Latviešu zemnieki pēc GPS signāla nozagtu traktoru atrod Lietuvā; mobilizē rīcībai arī citus 23

Kā notika zādzība Z/s “Lejas Palsāni”

Veiksmīgi pārdzīvojuši vērienīgu zādzību, Viesītes novada Saukas pagasta zemnieku saimniecības “Lejas Palsāni” saimnieki vēlas mobilizēt sabiedrību un valsts iestādes cīņā ar lauksaimniecības tehnikas un citu mantu zagļiem no Lietuvas, no kuriem daudzus gadus cieš pierobežas iedzīvotāji. Tikai retajiem izdevies savu mantu atgūt. “Lejas Palsānu” ļaudīm laimējās, bet raizes bija lielas. “Situācija ar zagļiem no Lietuvas ir gadiem ielaista, viņi zog lielākoties veiksmīgi un paliek nesodīti. Robeža ir vaļā, policisti sūdzas, ka viņiem nav degvielas un cilvēku, lai rīkotu reidus. Mēs vēlamies apkopot informāciju par pēdējo gadu garnadžu sirojumiem, lai varētu vērsties pie varasvīriem. Protams, arī mums pašiem jāuzmanās un jāiegulda resursi drošības uzlabošanā, bet visam ir savas robežas,” pārliecināta zemniece Diāna Broka.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 64
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis atzīst, ka zagtās lauksaimniecības tehnikas pēdas pārsvarā ved uz Lietuvu, bet Lietuvas kolēģi stāstot, ka viņu valstī zog arī mūsu iedzīvotāji – tiesa, par traktoriem gan neesot dzirdēts. “Lietuvas policisti skaidro: tas tāpēc, ka latviešu zemnieku tehnikai var brīvāk piekļūt, lietuvieši vairāk rūpējas par drošību. Jautājums par policijas resursiem nav būtiskākais. Lauksaimniekiem vairāk pašiem jāuzmana sava tehnika.” Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, piekrītot, ka mantiskās zādzības pierobežā vēl joprojām ir aktualitāte, sola: “Esmu lūdzis Valsts policijai sagatavot informāciju par minēto noziedzīgo nodarījumu tendencēm un nepieciešamības gadījumā esmu gatavs pārrunāt aktuālos jautājumus ar Lietuvas iekšlietu ministru.”

“Lejas Palsānu” saimnieki Diāna Broka ar dēlu Tomu Broku un dzīvesbiedru Andri Baidecki dzīvo Saukas pagasta centrā Lonē, kas ir piecus kilometrus no viņu 430 govju un teļu kūts, citām ēkām un teritorijas, kur atrodas arī tehnika. Vakara slaukšana beidzas ap desmitiem vienpadsmitiem vakarā. Rīta slaukšana sākas piecos no rīta. Strādnieks vienmēr paliek uz vietas. 27. maija naktī viņš arī nakšņoja darba vietā, taču neko ne dzirdēja, ne redzēja. Ir videokameras, telpas slēgtas, signalizācijas, taču drošības pasākumi laikam nebija pietiekami, lai atbaidītu zagļus. Arī kaimiņu tuvumā nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad deviņos no rīta fermā ieradās saimnieki, deviņus gadus vecais traktors “John Deere 6620” (tirgus vērtība 30 000 eiro) ar tam klāt pielikto pļaujmašīnu “Krone” (10 000 eiro) no sētsvidus bija pazudis.

Saimniece zvanīja policijai, bet puiši metās pie datora, lai pētītu videoierakstu.

“Divi zagļi pie traktora sāka rosīties pusčetros. Diemžēl redzami tikai silueti. Grābstās gar degvielas tvertnēm: džonim tā bija tukša, tāpēc viņi 60 litrus dīzeļa pārlēja no līdzās stāvošā belarusa. Pāris minūšu laikā traktors tika iedarbināts: aizdedze džonim ir vienkārša, bet signalizācijas nebija. Pulksten 3.50 traktors aizbrauca,” stāsta Toms.

