×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Agris Liepiņš: Basketbolista Porziņģa izteikums par latviešu valodu raksturo daļu jaunatnes (90)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Jaunais un talantīgais basketbolists Kristaps Porziņģis, aizbraucis uz Ameriku, paziņo – neviens jau negrib mācīties latviešu valodu, jo latviešu valodā tu vari sarunāties vienīgi Latvijā un neviens taču nevēlas braukt uz to “sūda Latviju”! Šā puiša pozicionēšanās ir diezgan raksturīga daļai Latvijas jaunatnes, līdzīgus prātuļojumus esmu dzirdējis ne vienu reizi vien (basketbolists par saviem vārdiem vēlāk it kā esot atvainojies). Teiktais liek aizdomāties par ceļu, kādu latviešu jaunā paaudze nogājusi divu gadu simtu garumā. Jo tā vienmēr ir jaunatne, kas nosaka savas valsts virzību.

Jādomā par pirmo augstskolu izglītību baudījušo latviešu jaunekļu kvēlajām ilgām būt noderīgiem savai tautai, par viņu centieniem pēc savas – latviskās – identitātes, dzīvojot svešumā. Krišjānis Valdemārs, būdams Pēterburgas students, pie istabiņas durvīm piestiprināja plāksnīti ar uzrakstu – latvietis. Jādomā par jaunlatviešu cīņu pret tautas pārkrievošanu un pārvāciskošanu, par tā laika jaunatnes dižo sapni dzirdēt latviešu tautu runājam latviešu valodu. Jaunlatvieši nebija provinciāļi, viņi studēja gan Pēterburgā, gan Tērbatā, Berlīnē un Leipcigā, katrs zināja vairākas valodas un bija pasauli redzējuši. Jaunlatvieši skaidri apzinājās lielo tautu dominējošo lomu Eiropā, vācu, krievu vai franču mēles noteicošo klātbūtni politiskajā, ekonomiskajā un kultūras dzīvē. Bet tas netraucēja krievu armijas virsniekam Andrejam Pumpuram, izdzirdot Pēterburgas vilcienā latviešu studentus savā starpā sarunājamies krieviski, sašutumā iesaukties – nicināms ir katrs, kurš kaunas un noliedz savu dzimto valodu! Jaunlatvieši kopā ar latviešu tautu gāja pa ceļu, kas aizved nemirstībā.

Kristapa bravūrīgi teiktais liek atcerēties strēlniekus. Jaunus un trakus, ar bezgalīgu Latvijas mīlestību sirdī, ar ciešu apņemšanos cīnīties uz Latvijas zemes, cīnīties par Latvijas zemi! Viņu dvēseles ir mūžības skartas, viņu nostaigātais kauju ceļš ierakstīts trīs Latvijas zvaigznēs.

Jaunā sportista paustais liek aizdomāties arī par viņa gadagājuma puišiem, kuri piedalījās Brīvības cīņās un izcīnīja brīvu Latviju. Valsti, kurā latviešiem pilnas tiesības runāt latviešu valodā un dzīvot saskaņā ar savām ieražām. Pirmo reizi pēc daudziem gadu simtiem pašiem sava – nacionāla valsts! Kaut tās mūžs bija īss – vien divdesmit gadu –, bet patiesi ir Kārļa Ulmaņa vārdi, krieviem iznīcinot mūsu valstiskumu, – nav virs zemes tādas varas, kas no latviešu sirdīm spētu izraut neatkarīgā, brīvā valstī nodzīvotos gadus. Mūs var apspiest un šaust, bet, kamēr vien kāds latvietis dzīvos, dzīva būs arī dziņa pēc tiesībām un brīvības, pēc savas valsts. Nāk prātā arī Latvijas basketbolistu izlase – Eiropas kausa ieguvēja. Paaudze, kura dzīvoja starpkaru Latvijā, pa nacionālā lepnuma ceļu gāja mūžībā.

Pa kādu ceļu ies šodienas jaunā latviešu paaudze? Liekas, ka šobrīd tā stāv krustcelēs un ceļa rādītāji vedina doties dažādos virzienos. Divdesmit gadus pēc neatkarības atgūšanas mūsu valsts izglītības sistēma, plašsaziņas līdzekļi un politiķi nav spējuši izveidot skaidrus mērķus. Pa labi dāsni apmaksātā multikulturālisma un kosmopolītisma taka, kas mazās tautas ved pretī iznīcībai. Tieši uz šīs takas, spriežot pēc izteicieniem, ir nostājies pasaulē aizklīdušais sportists. Pa kreisi neizdevušās valsts sludinātāju gāte. Arī pa to daudzi ir gatavi doties Svētā Jura virzienā un mazohistiskā tīksmē saņemt pīķa dūrienu latviskumam. Taisni priekšā savas identitātes, savas valodas un kultūras kopšanas ceļš. Varbūt pats grūtākais, pats ērk­šķainākais, bet vienīgais, kuru ejot saglabāsies un uzplauks latviešu tauta. Dzīvos un runās latviešu valodu, jo taisnība ir dzejas rindām – “svēts mantojums šī zeme mūsu tautai…” Pa kuru ceļu izvēlēsies iet šodienas jaunā paaudze?

Pievienot komentāru

Komentāri (90)

 1. Uzvilkt tautastērpu vai svešzemes sporta tērpu ? Mīlēt māti, vai bosu ? Tāds ir jautājums.

 2. “Neviens jau negrib mācīties latviešu valodu. Latviešu valodā tu vari runāt tikai Latvijā, bet neviens taču nevēlas braukt uz to [cenzēts] Latviju. Taču tā ir mana valsts.” Tādi ir pierakstīti viņa vārdi delfos. Un tagad nevis bļaut, bet mēģiniet padomāt, ko viņš ar to gribēja teikt! Pēdējais teikums izskaidro visu, bet otrais teikums runā par to, kā mūs uztver tur, Amerikā! Ne jau to, ko par Latviju domā pats Porziņģis. Nav jau viņš nekāds orators, kauram katrs teikums kā citāts jāierāmē un jākar pie sienas, taču arī saprast vajag, ko cilvēks ar to ir domājis. Tā lūk! Vismaz Liepiņkungam to vajadzētu saprast! Un neizraut vārdus no konteksta! Par komentāru autoriem? Tiem jau smadzenēs tikai viena rieva un tā pati izgulēta. Bezcerīgi!

