×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. aprīlis, 2012
Drukāt

No drošības patērētāja par stiprinātāju

garisons_leta

Valdība vakar slēgtā sēdē apstiprināja jauno Valsts aizsardzības koncepcijas projektu, kas cita starpā paredz līdz 2020. gadam dubultot pašreizējo aizsardzības budžetu un sagatavot vairāk karavīrus dalībai starptautiskajās misijās. 


 

“Mums jācenšas no drošības patērētāja pārtapt par stiprinātāju,” pirms valdības sēdes žurnālistiem stāstīja Aizsardzības ministrijas politiskais direktors Jānis Garisons. Pašreizējo situāciju aizsardzības jomā viņš novērtēja kā salīdzinoši sliktu. Šobrīd Latvijas aizsardzības budžets pēc attiecības pret IKP (aptuveni 1%) esot trešais mazākais starp NATO dalībvalstīm. Savukārt pēc bruņoto spēku lieluma esam otrie no beigām. Tādēļ koncepcijā iekļauta apņemšanās līdz 2020. gadam palielināt aizsardzības finansējumu līdz 2% no IKP. Šā mērķa sasniegšanai katru gadu aizsardzības vajadzībām būtu jāpiešķir par 15 miljoniem latu vairāk. Tāpat koncepcijā izvirzīts mērķis, ka vismaz pusei no visiem NBS karavīriem būtu jābūt sagatavotiem starptautiskām operācijām, bet 8% jāatrodas pastāvīgās starptautiskās operācijās.

Savukārt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, vērtējot dokumentu, pauda gandarījumu, ka tajā lielāka nozīme pievērsta sabiedrības iesaistīšanai, veidojot Latviju kā patriotisku un pilsonisku valsti. Piemēram, attīstot jaunsardzi kā patriotiskās audzināšanas institūciju un zemessardzi kā NBS rezerves. “Pilsoņu iesaistīšana valsts aizsardzībā, manuprāt, šobrīd mums ļoti pietrūkst, tādēļ labi, ka tai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība,” teica Graube.

Aizsardzības koncepcija tiek gatavota četriem gadiem, un pēc izskatīšanas valdībā tā vēl jāapstiprina parlamentā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+