Mobilā versija
+4.1°C
Lilija, Liāna
Svētdiena, 30. aprīlis, 2017
16. jūnijs, 2016
Drukāt

Nenojausts pensijas kapitāls – ASV antikvārs atklāj savā īpašumā Gogēna gleznu

Izsoļu nama fotoIzsoļu nama foto

Kāds atvaļināts ASV antikvārs piedzīvojis patīkamu pārsteigumu – puķu gleznā, kura 30 gadus karājusies pie sienas viņa mājā, Konektikutas izsoļu nams sazīmējis Pola Gogēna rokrakstu, un Vildensteina institūts Parīzē apstiprinājis, ka glezna patiešām pieder slavenā franču gleznotāja otai.

Turklāt tā nav vienkārši kāda nezināma Gogēna glezna, bet gan sen zudusī “Vasaras ziedi vāzē”, kura ierakstīta mākslinieka darbu katalogā. Gleznu plāno pārdot izsolē 29. jūnijā, un tiek plānots, ka tā maksās no 800 000 dolāru līdz 1,2 miljoniem.

Kad antikvārs gleznu bija iesniedzis izsoļu namam, viņu speciālisti pēc agrākas Sotbija izsoles atzīmes vispirms pieņēma, ka mākslasdarbu gleznojis Pols Siņaks, taču aizdomas radīja gleznai pārāk lielais rāmis, un izskatījās arī, ka pats audekls izmantots otrreiz. Tad izsoļu nama dibinātājs Vestons Torns uz gleznas atšifrēja monogrammu PG un nolēma pārbaudīt savu minējumu pie Gogēna speciālistiem.

Gogēna darbu katalogā glezna ierakstīta 1940. gadā, taču to ilustrē melnbalta fotogrāfija, kas neļauj uzminēt, tieši kādi ziedi tajā attēloti. Krāsas nepārprotami atklāj, ka Gogēns gleznojis magones, lupīnu un rudzupuķes – ziedus, kuri parasti plaukst jūnija beigās un jūlijā.

Katalogs datē gleznu ar 1885. gadu – tolaik Gogēns kopā ar sievu Meti līdz jūnija nogalei uzturējās Dānijā, pēc strīda ar ģimeni aizbrauca uz Parīzi un tad Djepu. Šeit viņš pavadīja trīs vismazāk dokumentētos savas dzīves mēnešus. Nav pat īsti zināms, kur Gogēns bija apmeties.

Klusā daba, visticamāk, tika pārdota pēc Gogēna nāves, kad tā nokļuvusi pie nezināma mākslas kolekcionāra Parīzē, tad pārdota uz ASV, bet 80. gadu vidū kā nezināma mākslinieka darbs nonākusi pie pašreizējā īpašnieka.

Pievienot komentāru

Romana Sutas jubilejas izstādes atklāj ar teatralizētu procesiju (1)Godinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, piektdienas, 28. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vērienu atklāja projektu "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula", kas norisinās divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
Draugiem Facebook Twitter Google+