 3. Nejauksim (skat.virsrakstu) valsti ar valdītājiem!

 4. tāda nu reiz ir tā attīstība – reti kurš teiks “mana sūda mamma”, vairāk būs tādu, kam sūda tētis, sevišķi, ja nedod uzturlīdzekļus, un stipri vairāk tādu, kam sūda bērni, sūda škirtās sievas, sūda pašreizējās sievas, par učenēm, poličiem, deputātiem nerunājot. Redz , kas iznāk no nevainīga latviešu sūda brāļa, ja tas saskaras ar pasaules kultūru.

 5. es nezinu, kas ir si raksta autors, bet es zinu, kas ir KP

  NewYork Knicks fani + basketbola entuziasti + vel nezin cik cilveku (domaju, ka neparspilesu, ja teiksu, piemeram, kadi miljoni 10) nezina, kas ir si raksta autors, bet zina kas ir KP

  sis ir klasisks latvju balelina skaudibas raksts vnk izmantojot patriotisku noti

 6. Reizēm nevajag aizdomāties par to, par ko nav vērts aizdomāties.
  Netaktiski ir paņemt un izraut pāris Kristapa izteiktos vārdus no absolūti jebkāda konteksta:
  1) Intervija tika sniegta tabloīdam uz ielas, kas būtībā ir pielīdzināms Latvijā kaut kādam vipi.. vai tamlīdzīgam atkritumu izdevumam;
  2) Izteikums bija ļoti nenopietnā manierē, ar jēgu, ka latvietim nav jēgas mācīt ASV komandas biedriem latviešu valodu, kas ir absolūti taisnība, jo K. ir viesis citā valstī un viņam, nevis otrādi, ir jāpieņemt attiecīgās valsts valoda, kultūra utt.;
  3) Ir absolūti nekorekti nomelnot cilvēku, kurš NBA drafta pasākumā ierodas ar Karmīnkrāsas uzvalku ar Latvijas karoga atveidojumu uzvalka oderē.
  Protams, mēs varam runāt par vīziju, morālo stāju vai attieksmi, bet, manuprāt, no šī nekādā veidā to nav iespējams “izvilkt”.

 7. Ai, nu ko var no mušas uzpūst ziloni. Būtu vairāk paklausījušies puiša plašākas intervijas, kā arī atsevišķi interviju ar šo pašu nelaimīgo izteicienu tās kontekstā, tad varētu mazliet padomāt pirms runāt.
  Mani no sākuma arī mazliet aizvainoja tas, kad izlasīju mūsu pašu portālos citātu ar Porziņģa teikto, taču noskatoties pilnu video, kā arī citus, tad vispār vairs neko sliktu nevar pateikt. Puisis pajokoja amerikāniskā stilā, pasakot taisnību – to pašu, ko jebkurš normāls latvietis saprot un domā. Tur bija runa par to, ka ārzemnieki nemācīsies latviešu valodu, jo viņiem Latvijā nav ko meklēt. Loģiski!
  Un te paši latvieši neprecīzi iztulko vārdu ‘fucking’ un domā, ka tagad varēs sākt spīdēt ar savu lielo patriotismu un deviņpadsmitgadnieka rēķina. Nu, pieaugušie cilvēki, taču varat reiz padomāt loģiski un iedziļināties situācijā, pirms savas morāles kalt!
  Porziņģis – malacis, ātri atvainojās tā, kā arī tas tik smieklīgam apvainojumam latviešu tautai pienācās. Ja paskatīsies vairāk, varēs uzzinnāt, ka Porziņģis audzis tīrā latviešu ģimenē un ciena, mīl gan savu valsti, gan savu valodu.

  Veiksmi, Kristap! Es ar Tevi ļoti lepojos, un turpmāk, lai izdodas viss, ko Tu esi iecerējis! 🙂

  • precīzi tulkojiet to “fucking” lai mēs visi zinam ko tas vārds nozīmē, ko tas vārds sevī nes. Dažiem tas vārds ir kā spłāviens sejā….. Cits to laiza kā bombongu un vēl vienam otram tas ir vienkārši pretīgs. Kā tad Jūs pati to saprotiet?

   • Tāpat kā krievu valodai, vārds “fucking” ir kļuvis vairāk par saistvārdu, nevis atsevišķu tulkojamu vārdu. Es to izteikto “fucking” skaidroju ar jaunību un vēlmi iejusties citā vidē, tāpat kā viņa izteikumu, ka viņam ļoti patīk Rihanna, viņš katru dienu pavada brīvo laiku mājaslapā worldstarhiphop utmldz.
    Cilvēks cenšas socializēties pielāgojoties un ļoti bieži kļūst par citu cilvēku vides iespaidā.

 8. latviešu valoda (sevišķi rakstītā) ir jauna un mākslīga uz vidzemes dialektu bāzes – jauna, bez īstas tehniskās valodas – vāciski tada ir visās joimās — maz jaunlatvieši paguva uzkrāt un latviski transformēt no Pēterpilī un Tērbata apgūtā-

  šodien latviski pat nav vairs riktīgiu macību gramatu -pēdējās normālās bija 70 gadu vidū, akadēmiķu jaunvardi drīzak ir izsmejama haltūra..

  vai jūs gribat lai jaunie par durakiem paliek?

