×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
14. aprīlis, 2014
Drukāt

Eksperti: PVN likmes samazināšana pārtikai – atbalstāma (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Izskatīšanai Saeimā iesniegts kolektīvais priekšlikums par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu pārtikai. Šo iniciatīvu portālā “manabalss.lv” atbalstījuši vairāk nekā 13 000 cilvēku.

Henriks Danusēvičs, 
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents:
 “PVN likmes samazināšana pārtikai ir labs priekšlikums. Cilvēkiem ar maziem ienākumiem, kuri pašlaik spiesti taupīt, dažkārt nopērkot sliktas kvalitātes pārtiku, pavērtos iespēja iegādāties labāku. Kaut arī tā maksātu dārgāk, uz PVN samazinājuma rēķina pircējiem kabatā būtu vairāk naudas pirkumiem un lielākas iespējas izvēlēties. Reizē labums būtu arī tirgotājiem – pieaugtu pārtikas preču noiets.”

Lienīte Caune, 
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente, nodokļu un nodevu eksperte: 
”Es uzskatu, ka šis ierosinājums ir loģisks un vajadzīgs. PVN likmes samazinājums maizei, pienam, gaļai un citām galvenajām pārtikas precēm būtu atbalsts gan iedzīvotājiem, gan vietējiem pārtikas ražotājiem. Maizes cepējam iepērkot miltus, tos apliek ar 21% PVN. Ja maizei samazinātu PVN likmi, tās cepējs iegūtu uz šī samazinājuma starpības rēķina. No Finanšu ministrijas izskanējušie apgalvojumi, ka no PVN likmes samazināšanas pārtikai vismazāk iegūst mazturīgie iedzīvotāji, manuprāt, ir tīrās muļķības. Rodas iespaids, ka ierēdņi izmanto tikai to informāciju, kas viņiem izdevīga.”

Irina Pilvere, 
Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore:
 “Esmu izbrīnīta, kāpēc tajās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kurās ir ievērojami augstāks dzīves līmenis nekā Latvijā, var atļauties samazināt PVN likmi. Bet mums, lūk, tā jātur nemainīgi augsta. Turklāt tā ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā. Vēl augstākas likmes ir tikai Dānijā (25%), Rumānijā (24%) un Ungārijā (22,5%). Bet, piemēram, Vācijā maizei, pienam, gaļai, dārzeņiem un augļiem veikalos PVN likme ir 7%, Beļģijā un Nīderlandē – 6%, Francijā un Itālijā – 5,5%

Pagājušā gada rudenī veiktā pētījumā aplūkojot 27 Eiropas Savienības dalībvalstis, atklāts, ka tikai sešās valstīs, tostarp Latvijā, nepiemēro samazinātās PVN likmes pārtikai. Domāju, ka šāda PVN likmes samazināšana, pirmkārt, samazinātu pārtikas produktu cenas veikalos un palielinātu pārdošanas apjomus. Otrkārt, palielinātu Latvijas ražotāju konkurētspēju, treškārt, samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru. PVN samazinot no 21 līdz 12%, ēnu ekonomikas lielums pārtikas nozarē varētu sarukt par aptuveni 8%. Iznākumā ieguvēja būtu arī valsts – nodokļa ieņēmumi palielinātos.”

Noris Krūzītis, 
Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors:
 “PVN likmes samazināšana pārtikai ir atbalstāma. Tikai tas būtu jādara saprātīgi. Vispirms vajadzētu pārdomāt, kuriem pārtikas produktiem tā būtu samazināma vispirms. Liekas, vispirms būtu ieteicams to samazināt, piemēram, augļiem un dārzeņiem, kas ātri bojājas un ātri jāpārdod. Pašlaik valsts budžetā lielāko ienākumu daļu nodokļu veidā ienes plaša patēriņa preču tirdzniecība. Tomēr diezin vai no PVN samazinājuma tādai pārtikai, kuras realizācijas laiks ir ļoti īss, valsts budžets ļoti ciestu. Šķiet, drīzāk pat iegūtu uz apgrozījuma pieauguma rēķina. Reizē samazinātos tirdzniecības apjomi tā sauktajā pelēkajā zonā, kurā neviens nekādus nodokļus nemaksā.”

Uldis Priekulis, 
Latvijas tirgotāju kooperācijas “AIBE” valdes loceklis:
 “Pārtikai PVN likme jāsamazina. Mūsu kooperācijā apvienoti ap 400 veikalu, lielākoties lauku novados un mazpilsētās. Veikalos jau vislabāk redzams, ka pašlaik vietējo iedzīvotāju pirktspēja ir gaužām vāja. Pēc kafijas, makaroniem un citām precēm, kas tik ātri nebojājas, kāda daļa Latvijas iedzīvotāju brauc uz Poliju, kur pārtikai un citām precēm PVN likme ir 5%.”

Uzziņa


Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteikts, ka PVN pamatlikme ir 21%

Samazināto 12% likmi Latvijā pašlaik piemēro:

* medikamentiem;

* medicīniskajām ierīcēm;

* zīdaiņu pārtikai;

* iekšzemes pasažieru pārvadājumiem;

* mācību literatūrai un oriģinālliteratūrai;

* periodiskajiem izdevumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Māstrihtas/Briseles/Lisabonas 6% PVN likmi pārtikai Latvijā!

