Latvijā
Kriminālziņas

Noziedzībai nav tautības 7


Andrejs Grišins: “Iespēju robežās palielinām patruļu skaitu, taču jāsaprot, ka gar visu robežu mēs policistus nesaliksim.”
Andrejs Grišins: “Iespēju robežās palielinām patruļu skaitu, taču jāsaprot, ka gar visu robežu mēs policistus nesaliksim.”
Foto – Edijs Pālens/LETA

“Traktoru, citas lauksaimniecības tehnikas, lauksaimniecības piederumu zādzības un transportēšana pāri robežām nav tikai Latvijas problēma – tā ir visas Eiropas Savienības, arī Igaunijas un Lietuvas, pro­blēma, kopš vairs nav iekšējo valstu robežkontroles,” saka Valsts policijas priekšnieka vietnieks un Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins. Lietuvas iedzīvotāju īpašās aktivitātes Latvijas pierobežā amatpersona komentē diplomātiski: noziedzībai nav tautības, zog arī latvieši, kas brauc “viesizrādēs” uz citām Eiropas valstīm, bieži noziedznieku bandas ir internacionālas – tā nesen Lietuvā policija aizturēja naftas produktu zagļu bandu, kurā bija gan Lietuvas, gan Latvijas pilsoņi.

“Aplūkojot statistiku, redzam, ka divas trešdaļas no traktoru zādzībām notiek ar tehniku, kas atstāta uz lauka un bieži vien nav apdrošināta. Tāpat bieži vien potenciālie zagļi veic izlūkošanas darbus un cilvēkam ir jāmāk saskatīt pazīmes, kas liecina, ka nejauša svešinieka apmeklējums patiesībā ir ar negodprātīgu mērķi,” teic iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Ministrs Kozlovskis atzīst, ka lauksaimniecības tehnikas un citu ar lauksaimniecību saistīto materiālo vērtību zādzības pierobežā, īpaši Zemgalē un Kurzemē, ir aktualitāte un nopietna problēma, pie kuras strādā Valsts policija, taču tās risināšanai nepieciešama kompleksa pieeja. Bet papildus policijas izmeklēšanas darbam, sadarbībai ar kaimiņvalstīm, kopīgām operācijām noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā, kā arī pastiprinātu patruļu organizēšanā jāveic arī nopietns prevencijas darbs ar mērķi mazināt riskus, uzskata ministrs.

 

Tomēr zagļu aktivitātes Lietuvas pierobežā ir lielas un mūsu lauksaimnieki ir ļoti satraukti, vaino kaimiņtautu un pašu policijas nevarību – par to rakstījām vairakkārt (12. jūlijā “LA” rakstā “Nozog gan traktoru, gan videonovērošanas iekārtas” un 7. jūnijā rakstā “Latviešu zemnieki sāk cīņu ar lietuviešu zagļiem”). Ko saka policija?

A. Grišins: – Zādzību riski vienmēr ir bijuši un paliks, jo pieprasījums pēc lauksaimniecības tehnikas un citām mantām ir liels. Tāpat policija vienmēr ir strādājusi un strādās. Iespēju robežās palielinām patruļu skaitu, taču jāsaprot, ka gar visu robežu mēs policistus nesaliksim. Turklāt, kā zināms, traktoru var pārdzīt pāri robežai vietās, kur nav ceļu. Saimniekiem jādomā par signalizācijām, navigācijas iekārtām, kas mūsu laikos nav dārgas, arī apsardzes pakalpojumi nav dārgi. Vēl nesen vairāk zaga ceļu un citu būvju tehniku, tagad to rūpīgāk apsargā un zādzību ir mazāk.

– Bet lopam ganībās jau grūti signalizāciju pielikt!

– Lopus zog reti. Vairāk tomēr mantas – par tām lauksaimniekiem jādomā pirmām kārtām. Tā ir viena no prioritātēm arī Valsts policijai.

– Bet izlūki – gan ar automašīnām, gan velosipēdiem – braukā un izlūko aplaupāmo teritoriju, pat filmē!

– Par šiem gadījumiem jāziņo policijai – šie cilvēki un transporta līdzekļi ļoti interesē gan mūsu, gan Lietuvas policiju.

– Zemnieki sūdzas, ka sadarbība ar Lietuvas policiju esot slikta.

– Cilvēkiem taisnība, ka vienas valsts policija nevar darboties otras teritorijā. Bet sadarbība ar Lietuvas kolēģiem mums ir laba gan patruļu organizēšanā, gan ceļu slēgšanā – mēs esam ieinteresēti noziedzības apkarošanā.

– Kas ir šie traktoru zagļi, zemnieku apzadzēji?

Saistītie raksti

– Tās ir mobilas organizētas noziedznieku grupas, kas zog visu ko, ne tikai traktorus, piemēram, apzog fūres, kuru vadītāji piestājuši malā atpūsties. Šogad aizturējām vienu tādu grupu, kas darbojās pa Latviju, maijā un jūnijā – trīs grupas no Lietuvas.

– Nu, re, ir tiem lietuviešu garnadžiem interese par mums!

– Eiropas Savienības problēma ir, ka nozagtu traktortehniku vieglāk reģistrēt – daudz vieglāk nekā automobiļus, nav vienotas datubāzes, valstis neapmainās ar datiem. Turklāt jāņem vērā, ka vecus traktorus un lauksaimniecības tehniku sagriež lūžņos, jaunāku – izjauc rezerves daļās vai izmanto darbā. Ne visu cenšas reģistrēt, viltojot dokumentus un pārsitot agregātu numurus. Starp citu, arī paši dārgas tehnikas ražotāji varētu lielāku uzmanību pievērst drošībai: ir modernu traktoru sērijas, kam der vienas un tās pašas aizdedzes atslēgas! Cerams, ka tas tiks novērsts. Jo ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā traktortehnikas zādzība ir populāra. Tāpat kā būvtehnikas, rūpniecības tehnikas, kā arī – Latvijā gan ne – laivu un jahtu zādzības.

LA.lv