  Latviešiem un latvijai nekas nenotiks ja tie kaut ivritā runās – visamaz prāti būs iegrozīti vietā- būs jūdiski domajoši un konkurētspējīgi latvieši – īpasnieki nevis sūdīgas valsts īpašums

  Uz pieminekļa ir rakstītas patiesās vērtības -TĒVZEME un BRĪVĪBA — mana un mana tuvākā tēvzeme un brīvība – bet valsts vai valoda kurā nekoo labu iemacītoies nevar – es to SAVIEM BĒRNIEM NENOVĒLU.

  ES neesmu pret latviešu valsti – es esmu PAR citādi organizētu latviešu valsti – uz labāku pamamatvērtību bāzes – VALODA IR MAZVēRTTīGA JA Tā NENES VĒRTīGU KULTūRU
  ( Hitleram 100% taisnība bija kad teica ka POLIS VAI ČIGĀNS NEPALIKS PAR VĀCIETI TIKAI TĀPĒC KA IZSKAIDROSIES VĀCISKI)

  PAR SAVU un tuvakā TĒVZEMI un BRĪVĪBU karošu – par Rižibabas un laupītaju valsti ne pirksta nekustyināsu,.. Mūremieces sarkanuma dēļ NA manu balsi vairs nedabūs – Kalniņam taisnība .. šī Latvija miskastē izmetama – un jātaisa labaka ..

 9. Pirmkārt, šis puišelis vēl neko īpašu nav sasniedzis. Otrkārt, nevajag visur un itin visā vainot valsti. Valsts esam mēs visi. Un mūsu pienākums ir šo valsti veidot un savus bērnus audzināt. Ja mājas kādā dzīvoklī dzīvo zaglis, mums jāapgalvo, ka viņš vainīgs pie tā, ka jūsu bērns pēkšņi nosper veikalā kolu? Nē, vecāki ir bērnu pirmais paraugs un pirmie audzinātāji.

  • tev sajucis vēlamais ar realitāti

   ja btu būtu brīvais valsts piederētu tev (tu tiešam būtu valsts – ka tasd karalis pareizi atzīmeja) – tad būtu normala valstrs -karaliste, konstitucionala republika ,suverenu cilšu teritorijas utml

   Bet tu neapjēdz ka dzīvo nenormalā valstrī – tu ka pseidovergs vai numurēts lops piederi kroplībai – politorganizācijai “demokrātiskai republikai”

 10. Puse no jaunatnes beerniem ir dzimusi arvalstiis. No vinjiem pat nesadzirdesiet latvieshu valodas lamashanu, tapec ka vinji vienkarsi shajaa valodaa vairs nerunaa. Tak priecajieties par katru kam ir vismaz kaut kadas emocijas attieciiba par latviesu valodu!!!

 11. šitas liepiņš jau apnicis… ar savien stulbajiem rakstiem žurnālos. Ko viņš var teikt par sportistu….. lai pats sasniedz to, ko jaunietis ir sasniedzis. Iztaisās tik pareizi visi, ka vemt gribas. Bet īstenībā – vē.

 12. valstī, kurā puse no iedzīvotājiem nerunā latviski, kurā puse no iedzīvotājiem ir nonākuši šeit kā okupanti un cer uz psrs atgriešanos, tiešām pati lielākā problēma ir 19 gadīga puišeļa izrunāšanās. turklāt, šis pats puišelis par savu izteicienu ir jau atvainojies. (nē, es neattaisnoju kristapa izrunāšanos, es tikai atļaujos uzskatīt, ka Latvijā ir pārāk daudz Latvijas nīdēju). valstī, kurā puse uzskata, ka šādai valstij nevajadzētu nemaz pastāvēt, derētu pievērsties citām problēmām, kā arī skolās labāk mācīt vēsturi. un atgādināt, ka mēs 50 gadus bijām okupēti un ko okupācija nozīmēja karā paņemtajiem, izsūtītajiem, bēgļiem un tiem, kurus šeit nicināja tāpēc, ka viņi ir latvieši

 13. – Kas jums liek lepoties ar Latviju?
  – Šeit ir skaistākās sievietes pasaulē! (Agris Liepiņš) Būtu pausts citā valodā, citā vidē (nevis vietējā avīzītē), nez vai tik romantiski skaisti un nevainīgi tas izklausītos, neskatoties uz to, ka it kā nebūtu kur piesieties. Kristapam vismaz izspruka reāls faktiņš, ka neviens jau te neskries no Amerikas , bet Agrim Liepiņam svarīgi ir padot ziņu, ka ir gan vērts uz Latviju braukt, jo, redziet, te tās sievietes brīnišķi skaistas. Nez vai jaunlatviešiem , Krišjānim Baronam un tiem citiem arī tas bija noteicošais, kad viņi izvēlējās savu pienesuma ceļu Latvijai.

 14. Tur jau ir tas suns aprakts. Tas viss izveidojās 90. gados, kad bieži uznāca tāda sajūta, ka tu dzīvo, izdzīvo par spīti visām Latvijas valsts pūlēm tevi iznīcināt. Cilvēki pazaudēja darbu, pēkšņi izjuta privatizēto namīpašnieku patvaļu, daudzi bija spiesti pārdot atgūtos īpašumus, jo nebija nekādu iespēju tos uzturēt, cilvēki zaudēja naudu visādās banku afērās. Politiķu izkalkulētā “mežonīgā kapitālisma” apstākļos, šoka terapijā pārejot uz kapitālismu, daudzos nostiprinājās doma, ka latvija patieši ir tas, kas te dažam pasprūk. Ja jau valsts tevi nemīl, kā lai mīl valsti. Jeb – es mīļu šo zemi, bet nemīlu šo valsti. Patriotisms izveidosies uz tā, ka cilvēks jutīs, ka viņš valstij ir vajadzīgs, ne tikai kā nodokļu maksātājs vai cilvēks vēlēšanās nobalso par “mazāko ļaunumu”, lai valsts vispār neizčibētu.

