Foto – AFP/LETA

No “Latvijas Valsts mežu” ziedotajiem 970 000 eiro dzesētavu iegādei mednieku biedrībām iztērēta gandrīz visa summa 0

No AS “Latvijas Valsts meži” ziedotajiem 970 000 eiro, kas saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanu tika novirzīti dzesētavu iegādei mednieku biedrībām mežacūku paraugu uzglabāšanai, iztērēti 963 436,09 eiro, aģentūru LETA informēja Lauku atbalsta dienesta pārstāve Kristīne Ilgaža.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka dienestā no kopumā 119 pašvaldībām saņemti 105 iesniegumi par finansējuma piešķiršanu ĀCM ierobežošanas pasākumu īstenošanai. Savukārt 2014.gada rudenī tika noslēgti līgumi ar pašvaldībām par dzesētavu iegādi un veikti avansa maksājumi 963 436,09 eiro apmērā. Līgumi noslēgti ar 103 pašvaldībām, jo Ērgļu un Saulkrastu pašvaldības atteikušās no līguma slēgšanas.

“Par vienu administratīvās teritorijas platības kvadrātkilometru tiek piešķirti 15,4325 eiro apjomā, izejot no aprēķina – atbalsta summu 970 000 eiro dalot ar kopējo pieteikto platību 62 854,49 kvadrātkilometri,” norādīja Ilgaža.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzesētavas tiek pirktas pašvaldībās, pamatojoties uz iepirkuma procedūru.

“Šobrīd pašvaldības veic dzesētavu iegādi, lai līdz 1.martam iesniegtu atskaites LAD. Pašvaldības iesniedz atskaites LAD, tad notiek to izvērtēšanas darbs. Ja būs gadījumi, kad pašvaldībai iepirkuma procesa rezultātā vajadzēs tērēt mazāk līdzekļu, nekā ir saņemts avansā, tad starpību tā atskaitīs atpakaļ LAD, tā to nosaka noslēgtie līgumi,” sacīja Ilgaža.

Viņa arī norādīja – to, cik daudzas pašvaldības naudu atskaitīs atpakaļ, kā arī to, kā tiks tērēts atlikums, varēs pateikt pēc 1.marta.

Kā ziņots, pašvaldības iepriekš aptaujāja mednieku klubus par nepieciešamajiem dzesētavu izmēriem un atrašanās vietām, un līdz pērnā gada 27.augustam tās varēja iesniegt iesniegumus dzesētavu iegādei, kas paredzētas medību tiesību lietotājiem medību produkcijas uzglabāšanai, kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta nodrošināšanai ar izmeklēšanai nepieciešamajiem paraugiem.

Pasākumu “Atbalsts novadu pašvaldībām dzesētavu iegāde” administrē LAD. Līdzekļu administrēšana notiek, pamatojoties uz Zemkopības ministrijas 1.augusta rīkojumu “Par “Latvijas Valsts meži” dāvināmo (ziedojamo) finanšu līdzekļu administrēšanu”. Saskaņā ar minēto rīkojumu finanšu līdzekļus starp pašvaldībām sadala proporcionāli to administratīvo teritoriju platībai.

Dzesētavu iegādei “Latvijas Valsts meži” ziedoja vienu miljonu eiro, bet pārējie 30 000 eiro tiek novirzīti mednieku izglītošanas pasākumiem – semināriem un dažādiem informatīviem materiāliem.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, līdz šim ĀCM konstatēts 219 mežacūkām 34 pagastos un 13 novados. Savukārt mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.

Sākot ar šā gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās.

Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

Ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.