×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2017
Drukāt

Nodokļu reforma ir lielo algu saņēmēju interesēs (15)

Foto Timurs SubhankulovsFoto Timurs Subhankulovs

Baiba Bela: " Ja atceļ solidaritātes nodokli, šiem cilvēkiem jāmaksā lielāks IIN. Nodokļu sistēma nedrīkst būt regresīva."

Ieceres nodokļu reformā par izmaiņām VSAOI “griestu” pārbīdē un solidaritātes nodokļa atcelšanā viennozīmīgi aizstāv to lielo algu saņēmēju intereses, kuri labāk maksātu paši sev pensiju fondos, nevis dalītos ar sabiedrību, intervijā “LA” atzīst Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore, Socioloģijas nodaļas vadītāja Dr. sc.soc. Baiba Bela.

Viņa uzskata, ka plānotā nodokļu reforma nemazina nevienlīdzību un ka lielo algu galam iedzīvotāju ienākuma nodokli nevajadzētu samazināt. Sākot no tiem, kuriem alga ir virs vidējās tautsaimniecībā. “Ja grib novērst nevienlīdzību, tad nodokļu izmaiņas jāveic tikai tām algām, kas ir zem vidējās. Tiem, kam ienākumi virs vidējās algas, jāatstāj pašreizējā IIN likme 23%. Dana Reizniece-Ozola teica: “Kas tad tā par algu! 1200 eiro nekāda lielā alga nav.” Ja salīdzina ar ministres algu, tā tiešām nekāda lielā nav. Bet Latvijā lielākā daļa saņem mazāku. Nodokļu reforma darbotos labāk, ja to attiecinātu tikai uz viņiem,” pārliecināta ir vadošā pētniece valsts pētījumu programmā “SUSTINNO”.

“Progresivitāte nodokļos Latvijā tikpat kā nepastāv. Solidaritātes nodoklis ir vienīgais, kas to ieviesa. Lielākajā daļā Eiropas valstu sistēma ir tāda, ka tie, kas pelna vairāk, arī proporcionāli vairāk iemaksā, ne tikai nomināli.” Viņa secina, ka Latvijā bagātiem cilvēkiem ļoti laba dzīve. Turklāt skaitļi rādot to, ka ar visu solidaritātes nodokli ir kāpums lielo algu maksātāju galā.

“Runa nav tikai par solidaritātes nodokļa atcelšanu vien, bet gan par trūkstošo progresivitāti. Bagātie no solidaritātes nodokļa atcelšanas iegūs bagātīgas iemaksas valsts pensiju fondos un ietaupīto summu, kas sniedzas pāri par šobrīd noliktajiem iemaksu griestiem varēs iemaksāt savos privātajos pensiju fondos, paredz socioloģe. Tādējādi šī nodokļu reforma ne tikai nemazina pašreizējo nevienlīdzību, bet fundamentāli nostiprinās nevienlīdzību nākotnē,” secina asociētā profesore.

Viņasprāt, ieceres par izmaiņām VSAOI “griestu” pārbīdē un solidaritātes nodokļa atcelšanā viennozīmīgi aizstāv to lielo algu saņēmēju intereses, kuri savu naudu grib iemaksāt sev valsts pensiju fondā, nevis novirzīt solidaritātes nodoklī vai IIN.

“Samērīgums būtu tad, ja atceļot solidaritātes nodokli, to saņēmējiem pieliktu 10% pie iedzīvotāju ienākuma nodokļa,” iesaka socioloģijas zinātņu doktore. Tātad ienākuma nodoklis lielāko algu saņēmējiem būtu 33%, kā iesaka Pasaules Banka.


Interviju ar Baibu Belu lasiet 2. jūnija “LA” numurā vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Lielo algu saņēmēju un lielo nodokļu parādnieku interesēs.Pēdējiem nākamgad,iespējams,tikšot pat atlaisti parādi! Uz kā rēķina?!