 15. Vairāk pārmetumi nevis jauniešiem, bet tiem kas viņus tādus izaudzinājuši – vecākiem, vecvecākiem – šo pašu brīvības cīņu varoņu bērniem un mazbērniem.

  Pateicoties Kristapam lielākajos ASV medijos, īpaši Ņujorkas, pēdējās dienās ļoti skaļi regulāri izskan Latvijas vārds kā vēl nekad – un tas jau ir labas darbiņš.

  Bet Kristapa vērtību parādīs darbi – vai regulāri ieradīsies cīnīties par uzvarām Latvijas izlases sastāvā!

 16. Šai attieksmei pret Latviju kājiņas aug no latviešu politiskās vides. Kurš gan to nesaprot.

 17. Nu ja godīgi, tad tam džekam par tiem vārdiem ko par Latviju bija teicis būtu jāatbild arī materiālā veidā, nevis tikai ar it kā atvainošanos.
  Bet tā ir taisnība kad šodienas jaunatne savu dzimto valodu ir piedirsusi ar rusofiskiem sengliem. Piemēram (vot, davaj un kaudzi lamu vārdiem) šausmas jau ir kad paši ar nekontrolē savu leksiku un pat neiespringst, kad lieto šos slengus. Tak filtrējiet savu runas veidu, pretīgi ir skatīties tv kad tur rāda kādu raidījumu interesantu un tad varoņi, kas ir šodienas jaunatnes aktieri, mūziķi savā leksikā iesviež kādu no rusofiskiem vārdiem.
  Arī pēdējā laikā modē ir angļu sakšu vārdi (selfijs un tamlīdzīgi suragāti) un tas ir pretīgi.
  Bet nav jau labāki arī politiķi, kuri ar nefiltrē savu runas veidu. Sniedz Latvijas teritorijā intervijas svešvalodā pašu māju žurnālistiem, starptautiskās vizītēs oficiāli runā svešvalodā, tā noniecinot savas valsts valodas vērtīgumu. Varu pieņemt kad runā svešvalodā ārpus oficiālās vizītes, bet ne jau tad kad veic uzrunas oficiālas ko vēl fiksē mikrofoni. To kad latvieši jau no valsts dibināšanas sākuma deķi ir vilkuši katrs uz savu pusi, nav noliedzams fakts, bet to savtīgumu privāto interešu augstāk likšanu par valsti ir jāizskauž no politiķu vidus. Ir jau jānomirst vēl vismaz vienai paaudzei lai kas mainītos, jo tas rusafismu vīrus gan uzvedībā, gan domāšanā dziļi sēd dažos eksemplāros.

 18. Izskatās, ka kāds vienkārši mēģina celt savu slavu uz populāra jaunieša rēķina.

 19. Paldies vecākiem,kuri audzina un arī ir izaudzinājuši bērnus,kas turas pie savas valsts,valodas.Skatos Latvijaa kulturas pasākumus-kora svetkus,deju grupas.folkloras kopas-burviigi.Ir ari labi sportisti,pat izcili,kuri nekad nepateiks par savu valodu,zemi tik nievājoši.Uzskatu,ka šim jaunajam sportistam,aizmirsu uzvardu, druscin pietrukst elementāras izglītibas,izpratnes-fizisks spēks vel nav gara spēks,aplauzīsies un var but kadreiz “kājām uz tēva mājām”. Mums ir daudz labu jauniešu,par ko arī esmu priecīga un droša.

 20. Kādēļ lai Kristapam būtu savādāka attieksme? Tas atspoguļo tikai lielākā vairuma viedokli. Nebūt nav jākliedz un jāpierāda savs latviskums. Vienkārši ir jābūt latvietim vienmēr, visur, ne tikai Dziesmusvētku laikā, Jāņos jeb hokeja čempī. Bet šeit, pa lielam ņemot, zemi iztirgo, jebkurš var kļūt Latvijas pilsonis, un pat valstij nav vajadzīga latviskā pašapziņa.Nez, varbūt rupjš piemērs, bet tā pati “Laima”.. Un vēl, kāda jēga cittautiešiem liegt mācīties savā valodā, ja nav ko dot vietā. Es tikai saku: šajā valstī latvietībai nav vērtības. Ceru ka mēs visi kādreiz vēlēsimies būt daļa no Latvijas,

 21. Teiktais neliek aizdomāties par ceļu, kādu latviešu jaunā paaudze nogājusi divu gadu simtu garumā. Teiktais liek aizdomāties, kā pēc tā vietā, lai te dzīvojot un strādājot veidotu šo zemi kā labāko vietu pasaulē, kur dzīvot, aprobežojas ar pārmetumiem un sašutuma pilnu moralizēšanu.

  Tas ir, it kā nama īpašnieks, uzzinājis, ka ļaudis nevēlas pie viņa īrēt dzīvokļus, jo ziemā nav apkures, nevis parūpētos, lai ir silts, bet gan sašutis lamātos, ka lūk, visādi te degradējušies, nespēj patriotisma labadiņ mazliet pasalt.

  • Piekrītu.

  • Vai tiešām tad, kad jaunlatvieši un strēlnieki veica savus vēsturiskos darbus, domājot par Latviju un latviešu valodu, Latvija bija “labākā vieta pasaulē”(Latvijas vēl īsi nebija) un lielākā daļa šajā teritorijā dzīvojošo bija tik ļoti lojāli valstij?Domāju, ka viņi to visu darīja nedomājot ne par sociālajām garantijām, ne labajām algām, ko būtu jānodrošina valstij. Visa šī šodienas aizbildināšanās ar to, ka patriotismu it kā nokaujot valsts amatpersonas šķiet liekulīga, domājot par jaunlatviešu un strēlnieku laikiem.

