Praktiski
Mājas

Pagrabā visu ziemu veidojas kondensāts. Jāsakārto hidroizolācija un ventilācija0

Foto-Shutterstock

Kāpēc pagrabā visu ziemu ir kondensāts? Rudenī līdz salam vēdinu, dārzeņi glabājas labi, bet virsējā kārta visu ziemu ir mitra. Pagrabs celts 1956. gadā. Grīda izlikta ar drenāžas caurulēm, sienas betonētas. BENITA RENTNIECE

– Viens no iemesliem, kāpēc pastiprināti veidojas kondensāts, ir nepietiekama ventilācija, – skaidro būvfirmas “RRKP būve” valdes loceklis Aigars Kalniņš. – Ja šādas sistēmas nav, tā jāierīko. Iespējams, agrāk izbūvēts tikai izvads, taču pagraba durvis ziemā noslēdz rūpīgi, tāpēc gaisa plūsma neveidojas. Nepieciešams ierīkot ievadu, pa kuru pagrabā ieplūdīs svaigs un sauss gaiss no ārpuses. Telpā tas sasils un kļūs mitrāks. Veidosies spiedienu starpība, un mitrais gaiss uzplūdīs pa ventilācijas izvadu. Ja pagrabs ierīkots zem mājas, tas tāpat jāaprīko gan ar gaisa ievadu, gan izvadu. Izvadu var ievadīt mājas dūmeņa ventilācijas kanālā, ja tāds ir. Ja ne, jāierīko atsevišķi izvadi un ievadi. Turklāt gaisa pieplūdes un izplūdes vietām jāatrodas pēc iespējas tālāk vienai no otras, vislabāk telpas pretējos stūros. Jābūt iespējai gaisa plūsmu regulēt – mainoties laika apstākļiem, gaisa plūsmu varbūt vajadzēs palielināt vai samazināt.

Tāpat paaugstinātu mitruma daudzumu pagrabā var radīt sienu nepietiekama hidroizolācija. Betons, ja vien nav kaut kā aizsargāts, ļoti labi vada mitrumu. Lai iekštelpas droši pasargātu no mitruma, vienīgais veids ir ierīkot hidroizolāciju no ārpuses. Lai ko arī uzklātu no iekšpuses, ūdens tik un tā to atspiedīs nost. Pamati jāatrok un jānoklāj ar hidroizolācijas materiālu no pamatu pēdas līdz pat augšpusei.

Mitrums var sūkties arī caur pagraba grīdu. Lai pagrabs būtu sauss, zem grīdas jāierīko drenāžas sistēma ar izvadu, virs tās – drenējošs smilšu slānis, hidroizolācija (bieza polietilēna plēve) un betona kārtiņa. Tikai izpildot visus šos nosacījumus, pagrabs būs sauss.

Vislabāko risinājumu konkrētajā gadījumā varētu ieteikt pieredzējis būvinženieris, kurš situāciju novērtētu uz vietas.

LA.lv