Tehnoloģijas

Neredzams no visām pusēm: radīta īpaša spektrālās neredzamības ierīce1

Foto-Optical Society

Zinātnieki no Monreālas zinātnisko pētījumu nacionālā institūta publiskojuši pētījumu, kurā aprakstījuši jaunu metodi, kādā objektus padarīt neredzamus. Zinātnieki radījuši īpašu spektrālās neredzamības ierīci, kura spēj manipulēt ar gaismas viļņu krāsu, kas mijiedarbojas ar objektiem.

Mirklī, kad redzam kādu objektu, mēs redzam gaismas frekvenču un objektu mijiedarbību. Kad saule apspīd zilu automašīnu, tā atstaro zilas gaismas frekvenci, kamēr visas citas krāsas vienkārši iziet cauri objektam. Mūsu acis uztver atstaroto zilo gaismu, ļaujot mums redzēt zilo automašīnu.

Zinātnieku radītā neredzamības ierīce šo mijiedarbību izmanto savā labā. Lai padarītu objektu “neredzamu” cilvēka acij, ierīce izmanto īpašu filtru, kas uz brīdi pārvirza zaļo frekvenci platjoslas spektrā, kas apspīd zilo objektu. Tad ierīce izmanto vēl citu filtru, lai frekvences pārvirzītu uz zaļo krāsu, taču uz objekta otru pusi. Rezultātā cilvēka acs objektu nespēj ieraudzīt.

Šobrīd gan zinātnieku radītā ierīce strādā vien no vienas puses, tomēr arī tādā veidā ierīce jau šobrīd esot izmantojama, piemēram, lai padarītu drošākas telekomunikācijas, kuras izmanto platjoslas viļņus, lai transportētu datus. Kompānijas savos optiskajos tīklos daļu frekvenču varētu padarīt neredzamas, liedzot kādām trešajām pusēm viņus izspiegot.

Saistītie raksti
LA.lv