 2. Sociālisma un komunisma idejas ir pastāvējušas kopš cilvēces pirmsākumiem (atņemsim un pārdalīsim); parasti gan tas beigās noved pie izlīdzinājuma “lai visi būtu vienādi nabadzīgi” nevis “lai visi būtu vienādi bagāti”… jo vēsturiski “kolektīvās labklājības” valstu piemēri vairumā gadījumu ir bijuši ar bēdīgu iznākumu pašiem iedzīvotājiem. Viena lieta ir filozofija, cita – tās ieviešana praksē… pieres vienos punos uz grābekļiem kāpjot… lasiet Marksu, Ļeņinu un Pikertiju… bet domājiet, domājiet…

 3. Sociālisma un komunisma idejas ir pastāvējušas kopš cilvēces pirmsākumiem (atņemsim un pārdalīsim); parasti gan tas beigās noved pie izlīdzinājuma “lai visi būtu vienādi nabadzīgi” nevis “lai visi būtu vienādi bagāti”… jo vēsturiski “kolektīvās labklājības” valstu piemēri vairumā gadījumu ir bijuši ar bēdīgu iznākumu pašiem pavalstniekiem. Viena lieta ir filozofija, cita – tās ieviešana praksē… pieres vienos punos, uz grābekļiem kāpjot… lasiet Marksu, Ļeņinu un Pikertiju… bet domājiet, domājiet…

 4. Ja “biezajam” mājā pieder 2 dzīvokļi un par tiem netiek maksāts, tad veidojas parādi, kas nav atgūstami un līdz ar to norakstāmi

 5. Priecājaties! Nabagie aizbrauks, bagātie paliks! Varēs bagātie laimīgi dzīvot mazapdzīvotajā Latvijā!

 6. Skaidrs, ka lielo algu saņēmēju interesēs. Noņēma solidaritātes nodokli, ko medmāsa un skolotāji nemaksāja

 7. skolās nodirnējās, nemācījās , tagad ēnu ekonomikā, pretekļi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vēl alkaši

 8. JA TĀS ALGAS GODĪGAS…………..cīņies nu pret ēnu ekonomiku, nekauņa! Tie tavi radi?

 9. Atliek tikai piekrist!

 10. Beidzot kāds to ir pateicis!!! Ka tikai par milzu algu saņēmējiem rūpējas!!

 11. ta nu gan jaunums, jau kopš senseniem laikiem Latvijā pieņem reformas, izstrādā likumus un ievieš jauninājumus tikai “bagātajiem”, kā arī tiem, kas pie varas par labu…, yiek celti jauni veikali un dažādi izklaides centri vietās, kur var nokļūt tikai ar mašīnu (kuras protams lielākai daļai cilvēku nav), varbūt pārceļat spēļu elles un borfeļus uz tādām vietām un to vietā te centrā visiem pieejamās vietās atverat veikalus utt.

 12. Varētu reiz kāds uzrakstīt, kāda tad īsti ir liela alga. Arī cienītā asociētā profesore izsakās ļoti nekonkrēti. Kur tad īsti ir tā robeža, kur beidzas mazā alga un sākas lielā?

  • nosaka katra indivīda attīstības līmenis, smadzeņu īpatsvars, intelekts un izpratne par dzīvi kā tādu uz šis
   zemes.Vienam pietiek ar 500 Euro, citam nepietiek pat 5 miljoni. Cik cilvēku,tik prasību. Normāli būtu, ja pieticīgie cilvēki, ar savu darbu, varētu pietiekoši nodrošināt savu ģimenes dzīvi un nepieciešamās pamatvajadzības par saņemto apmaksu.

 13. Uzskatu, ka ieviest lielāku progresivitāti var pēc gadiem 5, kad esošie maksātāji būs izvilkti no ēnas. Bagātie sev peļņu izceļ dividendēs vai slēpj uzņēmumu peļņu, pērkot lietas privātām vajadzībām uz uzņēmumu rēķina. Ja tagad pacels nodokli no 23 uz 33, tad var aizmirst par to, ka bagātie maksās sev algas uzņēmumos, vienlaicīgi piedaloties soc apdrošināšanas sistēmā, jo izdevīgāk būs maksāt 20% par dividendēm. Turklāt ienākumi tiks vēl vairāk slēpti un ēnu ekonomika vairosies. Viss jādara pakāpeniski!

  • Te jau vairāk runa par ielikteņiem ar lielajām algām – telekomiem, balticiem, latvbanku un citiem brīnumiem. Nevienā privātā kompānijā, kur nauda pašam reāli jānopelna un ar saviem ieguldījumiem jāriskē, tādu algu nav, jo tas vnk nav reāli.
   Un kāpēc pret bagātajiem vajag pakāpeniski? Līdz šim kaut kā nav novērots ka pret vidusslāni vai materiāli trūcīgākiem jel kad būtu kāds pakāpeniskumu ievērojis – tik bliež virsū jaunus nodokļus, nodevas, un audzē cenas elektrībai u.c. pamatresursiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+