×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Ogres iedzīvotāji pārsteigti par plūdu apmēriem

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pagājušajās diennaktīs Ogres upē notikušas krasas ūdenslīmeņa svārstības. Pie Lielpečiem ūdens līmenis krities par 67 cm, bet pilsētā paaugstinājies par 167 cm.


 

Ogresgala pagasta Paegļu māju pagalms pilns milzu ledus gabaliem. Mājas saimnieks Gatis stāsta, ka otrdienas vakarā pārdesmit minūšu laikā ūdens ieskāvis māju un aptuveni divas stundas miteklī ūdens bijis pusmetra augstumā. Drošības labad Gatis ar ģimeni devies pie radiem, bet nu vāc plūdu radīto nekārtību. Mājas grīdas klāj dubļu kārta un viss piesūcies ar ūdeni, taču par kopējo zaudējuma apmēru spriest esot grūti. Saimnieks jau laikus gatavojies un svarīgākās mantas novietojis augstāk, taču neesot pārbaudīts, vai darbojas elektroiekārtas – ledusskapis, siltumsūknis, ko ūdens tomēr skāris. Māja bijusi apdrošināta, tāpēc Gatis uz notikušo raugās mierīgāk, taču sajūta esot visai nepatīkama, jo radušās lielas neērtības. Viņš pats mājā mitinās vien piecus gadus, taču kaimiņos dzīvojošā meteoroloģe paudusi, ka šādi plūdi pagastā neesot piedzīvoti vismaz četrdesmit gadu.

Ogres pilsētā savukārt vakar ūdens līmenis saglabājās augsts, jo upi vēl aizvien pildīja iestrēguši ledus krāvumi. Ielās dežurēja policijas ekipāžas, appludināti un neizbraucami vairāki ceļi. Gar upi pastaigājās daudz vietējo iedzīvotāju un pilsētas viesu, kas steidza iemūžināt dabas radīto postu.

Par šāda apmēra plūdiem pārsteigti daudzi sastaptie ogrēnieši. “Ogrē dzīvoju visu mūžu, bet ko tādu vēl neesmu redzējis,” noteic Ernests, raugoties uz Ogres ielā teju līdz jumtam ūdenī esošo māju. Blakus dzīvojošais Kaspars aiz kreņķiem pat ķēries pie grādīgās dziras: “Arī māsa un mamma uztraukušās, jo ūdens vienu brīdi jau bija pietuvojies mūsu mājas slieksnim.”

Viņu māju pagaidām glābusi atrašanās pakalnītē un augstie pamati, un vīrietis ļoti cer, ka paveiksies izsprukt no dabas stihijas nestā posta. Arī vairākas citas mājas līdz pusei grimst ūdenī, no tā ārā rēgojas vien sētu mietu gali.

Ogrēniete Iveta “LA” pauž, ka, viņasprāt, problēmas rada Ogres hidroelektrostacija, kas mainījusi upes gultni, un tagad Ogrei Daugavā sanākot ieplūst pret straumi. Tas radot lielu pretestību, tāpēc ūdens kāpj ārā no upes gultnes.

Otrdien vienā no Ogres applūdušajām mājām atrasts 1923. gadā dzimušas sievietes līķis, taču pagaidām nevarot viennozīmīgi pateikt, vai viņas nāves cēlonis bijis saistīts ar noslīkšanu. Sākts kriminālprocess par iespējamu noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere informēja, ka no applūdušajām mājām Ogres novadā kopumā izglābti 25 cilvēki, vairāki suņi, kaķi un trusis. Plūdu dēļ AS “Sadales tīkls” vairākās vietās lokāli atslēdzis elektroenerģijas padevi gan Ogres pilsētā, gan Ogres novadā, lai neapdraudētu iedzīvotāju drošību. 
ogre5_TS_7

VUGD aicina cilvēkus ziņot arī par applūdušo vasarnīcu un dārziņu teritorijās pie ķēdes atstātiem suņiem vai citiem ūdens iesprostotiem dzīvniekiem, jo glābēju rīcībā nonākušas fotogrāfijas, kurās redzami bezpalīdzīgā situācija palikuši, uz applūdušu suņubūdu jumtiem stāvoši suņi.

Vakar kritisko septiņu metru atzīmi pārsniedzis arī ūdens līmenis Daugavā pie Daugavpils un pilsētā sākušas applūst zemākās vietas. Straujā ūdens līmeņa celšanās Daugavā pie Daugavpils ir saistīta ar ledus sastrēgumu, kas Daugavā izveidojies pie Vaikuļāniem Daugavpils novada Līksnas pagastā, skaidroja Daugavpils pilsētas domes civilās aizsardzības speciālists Vladislavs Ruskuls. Vakar operatīvo dienestu darbinieki no palu ūdeņu apņemtajām mājām Daugavpils novada Sventes un Kalkūnes pagastā evakuējuši divas ģimenes ar bērniem.

Pārplūstošās Daugavas ūdeņi Daugavpils novadā nošķīruši no ārpasaules vairākus ciemus ar tajos mītošajiem ap pussimts cilvēkiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+