 22. Ja puisis kļūdījies, atzinis to un atvainojies, tad nav ko bāzt viņam acīs visu laiku vecišķu muldēšanu, kauns būtu parātotājam..,,,

 23. Kristapam pat žakete bija Latvijas krāsās, visu laiku piemin to, ka lepns, ka nāk no Latvijas, Liepājas utt. utt. utt. Te problēma ir cita, latviešu pārlieku asā reakcija pat uz vienu izteiktu frāzi, nerunājot par darbību.

  Ir mums arī Igors Miglinieks. Visi saprot, par ko es runāju? Jā, daudzi pat viņu sauc par Tumanovu. Bet viņš ir dibinājis basketbola skolu tepat Latvijā, viņš dara visu, lai puikās Salaspilī un Ikšķilē ir basis augstākā līmenī. Kas no visiem patriotiem ir paveicis vairāk Latvijas labā?

  Mans stāsts ir par to, ka nevajag ieciklēties un meklēt problēmu, jāiet tālāk, jāatbalsta stiprākie un pašiem jākļūst labākiem!

  • Pareizi – esi labākais, esi pirmais, dzenies pēc laimes…utt.utml – kā saka There’s no way like the American Way. Ja kādam mākslniekam tomēr nepielec Rietum-krātijas reālijas:
   “Vētra nenožēlo 1992.gadā pieņemto lēmumu pārstāvēt NVS izlasi” TvNET.lv

 24. PALDIES PAR RAKSTU!!! Jauneklim GALVA PĀRĀK TĀLU NO ZEMES ( 2,16 m nav joks!?)

 25. Valdemars studēja Tērbatā.

 26. Puiša domas ir tikai sekas …. Domājam, domājam, Pieaugušie Latvieši, kam??? Domājams, valdība vispār pat nesadzirdēja 😀

 27. Ko juus te visi cepaties!? Man par Kristapa patriotismu un mīlestību pret savu valodu un dzimteni nav ne mazāko šaubu.

  Viņš neko tur tādu nepateica, kas neatbilstu patiesībai un nevajag to visu pagriezt sliktā attieksmē pret LV.

  Jebkurš loģiski un ar vēsu prātu domājošs piekritīs, ka latviešu valoda salīdzinājumā ar angļu vai spāņu pasaulē nevienam nav vajadzīga….tā nesniedz nekādas iespējas un priekšrocības.
  Intervētājs tieši prasīja, ko Kristaps kādam citam ieteiktu mācīties no visām valodām, ko viņš pats prot…LV,ENG, SP..

  Pie LV izmantoja F…akin… amerikāņi vai citi ar angļu valodu tuvi cilvēki ikdienas sarunās to vārdu izmanto visdažādākajos kontekstos un izteikumos, un regulāri… + jauns cilvēks (KP) saspringtā laikā ar žurnālistiem un to stulbajiem jautājumiem nepareizi izteicās, ko LV žurnālisti pārvērta par Sūda Latvija….

  Cilvēki! domājiet ar savām galvām un iedziļinieties cilvēka personībā pirms kādu norejat!

  • … Martins saprot lietiskas anglu valodas niances … !!!

   … Padzivojot Amerika kaut cik ilgi so sportistu vide, un vajadzigi pielagojoties tai, biezi lietotais F…g parasti nozime un izteic tikai uzsverumu vai neapmierinatibu, koloritiska veida … neko citu … !

   … Starp citu, Kristaps steidzigi atvainojas, izprotot situaciju … !

   … Sim censonim stav prieksa gruts laiks pieradit savas spejas … labak pamudinasim vinu censties, neka parpratisim visu tisam, aiz pasu naivitates … vai ka sliktaka … !

  • ir vajadzīga latviešiem

  • Precīzi !

 28. Bet, kur tad tava un tava vecuma cilvēciņu daļa šai skumjajā stāstā, Agri….Bērni jau nav atrodami kāpostos, vai ne?Tie atnāk un viņus audzina vecāki(kādi nu kuram gadījušies)….kādi nu iznāk, tādi nu ir un tā viņi arī izsakās par mūsu latviju…porziņģis vienkārši ir neizglītots gara auguma radījums, no viņa neko vairāk prasīt arī nevar.Viņš brauks ar labu mašīnu, ēdīs, priecāsies ar meitiņām(pārsvarā trūcīgām, kas tērēs viņa naudiņu) un viss…Tāds nu ir mūsu līmenis…..

 29. Bet NA, kas cīnas par latviešu valodu, citas ,,latviskas“ partijas ēd nost.

  • Ievēro, ka NA cīnās tikai PRET krievu valodu! NA nekad nav cīnijusies PAR latviešu valodu, vismaz tādi gadijumi nav zināmi. Ja zini, tad pastāsti citiem!

 30. Šodienas jaunatnei jāpateicas 4.maija māksliniekiem par 1990.gadā radīto iespēju dzīvot brīvā visatļautībā Rietumkrātijā – to pat slavenā “čekistu medniece” L.L. savā rakstā “Latviešu kino jaunais vilnis – platforma diskusijai” (11.11.2014 )ievērojusi:” Gan filmā “Cilvēki tur” un “Kolka Cool”, gan “Izlaiduma gadā” un “Modrī” mēs redzam jauniešus, kuri dzīvo ārpus kultūras lauka.(..) Tomēr nomācošā vide bez sasaistes ar kultūru un ar tās problēmām – noziedzību, atkarībām un trulumu – nav specifiska Latvijai, tā redzama arī citu valstu filmās, un to atrādīt ir svarīgi, tomēr vēl nozīmīgāk ir skaidri saprast sociālās un cilvēciskās degradācijas cēloņus mūsdienu pasaulē.

 31. ko tad porzigim devusi latvija . vins izaudzis spanija

 32. Porzinjgjis no valodaam un valodu veertiibas nekaa nesajeedj. Kuras tad ir taas veertiigaas valodas? Krievu ? Anglju? Neko citu vinjsh neprot, kaa tikai skraidiit ar bumbinju!