 2. Pat Spānija ir spējusi saglabāt savu 4% PVN likmi pārtikas pamatproduktiem no pat PVN ieviešanas brīža! Arī Francijā-5,5% PVN,Islandē un Vācijā,7% PVN pārtikai nav ne reizi paaugstināts! Latvijas politiķiem,acīmredzot,galvenais ir ne tikai nepaaugstināt sev IIN,ieviešot progresīvo ienākuma nodokli,bet pat IIN sev samazināt,saglabājot 21% PVN pat maizei un apbedīšanas pakalpojumiem,kas citās valstīs,skaitās pat amorāli! Piemēram,Lietuvā,Polijā.Lielbritānijā,Īrijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Dānijā,Itālijā,Spānijā,Melnkalnē,Šveicē,Izraēlā,Ķīnā,Indijā,Pakistānā,Japānā,Filipīnās utt. apbnedīšanas un kremēšanas pakalpojumiem ir noteikta 0% PVN likme.

 3. Kāpēc valdība ir ieinteresēta,lai arī turpmāk Latvijas iedzīvotāji daļu savas naudas atstātu Polijas pierobežas veikalos,par 30-40% lētākiem pārtikas produktiem,kuriem Polijā tiek piemērota tikai 5% PVN likme! Turpināsim sildīt Polijas ekonomiku??!

 4. Negaidīts skatupunkts Atbildēt

  Vēl viens,pavisam negaidīts skatupunkts. Izdevumi pārtikai ir vienlaikus lauksaimniecības produktu ražotāju,Latvijas lauku iedzīvotāju ienākumu avots. Ja samazinās šie izdevumi,samazinās lauku cilvēku ienākumi un notiek tālāka noslāņošanās par labu pilsētām un par sliktu laukiem. Skat.I.Ciemiņa.Latvijas iedzīvotāju dzīves līmenis sociālās statistikas skatījumā.LU Ekonomikas un vadības fakultāte. LU raksti 2008.737 sēj. Ekonomika 49-63 lpp.

 5. Vairākumā pasaules valstu pašiem nepieciešamākajiem pārtikas produktiem ir noteikta pat 0% PVN likme! Piemēram,Lielbritānijā,Īrijā,Maltā,Kiprā,Horvātijā,Apvienotajos Arābu Emirātos,Sauda Arābijā,Kuveitā,Bahreinā,Katarā,Omanā,Brunejā,Nepālā,Indijā,Pakistānā,Afganistānā,Bangladešā,Šrilankā,Indonēzijā,Dienvidkorejā,Jordānijā,Marokā,Tunisijā,Libānā,Austrālijā,Jaunzēlandē,Dienvidāfrikā,Ēģiptē,Ganā,Namībijā,Zimbabvē,Nigērijā,Tanzānijā,Senegālā,Malavijā,Kotdivuārā,Murīcijā,Maldīvijā,Ugandā,Kenijā,Lesoto,Botsvanā,Meksikā,Brazīlijā,Ekvadorā,gajānā,Tobāgo un Trinidādā,Kaimanu slās,Belizā,Panamā,Venecuēlā,Puertoriko,Britu Virdžīnu salās,Bahamās,Bermudā,Kaimānu salās,Antigvā un Barbudā, ,Barbadosā,Ankiljā,Honkongā,Makao,Gibraltārā,Britu kanāla salās,Spānijas Kanāriju salās,Seutā un Meliļjā,Somijas Ālandu salās,Norvēģijas Svalbardas aehipelāgā,Dānijas Grenlandē,Vācijas Helgolandes salā,Portugāles Azoru salās u.t.t. Tikai 1,5% PVN likme pārtikai noteikta Irānā,2,5%-Kubā,3%-luksemburgā,4% Spānijā un maizei-Itālijā,5%-Japānā,Vjetnamā,Malaizijā,Pragvajā,Jemenā,Polijā,bet 6% Beļģīja un Nīderlandē!

 6. Uldis Augulis Uldim Priekulim nepiekrīt? Vai tad lētākas pārtikas cenas uz labklājību nemaz neattiecas?

 7. Solījums jāpilda Atbildēt

  Ja jau finanšu ministrs Andris Vilks Latvijas radio apgalvoja,ka Latvija atbildīs Māstrihtas kritērijiem pēc visiem parametriem,tad arī Latvijā,tāpat kā Māstrihtā (Nīderlandē),ir jāievieš gan progresīvais ienākuma nodoklis,gan 6% PVN likme pārtikai!

 8. Kāpēc Latvijā maize un piens tiek aplikti ar tik pat augstu PVN likmi kā cigaretes un alkohols?

 9. PVN 21% likme pārtikai ir samazināma jau tāpēc vien,ka tā ir otra augstākā pasaulē! Protams,ja vien netaisāmies apdzīt bagāto Dāniju (25% PVN)! Latvija taču nav otra bagātākā valsts pasaulē?

Draugiem Facebook Twitter Google+