Toties traktoram bija SIA “Autonams” uzlikta navigācijas sistēma (GPS). Diemžēl nebija aktivizēta GPS opcija, kas aizsūta uz saimnieka mobilo telefonu īsziņu, ka traktors sācis kustēties bez viņa klātbūtnes. “Tā jau nav, ka par zagļiem nedomājam, bet GPS uzlikām galvenokārt tāpēc, lai sekotu traktora degvielas patēriņam, atrašanās vietai, ātrumam. Mums kopš 1993. gada tikai daži metāla lūžņi pazuduši, bet pērn kaimiņam šķūni no tehnikas iztīrīja par 2000 eiro, citam – motociklu nozaga, netālajā Neretā zemniekam nočiepa lauksaimniecības ķīmiju. Sākām meklēt informāciju: pēdējā pusgada laikā vismaz pieci traktori šai pusē nozagti,” saka Diāna.

No zagļiem atgūtais traktors ar pļaujmašīnu ārpus darba laika nu stāv aiz atslēgas. Bet tas nebūs beidzamais drošības pasākums, ko veiks zādzību pieredzējušais saimnieks vienā no lauku sētām. Foto – Artis Drēziņš

Protams – uz Lietuvu!

Visu minēto nozagto traktoru ceļi veduši uz Lietuvu, tāpat arī “Lejas Palsānu” traktora ceļš. Puiši datorā konstatēja, ka viņu džoņa GPS signāls rāda 30 kilometru attālu vietu 15 kilometrus iekšā Lietuvā.

“Pēc GPS atstātā maršruta konstatējām, ka traktors maksimāli izvairījies no vietām, kur ir vai var būt videokameras, piemēram, no Neretas centra, citām apdzīvotām teritorijām. Traktors nav pārvietojies ātri. Sākumā lēsām, ka ar traktoru pašu braukts, bet, kā paskaidroja “Autonama” speciālisti, traktora akumulatora nokritusies voltāža liecinot, ka pats tas stāvējis uz vietas. Tajā pašā laikā dzinējs darbojies un tas bijis kustībā. Kā tas varēja būt?” tobrīd tas bija jautājums Andrim un visiem pārējiem. “Voltāža nokritās aiz Lones. Tur traktors uzbrauca uz treilera, netika izslēgts un tika vests. Garnadži traktoru neizslēdza tāpēc, lai jebkurā brīdī tas ātri varētu nobraukt no treilera un paslēpties vai pat iebraukt kādā pļavā un sākt pļaut – kas tad tam pievērstu uzmanību? Visticamāk, treileram pa priekšu brauca citi un ziņoja, ja ir kāds apdraudējums zagļu plāniem,” secina Toms.

Traktors robežu bija šķērsojis Pilskalnes pagastā. Kad puiši kopā ar Lietuvas robežsardzi ieradās vietā, no kurienes bija nācis pēdējais GPS signāls, tur nebija ne traktora, ne pļaujmašīnas. “Bija liela vilšanās un dusmas. Zāle jāpļauj, bet nav ar ko. Traktors bija apdrošināts, bet pļaujmašīna – ne. Vienīgais ražošanas līdzeklis pagalam,” atceras Diāna.

Pēkšņi vakarā kopīgi atģidušies, ka GPS pieslēgts tikai Latvijas teritorijai. “Autonama” vadītājs pieslēdzis zemnieku traktora GPS visai Eiropai. Un tur jau tas stāvēja: 211 kilometrus no savām mājām, netālu no Kauņas, pāris kilometrus no Klaipēdas–Kauņas šosejas pie pamestas mājas krūmos apstrādātu lauku ielenkumā. Bija pārvietots ar vidējo ātrumu 42 km/h, galapunktā nokļuvis piektdien, 27. maijā, plkst. 10.08. Pie traktora Lietuvas policisti ierīkoja slēpni. Bet zagļi nerādījās. Varbūt pamanīja slēpni, varbūt saprata, ka traktoram ir GPS, varbūt vienkārši nogaidīja?

Pēc divām dienām Lietuvas policisti zvanījuši, lai brauc tehnikai pakaļ. Saimnieki jau gribēja ātri atpakaļ, jo nebija ar ko pļaut zāli. Kaimiņvalsts policisti bijuši laipni. Izrakstījuši gan rēķinu par tehnikas pārvietošanu uz Kauņu un glabāšanu – 995 eiro. To gan segs apdrošināšanas kompānija “Gjensidige” (ja traktors nebūtu atrasts, tad būtu bijis jāizmaksā 25 000 eiro).

Kur meklējama saimnieku veiksme un zagļu neveiksme? “Vai nu garnadži kļūdījušies, domājot, ka paņēmuši traktoru bez GPS, vai arī nav bijis laika vai kāds iztraucējis, kad GPS ticis meklēts,” lēš Andris.

