×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
12. oktobris, 2013
Drukāt

Nepagarināta mandāta dēļ Latvijas karavīri neveiks nekādus uzdevumus Afganistānā

Foto-LETAFoto-LETA

Kamēr Saeima nebūs pagarinājusi Latvijas armijas mandātu misijai Afganistānā, Latvijas karavīri no 14.oktobra saskaņā ar pavēli atradīsies bāzē un neveiks nekādus uzdevumus, aģentūrai LETA sacīja Aizsardzības ministrijas (AM) preses pārstāvis Kaspars Galkins.

Saeima 2012.gada 11.oktobrī Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru dalību NATO vadītajā operācijā Afganistānā Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) sastāvā pagarināja līdz 2013.gada 13.oktobrim.

Jauna lēmuma pieņemšana ir iekavējusies un Saeima lēmumu par misijas pagarināšanu pēc 13.oktobra varētu pieņemt 17.oktobrī, aģentūrai LETA sacīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Kārlis Eihenbaums. Lēmums par Saeimas sēdes sasaukšanas laiku un darba kārtību gan vēl ir jāpieņem Saeimas Prezidijam.

Galkins skaidroja, ka saskaņā ar starptautisko tiesību normām laikā, kamēr misijas termiņš nebūs pagarināts, Latvijas karavīriem būs tiesības uz pašaizsardzību, ja viņiem nāksies saskarties ar uzbrukumu.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) skaidroja, ka katru gadu “objektīvu iemeslu dēļ” bijusi vērojama kavēšanās ar misijas Afganistānā pagarināšanu un arī šoreiz tas neradīšot problēmas. Viņš skaidroja, ka Saeima nevar pagarināt misiju, pirms to nav izdarījusi ANO Drošības padome.

ANO Drošības padome lēmumu par ISAF misijas pagarināšanu līdz 2014.gada 31.decembrim pieņēma 2013.gada 10.oktobrī, liecina ANO mājaslapā publicētā informācija.

Kā ziņots, valdība 1.oktobrī atbalstīja Saeimas lēmuma projektu par Latvijas karavīru dalību NATO vadītajā operācijā Afganistānā līdz ANO Drošības padomes mandātā noteiktajam laikam.

Ņemot vērā ISAF operācijas prioritāro raksturu NATO, Latvijai jāturpina ieguldījuma sniegšana alianses ietvaros, apliecinot savu starptautiskās koalīcijas dalībvalsts reputāciju. Latvijas karavīru dalība ISAF operācijā ir saistīta ar veselas virknes partnervalstu plāniem Afganistānā, kuri kopā ar citiem faktoriem ir balstīti uz pieņēmumu par Latvijas sniegtā atbalsta turpināšanu 2014.gadā. NBS iesaiste Afganistānā paredzēta līdzšinējā apjomā, norāda AM.

NBS dalības pagarināšanai ISAF operācijā uz nākamo periodu – ANO Drošības padomes mandātā noteikto laiku – nepieciešams Saeimas lēmums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+