 33. Skumīgi, ka jaunais cilvēks vēl nav sapratis, ka nekur nav tik labi kā mājās. Un ja tu tik nievājoši vari pateikt par savām mājām, diez vai tev dzīvē veiksies. Kaut gan patiess prieks , ka Latvijas vārds izskan kārtējo reizi pasaulē.

  • Porziņģis atvainojās un paskaidroja sava izteikuma neveiklumu. Nav šaubu, ka viņš godam pārstāvēs Latviju un nesīs tās vārdu pasaulē. Nevajag piedēvēt viņam to, kas nemaz nav.

 34. Nedzimst bērni? Kas vainīgs, ka vīrieši neprecas, neņem sievas un negādā bērnus? Eiropas mode – brīvais sekss, mūsu politiķu daudzsievība un šķiršanās drudzis. Jaunatne skrien pakaļ pašlabumam, tāpat kā mūsu politiķi. Jaunatne mācās no paraugiem, ne no vārdiem.

 35. Nevajag taču jaunieša fizisko augumu (2,16m) absolutizēt un pārvērst par nezin kādu tur leģendu, kas
  nu būs Latvijas basketbolam. Vēl jau viņš tajā NBA NEKO NAV SASNIEDZIS, tikai pieņemts komandā,
  tāpēc nav ko pārspīlēt lietas. Mums jau tajā līgā viens bija un pamatā sēdēja uz rezervistu soliņa. Kad būs panākumi, tad arī varēs priecāties.

 36. Censonis pelnījis aplausus, tālu ticis un tas ir apsveicami.
  Tikai – kā Porziņģis tagad amerikāņu faniem atbildēs uz jautājumu no kurienes pats ieradies? Būs jāsaka – “no sūda Latvijas”. Vai nebūs mazliet tā kā neērti šādi reklamēties?

 37. Šis jaunulis nav audzināts, vienīgi klīdis pa pasauli.
  Latvijas sporta komentētāji gan ir aprobežoti, ja saka, ka šis tips pārrakstīs Latvijas basketa vēsturi. Valdmanis, Muižnieks, Semjonova, Krūmiņš u.c. -tā ir vēsture, kuru šāds tirliņš nevar pārrakstīt.

 38. 1930. gadā mana sievasmāte pēc 2. vidusskolas beigšanas aizbrauca ar klasi ekskursijā uz Austriju. Tur notika veiklības un sporta sacensības ar citām Austrijas skolām. Dalībniekiem kā balva tika izbērtas uz gridas konfektes.Austriešu meitenes metās grābt ko var, bet latvietes pat nepakustējās. Viņas nespeja pazemot sevi un savu valsti. Bet te mēs meklējam attaisnojumu viena neaudzināta un iedomīga radījuma zemiskiem izteikumiem par savu valsti, kas vinu izveidoja par sportistu, bet diemžēl ne par pilsoni.

 39. Valsts sākas mājās

 40. ................... Atbildēt

  raksturo sportistus

 41. Šis ir tikai kārtējais apliecinājums, ka neejam to ceļu, kuru vajadzētu iet, neveidojam to valsti, kuru vajadzētu veidot un tā īsti nemaz nezinām, ko gribam. Kāpēc tā ?
  Varbūt tāpēc, ka vismaz 1/3 šeit dzīvojošo nemaz negrib nekādu Latvijas valsti? Varbūt tāpēc, ka tie, kuri to grib faktiski arī negrib, jo tiem tā vajadzīga tikai personīgās labklājības nodrošināšanai ? Varbūt tāpēc, ka … ??? !!!

 42. Jaunatne nav muļķe. Jaunatne redz ko dara pieaugušie. 25 neatkarības gados ko esam redzējuši? Kādu piemēru mums ir rādījuši mūsu valstvīri un sievas? Shēmas, nekompetenci, neslēptu zagšanu, savas kabatas pildīšanu. Rezutātā klausoties skaistos vārdus ,kuri diametrāli pretēji atšķiras no darbiem,izstrādājas nihilisms un neticība. Arī man. Es mīlu šo zemi, bet ienīstu valsts pārvaldes ..un to ko viņi ir izdarījuši ar mūsu valsti.

 43. Savas taisnības jau, protams, Liepiņam ir, bet pirms no vidēja izmēra ziloņa mēģināt uzpūst milzīgu ziloni, “fucking Latvia” iztulkojot kā “sūda Latviju”, vajadzētu ņemt vērā amerikāņu angļu valodai raksturīgo vulgārumu. Amīšu jaunatne arī savus draugus, piemēram, mēdz saukāt par “mofo” un visādi citādi, kas, atšifrējot un burtiski pārtulkojot latviski, nesmuki skanētu pat visprastākajās aprindās, bet viņiem tā ir pieņemama un ierasta vienkāršrunas daļa.

 44. NA Ētikas komisijas biedrene Atbildēt

  Kāpēc VL-TB/LNNK neaicina Porziņģim atņemt pilsonību? Viņš Latviju sauc par sū…a Latviju. Girss sadedzināja pasi, bet Girss nav teicis, ka Latvija ir sū..s. Par pases dedzināšanu tebešņiki gatavi atņemt Girsam pilsonību, bet par Latvijas gānīšanu nākotnē Porziņģim iedos 3 zvaigžņu medāli tāpat kā dievlūdzējai uz kājām braucējam un “tapai visiem caurumiem” Gerhardam.

 45. Mana mēle ir mans lielākais ienaidnieks.

 46. ----> sūda Porzingy Atbildēt

  Varu tev paziņot, ka Amērikā kangarus neciena — arī citu tautu kangarus.

 47. Paldies autoram! Kaut vairāk būtu žurnālistu, kas uz notikumiem raugās un tos analizē ar patiesi valstisku domāšanu! Bet daļa komentētāju raksta būtību laikam pat nav uztvēruši…

 48. Protams, vieglāk ir celt brēku par deviņpadsmitgadīga puiša vieglprātīgiem vārdiem nekā iedziļināties pret savu tautu vērstos darbos, ko paveic ietekmīgie no piecdesmitgadīgo paaudzes. Smieklīgi.

