×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
27. augusts, 2015
Drukāt

No kapu svētku dziesmas līdz mīlas balādei – “Meitene ar kallu ziediem” (1)

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

GUNĀRS JĀKOBSONS

“Kur es braucu, vēl joprojām dzirdu tavu mazo paldies,” – šie Imanta Ziedoņa vārdi 1981.gadā pieskandināja Latvijas malu malas. Raimonda Paula dziesma “Meitene ar kallu ziediem”, ko izpildīja daudzsološā Liepājas grupa “Credo”, bija īsts hīts. Pērn tā svinēja 40 gadu jubileju, bet meiteņu un dāmu mūžīgais elks Guntis Veits atzīmēja 35 gadus kopā ar “Credo”.

Viss sākās 1979. gadā, kad “Credo” ieguva pirmo vietu Estrādes mūzikas festivālā Liepājā, un tas bija gads, kad grupai pievienojās Guntis Veits. Tad arī sākās sadarbība ar komponistu Raimondu Paulu. 1980.gadu sākumā grupas popularitāte bija jaušama visā Latvijā un arī ārpus tās robežām. Piemēram, 1980.gadā “Ziņģe par bailēm” “Mikrofona” aptaujā ierindojās 3. vietā uzreiz aiz divām Raimonda Paula dziesmām, un “Credo” uzstājās Maskavas vasaras Olimpisko spēļu viesiem.

Pēc gada atkal panākumi “Mikrofona” aptaujā ar dziesmām “Meitene ar kallu ziediem” un “Rozīt’ manu, nātru dārzā”, kuras ierindojās attiecīgi 3. un 4. vietā. Tām 1982. gadā sekoja Raimonda Paula un Leona Brieža “Kad nekas nav palicis tevī”, kas ieņēma otro vietu, pēc tam 1984. gadā 4. vieta ar paša Gunta Veita sarakstīto “Disnejlendu”. 1985.gadā sākās grupas noriets un “Ūsainā puķe” palika vien 11.vietā. Tomēr nekas nav beidzies, “Credo” bija, “Credo” ir, un “Credo” būs.

Runājot par “Meitene ar kallu ziediem”, ļaudis melš, ka šī dziesma bija iecerēta kā kapu dziesma saistībā ar Alūksnes kapu svētkiem. Beigās tomēr sanācis mīlas gabals – acis zilas, zilas, kājas slaidas, brūnas, basas, sapņi matu pīnē un tamlīdzīgi.

Interesanta bija “Credo” puišu sadarbība ar maestro. Viņš sūtīja uz Liepāju dziesmas, un daudzas tika ierakstītas. Taču daļa arī netika, jo vienkārši nebija studijas, kur ierakstīt. Tad šīs dziesmas bieži vien ceļoja atpakaļ uz Rīgu, kur tās tika ierakstītas Latviešu Radio 1.studijā, un tās rakstīja gan Žoržs Siksna, gan citi mūsu populārie solisti. Tā kā šis tas Liepājai un “Credo” aizgāja gar degunu. Es gan domāju, ka “Credo” puiši par to nav īpaši saskumuši.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas tiek apkopotas “Amigo Dzintara dziesmu” aptaujā. Par trešās sezonas pirmā mēneša labāko dziesmu ikviens klausītājs var nobalsot mājas lapā dzintaradziesmas.lv.

Dziesmas video: https://www.youtube.com/watch?v=Rf_v0LdPHIg

Autors ir “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Manam dēlam tagad 15 gadi, bet kad bija 3 – 4 gadi , tad šī dziesma viņam bija vismīļākā, zināja to no galvas.

Draugiem Facebook Twitter Google+