Saimniekiem ir aizdomas, ka notikušajā iesaistīts kāds vietējais uzrādītājs. Zagļu izlūki nav manīti, un tos arī grūti bijis pamanīt: saimniecībā ik nedēļu ierodas līdz pat desmit automobiļiem no Lietuvas, Baltkrievijas, Igaunijas ar lopbarību un dažādām citām precēm, kas nepieciešamas zemniekiem. Dažs ierodas naktī un pie fermas pārnakšņo savā braucamajā, gaidot saimniekus. Pagājušajā gadā gan piefiksēts viens lietuvietis, kas aizdomīgi un bez mērķa braukājies pa tuvējo apkārtni.


Lietuviešu sirojumiem jāpieliek punkts

“Pierobežas zemnieku un visu pārējo ļaužu pieredze liecina, ka situācija ar zagļiem no Lietuvas ir gadiem ielaista, viņi zog lielākoties veiksmīgi un paliek nesodīti. Ne jau visiem tā laimējas savu mantu atgūt kā mums. Robeža ir vaļā, policisti sūdzas, ka viņiem nav degvielas un cilvēku, lai rīkotu reidus. Mēs vēlamies apkopot informāciju par pēdējo gadu garnadžu sirojumiem, lai varētu vērsties pie valdības ar prasību pēc papildu finansējuma policijai vai kaut kam citam, kas varētu uzlabot drošību pierobežā. Protams, arī mums pašiem jāuzmanās un jāiegulda resursi drošības uzlabošanā, bet visam ir savas robežas. Neretā cilvēki pirms dažiem gadiem vienojās par nakts dežūrām, bet tas nav viegli, jo katram ir savi darbi un tas nevar būt ilgstoši. Galu galā par drošību jārūpējas valstij, nevis parastiem iedzīvotājiem uz naktsmiera rēķina un apdraudot sevi,” pārliecināta Diāna, kura lūdz visus no Lietuvas zagļiem cietušos sazināties ar viņu ar elektroniskā pasta palīdzību:laukosdrosi@inbox.lv

Foto: Publicitātes foto

Viedokļi
Kas notiek un ko darīt?

Jēkabpils novada Dunavas pagasta zemnieku saimniecības “Lejas Jērāni” īpašnieks Māris Balodis: “Policijai jāstrādā naskāk un lielākiem spēkiem. Runājot par Latvijas un Lietuvas policiju sadarbību, ir sajūta, ka pa vidu ir Ķīnas mūris. Kad man nozaga traktoru, uz Lietuvu iesniegumu rakstīt braucu divas reizes, sūtīja no vienas vietas uz otru. Bet galvenais: sajūta, ka izmeklēšana reāli nenotiek, viena policija otras teritorijā darboties nevar. Un zagļi to izmanto. No sabiedrības var prasīt tikai to, lai tā ziņo, ko redz un ja ir aizdomas par zagšanu. Pašvaldībai var prasīt likt videokameras uz ceļiem – Jēkabpils novadā tagad uz vairākiem krustojumiem tās novietos. Pašvaldības policijā ieguldīt resursus neredzu jēgu: cik tad lauku novados tos vajadzēs un kas par to maksās? Jēgu redzu Valsts policijas stiprināšanā. Lai meklē, kur palicis mans februārī nozagtais “John Deere 6920”, gan tā paša mēneša laikā bebrenieša Kaspara nozagtais “Valtra M120”, kaimiņa Arta džips un kuteris, gan decembrī zasēnietim Aivaram nočieptais “Belarus 952”! (par šīm zādzībām rakstījām 4. marta “LA”. – A. D.) Un ne jau sabiedrībai jārok vaļā robežgrāvis Gārsenes pagastā, caur kurieni visa šī tehnika aizgājusi.”