 49. šoreiz autoram nebūs taisnība… nevajag prasīt no 19-gadīga sprotista 19.gs jaunlatviešu stāju, kas tajā laikā bija cariskās Krievijas inteliģences sastāvdaļa (kāds tolaik bija % no impērijas sabiedrības, kas vispār spēja sasniegt šo izglītību?); tāpat salīdzināt ar 19-gadīgajiem zēniem latviešu strēlniekos nebūs vietā – tur bija diezgan skaidrs, uz kuru pusi jāšauj, un maz ticams, ka kādam no tiem uzdeva jautājumus par tēmu “kādi ir jūsu nākotnes plāni” vai “ko iesāksiet ar pirmo nopenīto miljonu”… un “vai jūs ticat, ka Eiropā visi sāks mācīties latviešu valodu”… un, ja arī būtu pajautājuši, tad atbildes visdrīzāk daudz neatšķirtos no “pēkšņi slavens” tapušā jaunā basketbolista. Lai čalim veicas! Nāks briedums – nāks citas atbildes.

  • Jānāk – galu galā tādas “brīvības” kā pašlaik – tāda vēl Latvijā nav piedzīvota! Pat mākslinieku izslavētajā pirmskara Latvijā nebūtu iespējams savākt tik daudz parakstu par narkotiku legalizāciju – nebūtu iespējas tik brīvi apdullināties, klaiņot no vietas vietas uz citu bez kāda mērķa:
   “Traģiski. Latvijas jauniešiem marihuāna kļuvusi par normu” – LETA, 2015. gada 27. janvārī

   • Ko runāt par jauniešiem? Nupat LTV rādīja divu mūsējo ceļojumu pa Gambiju, kā galveno “naglu” nepasniedzot vis Latvijas vēsturisko saistību ar šo zemi, bet jauno ceļotāju neviltoto interesi par tur augošo marihuānu. Tās dēļ ceļotāji šaubīgā braucamā tika pārvarējuši ceļu uz salu, kur šī manta aug neiedomājamos daudzumos. Kāda sajūsma bija vērojama viņu sejās no darbošanās ap lēkni augušo zālīti!
    Jājautā, kādam nolūkam tika rādīta šī filma? Uz kādiem varoņdarbiem tā aicina šādus nenobriedušus jauniešus?

 50. ceru,ka viņa vecākiem ir kauns par dēlu.

 51. Kad 4.maija “mākslinieki” ar prievīšu Daini stāvēja krustcelēs 1990.g., tad gan ilgi nebija jādomā par kādu tur ceļa izvēli. Pēc 25.gadu skriešanas – prihvatizācijas, denacionalizācijas, konsolidācijs – “mākslinieki” sāk “muļķi laist” – savu izaudzināto jaunatni “gudri” aprunāt. “Ko sēsi – to pļausi!”:
  “Vairāk nekā 50 000 Latvijas jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem nestrādā, nemācās un neapgūst arodu, šādu informāciju apkopojuši iniciatīvas «Jauniešu garantija» aktīvisti.” LETA, 2015.g. 19.martā.

  • Kurš noliedz svešinieku ietekmi Latvijā un visas “neizdarības” noraksta uz latviešu tautu? Pastāvēs milzīga pretdarbība Latvijas interesēm, kamēr masveidā savu valsti alkstoši latvieši neies politikā.

 52. Kur uzauga un izauga talantīgais sportists -” s..du Latvijā”. Šodien kalpo nauda – lūk drafēts NBL par tik un tik miljoniem dolāŗu. Prese (žurnālisti) lien no ādas laukā, lai tikai varētu rakstīt par naudu ko saņems šis un citi sportisti. Nauda, nauda un …

 53. Kā tie lielie putni dzied,tā tie mazie pakaļ čivina …….

 54. Vai rakstītājs vispār pats ir dzirdējis ko un kā otrā pēc spāņu svešvalodā ir teicis sportists ? Teksts gluži padomisks , lasījis neesmu ,bet nosodu. Tēma ir būtiska ,tikai izvēlētais personāžs un gadījuma apraksts neveiksmīgs. Atsauces uz starpkaru Latviju bez situācijas sapratnes izskatās noklausītas un mazpārliecinoši izklāstītas.Jāšaubās vai tās ir pat autora paša domas ,vai arī tikai modīga “translācija” .

 55. Lai būtu kam runāt latviski, vispirms katrai latvietei jādzemdē vismaz 3 bērnus. Patlaban dzimst 1,3 bērni. Tauta, kura iet pa skuju taku dabiski mūk no patības.

 56. Kas tu tāds esi, ka vari valkāt pa presi talantīgu sportistu, kurš visu sasniedz ar savu uzņēmību??? Pats pat noskūties nejēdz!!!

 57. Vislielāko postu garīgumam ir nodarījis materiālisms un 50 gadus dzīve sociālismā, jo kādi 20 % cilvēku joprojām netiek vaļā no šīm utopiskajām ilūzijām. Ar ko šodien nodarbojas masu saziņas līdzekļi – AR NEPĀRTRAUKTU NEGATĪVISMA SLUDINĀŠANU, un neviens viņiem nedrīkst neko aizrādīt! Tā esot vārda brīvības un demokrātijas ierobežošana! Politiķus, kurus paši ievēlam, gānām visi, kam vien nav slinkums! No vienas puses Krievija ar savu propagandu un meliem, bet no otras puses mūsu pašu žurnālisti no rīta līdz vakaram nepaguruši stāsta, cik te Latvijā viss slikti un nepareizi. Un šī sēkla vispirms krīt tur, kur ir nenobriedis prāts – jaunatnē vai cilvēkos, kuriem nav pašiem sava viedokļa un apkārt notiekošā objektīva vērtējuma. Bet pēc tam brīnāmies, kur mums ir tik daudz valsts noliedzēju un kritizētāju. Nupat pagāja Līgo svētki, bet jau otrā rītā visi TV kanāli – cik dzērāju pie stūres noķerts, cik traumu iegūts, cik kaušļu izšķirts, cik… vai tiešām pat svētku reizē vienmēr un visur jāmazgā netīrā veļa? Neviens jau neliedz kritizēt, bet ar mēra un atbildības sajūtu pret valsti. Mums tādas nav! Jo vienmēr un visā esam paraduši vainot citus, tikai ne paši sevi. Kas mēs esam par tautu, ja necienām paši sevi?

