×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. novembris, 2013
Drukāt

Nākamgad LLU nebūs budžeta vietas pedagoģijas un socioloģijas studijām

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Lauksaimniecības universitāte.

Nākamajā studiju gadā Latvijas Lauksaimniecības universitātei (LLU) netiks piešķirtas budžeta vietas pedagoģijas un socioloģijas studijām, portālu “LA.lv” informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Otrdien sarunās ar LLU panākta vienošanās, ka ar nākamo mācību gadu LLU koncentrēsies universitātes vēsturiski izveidojušajos specializācijas virzienos – lauksaimniecība, veterinārmedicīna, mežsaimniecība un pārtikas tehnoloģijas. Budžeta vietas pirmā kursa studentiem vairs netiks piešķirtas LLU pedagoģijas un socioloģijas studiju programmās.

IZM norāda, ka šādā veidā tiks sperti pirmie soļi studiju sadrumstalotības mazināšanai, kas ir izteikta problēma Latvijas augstākās izglītības sistēmā. Piemēram, pedagoga izglītību par valsts budžeta līdzekļiem ik gadu iegūst 1379 skolotāji sešās valsts dibinātās augstskolās. Darbu Latvijas skolās gadā uzsāk  vien ap 100 jauniem skolotājiem.

Kopumā valsts finansētās budžeta vietas LLU sociālo zinātņu studiju programmām tiks samazinātas par 20%, kas ir atbilstoši Ekonomikas ministrijas prognozēm par darba tirgus pieprasījumu. Tuvākā gada laikā tiks izvērtēta to studiju virzienu saglabāšana universitātē, kas tieši nav saistīti ar lauksaimniecības specialitāti, norāda IZM.

„Latvijas Lauksaimniecības universitātei ir jāstiprina studiju virzieni, kas vēsturiski tiek īstenoti šajā konkrētajā augstskolā, pakāpeniski atsakoties no valsts finansētajām budžeta vietām jomās, kuras nav saistītas ar LLU specializāciju un kurās specializējas citas Latvijas augstskolas,” norādījis izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Par lauksaimniecības nozari atbildīgā zemkopības ministre Laimdota Straujuma pauda atbalstu izglītības un zinātnes ministram, piekrītot, ka LLU ir nepieciešams specializēties ar lauksaimniecību un mežsaimniecību saistītos studiju virzienos, panākot to konkurētspēju. Ministre arī norādījusi, ka nozarē ir jūtams agronomu, zootehniķu un zivsaimniecības speciālistu trūkums.

Tikšanās laikā LLU un ZM pārstāvji pauduši atbalstu IZM izvirzītajiem četriem principiem, pēc kuriem šogad tiek veikta valsts finansēto studiju budžeta vietu pārdale. IZM speciālisti arī vērsuši augstskolas uzmanību uz iespējām attīstīt pētniecības nozari uz LLU bāzes, piesaistot Eiropas fondu līdzekļus.

IZM atgādina, ka, veicot valsts finansēto studiju budžetu vietu pārdali, ministrija šogad ņems vērā četrus pamatprincipus. Kā galvenos, augstskolu stratēģiskās specializācijas principu, kas paredz ar valsts budžeta vietām stiprināt tos studiju virzienus, kuros tās jau ir sasnieguši zināmu izcilību.

Latvijas lielākajās universitātēs paredzot specializāciju šādos studiju virzienos – Rīgas Stradiņa universitātē – medicīnas studijas, Latvijas Universitātē -sociālās, humanitārās un dabas zinātnes, Rīgas Tehniskajā universitātē – inženierzinātnes, un ar lauksaimniecību saistītos studiju virzienus – LLU. Savukārt reģionālajām augstskolām studiju virzieni jāattīsta atbilstoši reģiona vajadzībām.

IZM, veicot budžeta vietu pārdali augstskolām, saglabās esošās aploksnes principu – tās saņems to pašu kopējo naudas apjomu, kāds bija pērn, taču tas tiks pārdalīts ņemot vērā prioritāros studiju virzienus un darba tirgus prognozes. Valsts finansēto budžetu vietu pārdale tiks izvērtēta arī studiju virzienos, uz kuriem neveidojas studentu pieprasījums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+