Aknīstes novada Gārsenes pagasta zemnieku saimniecības “Pāvuli” īpašnieks Egons Tunķelis: “Robežgrāvis it kā uz robežas mūsu pagastā ir, bet zagļi to pēc vajadzības vajadzīgās vietās aizber, kad dodas savos sirojumos. Starp citu, arī ogotāji no Lietuvas aiztaisa grāvjus, lai tiktu mūsu mežos. Pēc februāra zādzībām policija tagad vairāk redzama, bet, izskatās, zagļi tagad atraduši citas vietas. Vēl esmu pārliecināts, ka zagļiem no Lietuvas palīdz ziņotāji no Latvijas un Lietuvas pusē ir piesedzēji – kā var gaišā laikā vest zagtu traktoru līdz pašai Kauņai un neviens to nepiefiksē? Policijai vairāk slēpti jāstrādā nopietnu organizētu zagļu virzienā un nav jānodarbojas ar iedzērušu velosipēdistu ķerstīšanu vai jāpiesienas zemnieka traktora piekabei bez numura zīmes. Ko var prasīt sabiedrībai? Pa nakti taču lauku darba cilvēkam jāguļ! Zinu, ka Aknīstes novada pašvaldības deputāti gribēja zemessardzi piesaistīt drošības situācijas uzlabošanā, bet policija iebilda, paši varot visu kontrolēt.”

Valsts policijas Zemgales reģiona (robeža ar Lietuvu 280 km) pārvaldes priekšnieks Andris Zellis: “Precīzas statistikas par noziedzību Latvijas pierobežā man nav. Varu pateikt, ka Zemgalē pagājušajā gadā nozaga 12 traktorus, no kuriem četrus atrada, šogad – trīs, no kuriem vienu atrada. Zagtās lauksaimniecības tehnikas pēdas pārsvarā ved uz Lietuvu, bet Lietuvas kolēģi stāsta, ka viņu valstī zog arī mūsu iedzīvotāji – tiesa, par traktoriem gan nav dzirdēts. Lietuvas policisti skaidro: tas tāpēc, ka latviešu zemnieku tehnikai var brīvāk piekļūt, lietuvieši vairāk rūpējas par drošību. Jautājums par policijas resursiem nav būtiskākais. Pie katra traktora policistu tāpat nenoliks. Jā, mēs palielinām patruļu skaitu pierobežā, bet vienlaikus iecirkņa inspektoriem liekam vērsties pie lauksaimniekiem, lai viņi vairāk uzmana savu tehniku, iespēju robežās to tur pie mājām vai vismaz redzamības attālumā, aprīko ar GPS, signalizācijām, pie ēkām liek videokameras. Tāpat svarīgi ir kaimiņiem savā starpā sadarboties. Ja redz aizdomīgus svešiniekus, vispirms jānofotografē, tad jāiet klāt runāt un pēc tam jāziņo policijai. Ar Lietuvas policiju mums ir ļoti laba sadarbība, rīkojam kopīgas darba sēdes, gada laikā mums ir 25 kopīgi patruļreidi pierobežā, lai zagļi redzētu, ka esam. Tiesa, juridisku lietu kārtošana aizņem laiku.”

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis: “Lai arī Valsts policijai ir izdevies atklāt vairākus noziedzīgus nodarījumus, diemžēl mantiskās zādzības pierobežā vēl joprojām ir aktualitāte. Sadarbība ar kaimiņvalstīm noziegumu atklāšanā notiek, taču pati lietas izmeklēšana Valsts policijai bieži vien ir apgrūtināta, jo nozagtā manta atrodas citā valstī. Lai novērstu zādzības, Valsts policija strādā vairākos virzienos, bieži vien arī preventīvi, brīdinot zemniekus par pazīmēm, kas var liecināt par iespējamu “izlūkošanu”, lai vēlāk īstenotu zādzību. Esmu lūdzis Valsts policijai sagatavot informāciju par minēto noziedzīgo nodarījumu tendencēm un nepieciešamības gadījumā esmu gatavs pārrunāt aktuālos jautājumus ar Lietuvas iekšlietu ministru.”

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons: “Drošības jautājumi pierobežā vistiešākā veidā attiecas uz kaimiņvalstu tiesībsargājošo iestāžu un pierobežas pašvaldību sadarbību. Ja ir aktualizēta neatrisināma problēma, Ārlietu ministrija ir gatava iesaistīties un to pārrunāt starpvalstu attiecību līmenī.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 64
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 155
1 diena
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 35
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 24
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 2
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 57
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 24
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 8
21:24
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 2
21:16
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 64
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 102
5 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 70
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 26
5 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 22
Ekskluzīvi 8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 23
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 88
11 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 15
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 92
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
13 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 13
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 20
15 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
23 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 155
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 108
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 49
1 diena