  • Mēs visi dzīvojam ilūzijās. Un ir ļautiņi, kas mums cenšas šīs ilūzijas iedvest. Un viss bija labi līdz brīdim, kamēr mēdiju visuredzošā acs ieklīda ilūziju virtuvē pa sētas durvīm …

  • Vēl aizvien padomju tauta – bez sapratnes par savu valsti

  • Simtprocentīga taisnība. Prese kā izsalkusi meklē visu slikto. Tādā augsnē izaug bāli un slimīgi stādiņi, kas visu mūžu turpinās sev apkārt saskatīt tikai slikto.
   Nupat DP izteica bažas par “Russia to Day” ienākšanu Latvijā. Labi zinot, kāda slava šai krievu propagandas mašīnai visā Eiropā un kāds nolūks tās iefiltrēšanai mūsu valstī, žurnāliste Rožukalne kaut kādas iedomātas demokrātijas un vārda brīvības vārdā aicina nelikt šķēršļus jauna krievu kanāla iekļūšanai Latvijā. Tātad ar pašu žurnālistu svētību sagaidāma jaunas melnas darvas straumes pār mūsu galvām.

 58. Nesen tika publicēta vēsturnieka A. Caunes grāmata par ģenerāli J. Balodi pamatojoties uz ģenerāļa diktētām un viņa sievas Elvīras pierakstītām 11 atmiņu burtnīcām,kur katru lappusi rotā ģenerāļa paraksts.
  Šīs 11 burtnīcas pēc svarīguma ir salīdzināmas Krišjāna Barona sakopotām dainām.No grāmatas uzzinām arī to, ka Krišjāna Barona mazdēls 19 gadus vecais leitnants Kārlis Barons krita varoņa nāvē atbrīvošanas karā 1919.gadā.porziņģis ir niecība Kārļa Barona priekšā.

 59. Divdesmit gadus pēc neatkarības atgūšanas mūsu valsts izglītības sistēma, plašsaziņas līdzekļi un politiķi nav spējuši izveidot skaidrus mērķus.=
  Ko vel piebilst , tikai tā politiskā atbildība un ar ”pozitīviem” piemēriem bruņoti māca jaunatni – Šķēle, Godmanis, Lembergs, un vēl un vēl. Kur valsts vadoņi kuri ar savu darbu ir stiprinājuši valsti – te jāmaina mēbeles prezidenta rezidencē par tautai pasakainām naudām, te uz kartes nevar atrast Grūziju, te smalkas pusdienas , pat uz valodu referendumu neies… Kādam ir jāiet pirmajam un jāaicina pārējie – tikai pirmajiem ar to iešanu tā vāji…

 60. Pie šīs nievājošās attieksmes Atbildēt

  Tiek ari nedabiski piestrādāts kā dała no izsmalcinātā psihologiskā kara pret Latviju. Avīźu, interneta raksti ar negatīvu, nostāju… “Nav vērts pūlēties jo šeit ir tik slikti un citur tik labi” “tikai mulki paliek dzīvot Latvijā” visādos žurnalistiskos variantos utt. utt. Interneta komentāri biežvien pilni ar līdzīgu demoralizējošu nostāju. Tā nav nekāda nejaušība. Cik bieži redzam, lasam pretējo? Ka grūtos laikos varam palīdzēt sev un viens otram lai lietas uzlabotos. Ka ir nākotne uz kuras var pārliecinoši cerēt, ka mūsu nākotne ir mūsu pašu rokās. Psihologiskā realitāte kłūst par īstenību… Labie sapńi vai ari sliktie murgi piepildas. Tas kas spēj iedvesmot vai aizbaidīt spēj ari noteikt nākotnes virzienus. Psihologiskais karš ir reāls ar reāliem zaudējumiem un panākumiem… un mēs katrs šeit esam tajā saistīti. Bēgsim vai turēsimies pretī lai uzvarētu?

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Mana paaudze šādās reizēs sacīja, ka izaudzis uz prāta rēķina.
   Puikiņš (kaut 100 reižu būtu draftēts ar pirmo numuru) nav strādājis, nav rūgti, grūti mācījies, nav kāpis slidenajā zinību stikla kalnā. Jā! Sportista mūžs ir grūtību pilns- smagi treniņi, dienas, ēšanas un vēl kādi tik tur režīmi, tomēr tas viss ir siltumnīca un inkubators, kas stāv ļoti tālu no reālās dzīves. Tevi tur apčubina, uzrauga, par tevi rūpējas masieri, kasieri, personāls un treneri. Tu tikai bumbo, bumbulē un attīsties savā šaurajā, nenoliegšu, ka smagā un grūtā, sporta veidā. Paskatiet Kristapa rokas- tādi pirkstiņi ir jaunkundzēm, vijolniekiem un memmīšiem, kuriem vecāsmātes pienes kakao krūzīti pie gultiņas, lai zēniņš bērnībā nepārpūlas. Īstam darba vīram ir pirksti kā krampji un dūre kā kalēja āmurs!
   Prātu ieliek vecāki, bet… puika jau vairākus gadus dzīvo basketbola inkubatorā lielas pasaules valodas vidē un laikam jau kāda sveša infekcija ir skārusi jauno prātu.
   Atliek cerēt, ka tas pāries un gribas novēlēt vislielākos panākumus NBA!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+