×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. jūnijs, 2012
Drukāt

Noteiktas pieprasītākās profesijas

Foto - LETAFoto - LETA

Nepareiza turpmākās profesijas izvēle maksā dārgi, tāpēc jauniešiem rūpīgi jāseko, kas ir un tuvākajā laikā būs pieprasīts darba tirgū. Izvēlēties nākamo profesiju nu palīdz arī profesionālo nozaru ekspertu padomes (NEP), kas noteikušas visvairāk pieprasītās profesijas 12 tautsaimniecības nozarēs un labākās izglītības iestādes attiecīgajās jomās.

 

NEP Eiropas Sociālā fonda finansēta projekta ietvaros izveidojusi Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS), Valsts izglītības satura centru un Izglītības kvalitātes valsts dienestu.

Piemēram, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas, kā arī informācijas tehnoloģiju nozarē 61,1 procents uzņēmumu tuvāko trīs gadu laikā plāno palielināt strādājošo skaitu. Pieprasītākās profesijas apgūstamas gan profesionālās, gan augstākās izglītības iestādēs. Pieprasīti gan dažādu jomu tehniķi – datorsistēmu, programmēšanas, telekomunikāciju un elektronisko iekārtu –, gan augstāka līmeņa speciālisti, kā programmētāji un sistēmanalītiķi. Nozares eksperti profesionālo izglītību šajā jomā iesaka apgūt Ogres Valsts tehnikumā, Rīgas Valsts tehnikumā, Ventspils profesionālajā vidusskolā, bet augstāko izglītību – Rīgas Tehniskajā koledžā, Rīgas Tehniskajā universitātē vai Latvijas Universitātē. Nozares pārstāvis Kaspars Strauts gan sacīja, ka vismaz vienu no nozarē pieprasītajām profesijām var apgūt 61 izglītības iestādē. Kāpēc tad nozare kā ieteicamas izvēlējusies tikai sešas? Vai pārējās piedāvātā izglītība nav kvalitatīva? “Visas piedāvā atbilstošu izglītību,” atbildēja K. Strauts. “Taču pēc uzņēmumu atsauksmēm iznāk, ka tieši no nosauktajām iestādēm nāk vislabāk sagatavotie jaunie speciālisti.”

Augoša nozare ir arī, piemēram, transports un loģistika, kur pieprasīti dažādu veidu kategoriju transporta līdzekļu vadītāji, noliktavas darbinieki, mehānikas inženieri, vilcienu mašīnisti, ierindas jūrnieki.

 

Nozares eksperti atklājuši, ka patlaban Latvijā nekur netiek apmācīti kravas un pasažieru pārvadātāji, bet, piemēram, kravas automašīnas vadītājam ne tikai jāprot braukt, bet arī nokārtot muitas dokumentus.

 

Jau tagad ar darbinieku trūkumu saskaras ķīmijas rūpniecība, kas eksportē pat 80 procentus saražotā. Paaudžu nomaiņu šajā nozarē aizkavējis tas, ka daudzi jaunieši nav skolā mācījušies ķīmiju, līdz ar to nevar apgūt atbilstošas profesijas, bet ķīmijas rūpniecībai tikpat kā nav vajadzīgi darbinieki bez atbilstošas profesijas. Vidējais atalgojums šajā nozarē ir virs 400 latiem.

Faktu lapas par visām 12 tautsaimniecības nozarēm – pieprasītākajām profesijām tajās un ieteicamajām izglītības iestādēm – var atrast LDDK mājas lapā “www.lddk.lv”.

NEP nodarbojas arī ar profesionālās izglītības pielāgošanu darba tirgum, izstrādā jaunus profesiju standartus un kvalifikācijas eksāmenus, kā arī jaunas, modernas moduļveida profesionālās izglītības programmas.

Prognozes liecina, ka jau pēc četriem gadiem attīstītākās tautsaimniecības nozares saskarsies ar izteiktu kvalificēta darbaspēka trūkumu. LBAS priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča teic, ka patlaban darba tirgū kopumā visvairāk pieprasīti ir vidēji kvalificēti darbinieki.

Eksperti norāda – negatīva ir tendence, ka aizvien vairāk jauniešu pēc pamatskolas vai vispārējās vidējās izglītības iegūšanas vispār neturpina izglītību. Lai rosinātu šādus jauniešus turpināt izglītību un apgūt tieši tautsaimniecībai visnoderīgākās profesijas, iecerēts, ka, izvēloties noteiktas mācību vai studiju programmas, varēs saņemt ikmēneša stipendiju līdz pat 80 latiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+