×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
26. septembris, 2012
Drukāt

Notver nāvējošās dziras brūvētājus

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Septembra pirmajās dienās Čehiju satricināja ziņas par nelegāla, ar metanolu sajaukta alkohola nonākšanu tirgū. Divu nedēļu laikā tas dzīvību atņēma 25 cilvēkiem. Zaudējumus cieta arī čehu stiprā alkohola ražotāji, kuru produkciju aizliedza tirgot ne tikai Čehijā, bet arī Eiropas Savienības dalībvalstīs.

 

 

Tagad Čehijas policija paziņojusi, ka lieta ir atrisināta un izmeklētāji aizturējuši divus galvenos aizdomās turamos, kuri tirgū izplatīja nāvējošo dziru, ziņo Čehijas plašsaziņas līdzekļi. Tiesa, veikalu plauktos joprojām, iespējams, atrodas līdz 15 tūkstošiem litru šī dzēriena.

Čehijas ģenerālprokurors Romāns Kafka atklājis, ka nedēļas sākumā arestētie strādājuši kādā rūpnīcā Ostravā, kur no metanola tiek izgatavots automašīnu logu stikla mazgāšanas šķidrums. Aizturēto vārdi netiek atklāti. “Zinām, kas ražoja šo alkoholu un kā tas nonāca tirgū,” sarunā ar Čehijas televīziju atzina valsts policijas priekšnieks Martins Červīčeks. Aizturētie maldīgi uzskatījuši, ka alkoholā, sajaucot metanolu un etanolu, tiks neitralizēta pirmā bīstamā iedarbība, ziņu aģentūra AFP skaidro aizturēto darbības. Abu izgatavotā dzira tika nodota kādam alkohola vairumtirgotājam, kurš to izmantoja cita nelegāla dzēriena izgatavošanai un vēlāk to pārdeva.

Kaut nedēļas sākumā aizturētie taisnojās, ka neesot vēlējušies nogalināt cilvēkus, bet darbojušies tikai peļņas nolūkā, Čehijas ģenerālprokurors pārliecināts, ka abiem vajadzēja zināt, ka metanola piejaukšana alkoholiskajam dzērienam radīs nopietnus draudus cilvēku dzīvībai.

 

Ja tiesa abus atzīs par vainīgiem, viņiem aiz restēm var nākties pavadīt atlikušo dzīvi, raksta ziņu aģentūra “Associated Press”. Saistībā ar nelegālā alkohola izplatīšanu apsūdzības izvirzītas 41 cilvēkam, no kuriem 17 atrodas apcietinājumā, raksta interneta vietne “Prague Daily Monitor”.

 

Čehijas alkohola ražotāji rēķina, ka kopš 2010. gada, kad nolūkā samazināt budžeta iztrūkumu tika palielināts alkohola akcīzes nodoklis, nelegālo alkoholisko dzērienu tirdzniecības apjomi dubultojušies. Nozares pārstāvji arī šī skandāla laikā asi vērsušies pret valdību, to kritizējot nespējā atrisināt problēmas dzērienu tirgū.

Jau tuvākajā laikā plānojot atkal atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību, Čehijas premjerministrs Petrs Nečašs paziņojis, ka tiks ieviesti jauni drošības pasākumi stipro alkoholisko dzērienu tirdzniecībai. Turpmāk ikvienam jaunam alkoholiskajam dzērienam tiks prasīta “dzimšanas apliecība” jeb sertifikāts, kurā būs detalizēts apraksts par tā izcelšanos, sastāvdaļām un izplatīšanu. Domājams, ka tirdzniecības aizliegumu valdība varētu atcelt jau šodien. “Mēs zinām nelegālā alkohola izcelsmi. Mēs zinām, ka mūsu ražotāji neko sliktu neizdarīja,” paziņojis Čehijas lauksaimniecības ministrs Petrs Bendls, par valdības plāniem Briselē informējot ES dalībvalstu pārstāvjus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+