Pasaulē
Baltija

No Lietuvas prezidenta vēlēšanu cīņas izstājas ekonomiste Maldeiķiene0

Foto: LETA/AP

Viena no Lietuvas prezidenta amata pretendentiem, ekonomiste un Seima deputāte Aušra Maldeiķiene, nolēmusi izstāties no cīņas.

To viņa piektdien apliecinājusi portālam “Delfi.lt”.

“Esmu teikusi, ka mans mērķis ir rosināt debates,” paziņojusi politiķe, kas pārstāv parlamenta deputātu jaukto grupu. “Nekad neesmu teikusi, ka iešu līdz galam.”

Kā skaidrojusi Maldeiķiene, viņa sev izvirzījusi mērķi “inspirēt debates, lai tās atbilstu tiklab konstitūcijai, kā pasaulē valdošajai situācijai, lai pie varas nāktu intelektuāli spējīgi cilvēki”. Pēc viņas teiktā, šis potenciāls sabiedrībā atjaunotās Lietuvas valsts veidošanās laikā bijis krietni vien lielāks nekā pašlaik.

“Domāju, ka savu darbu esmu paveikusi, un nākamnedēļ par to paziņošu,” viņa piebildusi.

Lietuvas prezidenta vēlēšanas notiks 12.maijā. Ja nevienam kandidātam neizdosies iegūt vairāk par pusi balsu, 26.maijā notiks vēlēšanu otrā kārta. Pašreizējai prezidentei Daļai Grībauskaitei konstitūcija liedz kandidēt uz trešo termiņu pēc kārtas.

Par nodomu kandidēt uz prezidenta amatu līdz ar Maldeiķieni līdz šim paziņojuši arī ekonomists Gitans Nausēda, Seima deputāti Ingrīda Šimonīte, ko par savu kandidāti izraudzījusies opozīcijas partija “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti”, un Naglis Puteiķis, Eiropas Parlamenta deputāti Petrs Auštrevičs un Valentīns Mazuronis, filozofs un viens no Lietuvas tautas atmodas kustības “Sajūdis” dibinātājiem Arvīds Juozaitis un pavisam nesen – arī premjerministrs Sauļus Skvernelis, ko savukārt par savu prezidenta amata kandidātu izvirzījusi valdošā Zaļo un zemnieku savienība.

Kā liecina jaunākā sabiedriskās domas aptauja, kas janvārī veikta pēc laikraksta “Lietuvos rytas” pasūtījuma, populārākais no iespējamajiem pretendentiem joprojām ir Nausēda, kuru atbalstījuši 23,3% respondentu, otrajā vietā ir Skvernelis ar 16,9% aptaujāto atbalstu, tālāk ar 16% seko Šimonīte, ar 9% – Kauņas mērs Visvaldis Matijošaitis un ar 4,3% – Juozaitis.

LA.lv