājiet, ka atbraucot pirmajās dienās nopelnīsiet kaudzi naudas un varēsiet pazust. Šeit būs jāpavada vairāki mēneši,” uzsvēra investors.

Cits multimiljonārs Gerijs Foulers lika pieticīgumu mest pie malas. “Latvieši nerunā par sasniegumiem, kaut jums to ir milzīgi daudz. Jums ir fantastiski skaista valsts, bet jūs runājat tikai par aukstajām ziemām. Latvijai ir laba ekonomika, kura var ievērojami augt, bet par to ir jārunā,” norādīja uzņēmējs. “Uzņēmējdarbība ir amerikāņu kalniņi, no tā nevar izvairīties. Jāspēj piecelties, jāpalīdz viens otram. Nepareizs pagrieziens nav kļūda, bet iespēja izdomāt, kā mērķi sasniegt citādi,” uzsvēra G. Foulers. Tāpat viņš sacīja, ka uz dzīvi un uzņēmējdarbību jāskatās ar optimismu un pozitīvu enerģiju. Savukārt par jauno “startup” lielāko klupšanas akmeni nosauca starptautiskā pārdošanas speciālista trūkumu. “Noalgojiet labāko speciālistu, kāds ir atrodams, jo 90% “startup” izgāžas šī iemesla dēļ.”

Ēģiptietis, tehnoloģiju konferences «RiseUp Summit» dibinātājs Abdelhameds Sharara uzsvēra, ka lielākā daļa uzņēmēju vien runā par idejām, bet tikai maza daļa kaut ko dara, lai tās attīstītu un sasniegtu mērķi. Lietuvietis Roberts Kalinkins, kurš ir radošais direktors savā modes uzņēmumā, uzsvēra, ka talantam ir maza nozīme, ja cilvēki nestrādā pareizi. «Radošums ir pārvērtēts. Man parasti saka – tu esi talantīgs, tāpēc tev viss sanāk viegli. Pilnīgas muļķības. Es strādāju gudri, lai pārdotu savu ideju vai produktu,» sacīja R. Kalinkins. Viņaprāt, nepieciešama spēcīga komanda, kurā saduras pretpoli. “Idioti, kuri tevi dievinās un vienmēr tev piekritīs, nekad neder. Ja kļūdies, nav neviena, kurš darbu var pārņemt vai norādīt, ko izdarīji nepareizi. Idioti tevi nedzīs uz priekšu, viņi neizaicinās tavu ideju,” uzsvēra modes dizainers.

Reklāma
Reklāma

Spānis Kajvans Nikjū, kurš dibinājis “Challengers” “startup” uzņēmumu saietu, uzsvēra, ka ir muļķīgi algot talantīgus cilvēkus, kuriem nedod rīcības brīvību. “Talanti ir tie, kuri attīsta uzņēmumu. Nedrīkst viņiem teikt, ko un kā darīt,” norādīja K. Nikjū. Savukārt Īmons Kerijs, “Techstars” jauno uzņēmumu palīgorganizācijas pārstāvis, uzsvēra, ka uzņēmums jāveido sev tuvā nozarē. “Ja 10 gadus būsi darbojies dārzniecībā, diez vai izdosies veiksmīgs “startup”, kas saistīts ar juridiskiem jautājumiem,” uzsvēra Ī. Kerijs. Tāpat viņš iesaka lielu daļu investīciju veltīt sabiedrisko attiecību uzlabošanai un mārketingam. “Katram gadījumam noalgojiet arī juristu. Visbeidzot, investori negrib strādāt ar kretīniem,” tiešs bija Ī. Kerijs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.