×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
4. janvāris, 2012
Drukāt

«Nulles deklarācija» – no 1. marta


Gata Šļūkas karikatūraGata Šļūkas karikatūra

Naktī uz šā gada 1. janvāri iedzīvotājiem bija jāpārskaita savi uzkrājumi un parādi – ja tie pārsniedz desmit tūkstošus latu vai arī personai ir zemesgrāmatā neierakstīts vai ārvalstīs iegādāts nekustamais īpašums, tad likums paredz šogad iesniegt sākumdeklarāciju jeb tautā tā saukto nulles deklarāciju.

 

Uz lasītāju jautājumiem par sākumdeklarēšanu atbild Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā un Nodokļu pārvaldes fizisko personu tiešo nodokļu metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Inese Kemzāne.

 

 

Vai varu iesniegt nulles deklarāciju arī tad, ja man nav nedz parādu, nedz naudas uzkrājumu vairāk par desmit tūkstošiem latu? Gribu būt drošs, ka attiecībā uz VID esmu izpildījis visas prasības.

Jā, jūs droši varat iesniegt nulles deklarāciju, tajā uzrādot visus uzkrājumus, parādus vai īpašumus, pat ja neviens no tiem nepārsniedz desmit tūkstošu latu apmēru.

 

Ja deklarēšu, ka mājās atrodas desmit tūkstoši latu, vai varu pēc tam būt droša, ka zagļi mani neapzags?

Par to nevajadzētu bažīties, jo nulles deklarācijā ietvertā informācija netiks publiskota.

 

1995. gadā iegādājos nekustamo īpašumu, to gan neesmu reģistrējusi zemesgrāmatu nodaļā. Tobrīd biju Latvijas pilsone. Šobrīd dzīvoju Vācijā, esmu ieguvusi Vācijas pilsonību, bet no Latvijas pilsonības neesmu atteikusies. Vai man ir jāiesniedz nulles deklarācija? Vai tā būs jāiesniedz, ja atsakos no Latvijas pilsonības?

Nulles deklarāciju ir pienākums iesniegt personām, kuras ir Latvijas rezidenti. Pilsonībai šajā gadījumā nav nozīmes. Ja jūs esat Vācijas rezidents, tad nulles deklarācija jums nav jāiesniedz.

 

Paredzams, ka janvāra sākumā saņemšu lielu atlīdzību – vairāk nekā desmit tūkstošus latu. Vai man šī summa būs jānorāda nulles deklarācijā un jāieskaita bankas kontā?

Tā kā nulles deklarācijā tiek uzrādīti naudas uzkrājumi, kādi ir personas rīcībā 2011. gada 31. decembrī pulksten 24, tad 2012. gada janvārī saņemtie naudas līdzekļi deklarācijā nebūs jāuzrāda un kontā nebūs jāieskaita.

 

Man īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā, tā vērtība ir nedaudz virs desmit tūkstošiem. Vai man jānes kāda izziņa VID, cik tieši īpašums maksā? Vai nevar būt tā, ka es uzskatu, ka šis īpašums ir deviņi tūkstoši latu vērts un nulles deklarāciju neiesniedzu, savukārt VID pēc tam uzskatīs, ka tas ir vienpadsmit tūkstošu latu vērts un mani sodīs par likuma neizpildīšanu?

Nosakot, vai ir jāaizpilda nulles deklarācija, par pamatu nekustamā īpašuma novērtēšanā ir jāņem iegādes vērtība, nevis vērtība pēc saviem ieskatiem. Iesniedzot nulles deklarāciju, VID nekustamā īpašuma vērtību apliecinoši dokumenti nav jāiesniedz. Ja VID konstatēs, ka nulles deklarācijā ir ietvertas maldinošas ziņas vai šī deklarācija nav aizpildīta, personu var saukt pie administratīvās atbildības.

 

Kad būs jāiesniedz nulles deklarācija?

VID nulles deklarācija būs jāiesniedz laikā no šā gada 1. marta līdz 1. jūnijam.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+