×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

Par amatu Āboltiņa sev jautā 77 reizes: “Vai varu, vai drīkstu?” (29)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valdības sastādīšanas gaitā “Latvijas Avīze” redakcijā intervēja “Vienotības” līderi Solvitu Āboltiņu.

– Jūs esat bijusi diezgan dzēlīga, un tagad tas atspēlējas. Nacionālā apvienība ir ļoti kategoriski pret jūsu kandidatūru premjera amatam.

– Esmu viens no retajiem cilvēkiem politikā, kurš situācijās, kad varbūt varētu arī paklusēt, neklusē. Bet vai vienmēr noklusēšana savu ērtību, savas pozīcijas saglabāšanas dēļ ir labākais? Man liekas, acu pievēršana un “tas uz mani neattiecas” savulaik bija galvenais cēlonis Zolitūdes traģēdijai. Kāds redzēja neizdarības, kas var novest pie sliktām sekām, bet neiebilda, noklusēja. Domāja – kas es par pasaules caurumu aizlāpītāju. Man tāda attieksme nekad nav bijusi. Nevaru solīt, ka man tāda būs.

– Kā jūs vērtētu savu reputāciju?

– Vai mana reputācija sastāv tikai no iespaida, ko radīja pirms vēlēšanām labi apmaksātas un sastādītas kampaņas par ātru autobraukšanu, lai gan ne es sēdēju pie stūres, ne es to liku? Vai manu reputāciju veido skarbi koalīcijas partneru izteikumi? Vai tomēr mana reputācija sastāv no tā, ko esmu spējusi dzīvē realizēt. Kādam ērtu, vajadzīgu viedokli arī tagad kā padomju laikos nereti mēdz uzdot par vienīgi pareizo. Gandrīz kā absolutizējamu, citu izslēdzošu “darbatautas viedokli”. Iepriekšējā Saeimā ilgu laiku norādīja uz zemiem Reformu partijas reitingiem, un tādēļ gribēja pārdalīt ministru portfeļus. Tomēr lielākoties politikā procesu veido pēc spēku samēra, kāds pastāv pēc vēlēšanām. Ministru amatus nepārskata, lai arī partijai pēkšņi kritusies vēlētāju uzticība. Pēc Satversmes, Latvijā nav citu īpašu kritēriju kā vien tas, ka Valsts prezidents nosauc Ministru prezidenta kandidāta vārdu un, partijām vienojoties, sastāda valdību. Kad iznācām no sarunas ar Vējoņa kungu, smejoties sacīju žurnālistiem, kam nekas cits nebija jautājams, kā tikai par reputāciju – par ko gan vispār medijos runātu, ja nebūtu Āboltiņas ar viņas reputāciju. Bet e–pastā saņemu gan sliktas un aizvainojošas vēstules, gan atbalsta vārdus. Arī ikdienā uz ielas kādam netīk, kā es smejos, bet ir cilvēki, kas saka – jums ir stingra stāja, turieties. Dzīve nav melnbalta, kaut arī daži grib visu pārvērst melnbaltās kategorijās.

– Vējoņa kungs pēc partiju pieņemšanas galavārdā sacīja, ka gaidot premjera amata kandidātus. Vai paredzat sīvu konkurenci?

– Vārdā saukti daudzi un dažādās partijās. Tas ir normāls diskusiju process. Partijas iekšienē cenšas vienoties, kurš kandidāts pieņemamāks, virza to tālākām sarunām. Tad noskaidrojas, vai kādam nepatīk matu krāsa vai vēl kas. Taču nomināciju no partiju puses vēl nav. Ir sacensība daiļrunībā un sarkano līniju vilkšanā.

– Kāpēc kongresā tik cītīgi skaitījāt ministru amatus, kādus negribat ieņemt? Varbūt izveidojas apstākļi, ka jāuzņemas vadīt kādu būtiski svarīgu nozari?

– Tāpēc, ka mediju telpā nebeidzu uzzināt par sevi brīnumus. Mītus viegli saražot. Ne pušplēsta vārda neesmu bildusi, ka gribētu kādu amatu, bet ik pa brītiņam izlasu, kāds būs Āboltiņas “jaunais norīkojums”, cik ļoti alkstu ieņemt kādu krēslu. Ne amats veido cilvēku, bet tas, vai viņš amatā veic ko paliekošu. Tiem, kas norāda, ko es katrreiz gribot, varu teikt: apzinoties, kāda atbildība ir uzņemties jebkuru augstu amatu, es sev septiņdesmit septiņas reizes jautāju – vai varu, drīkstu, vai man ir tiesības uz to? Atšķirībā no tiem, kuri ar mieru ieņemt vienalga kādu amatvietu, vienmēr domāju – vai spēšu un vai man būs komanda, ar ko to paveikt.

Visu interviju lasiet 17. decembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Diemžēl, bet tā ir arī visu mūsu kopēja (un katra atsevišķi) vienaldzība – redzot neizdarības, kas var novest pie sliktām sekām, bet neiebilstot. Ar domu – “kas es par pasaules caurumu aizlāpītāju?”
  Bet ja visa latviešu tauta būtu sametusi pa eirikam, lai tas junkers neiet ārā no saimes un neatdod savu viet tai mātītei, vai mēs tagad nedzīvotu daudz labāk un laimīgāk?

 2. Intervijas analīze Atbildēt

  No vienas puses Āboltiņa apgalvo, ka esot viens no retajiem cilvēkiem politikā, kurš situācijās, kad varbūt varētu arī paklusēt, neklusē.
  Bet no otras puses milzīgi brīnās par to – kāpēc viņai pārmet ātru autobraukšanu, “lai gan ne es sēdēju pie stūres, ne es to liku”. Ko tad noklusēja un nepateica savam šoferim: – “Brauc lēnāk, vai tiksi nekavējoši atlaists no darba!”? Sabijās, ka tālāk dzīvē būs jāiet ar savām kājelēm?

 3. SIRDSMĪĻĀ Solvita! Tauta visdažādāko vietņu komentāros ir atbildējusi, ko domā par Tavu GRIBIENU. Vai Tev tiešām nepielec?

 4. Kaut ko tik kompartejiski melīgu,nekritisku,falšu utt.sen nebiju lasījusi.Nu varbūt Hūtes dvēseles asiņošanu.Kaut vai sliktos reitingus,ka šoferis ātri braucis utt.Ne vārda par krāpšanu ielienot Saeimā !!Tātad viņa uzskata to par normu???Kā var tādam cilvēkam uzticēt valdību?Kaut kurš no Staļina gvardes/ varbūt pats ? / ,ka jāmelo tik drausmīgi lai tauta pat nespētu apjēgt un pieļaut,ka tie ir meli.
  Izlasiet to NENORMĀLA politiķa atbildi KAPĒC viņa neuzņēmās PM amatu pēc Dombrovska?!Nelietības,melu un stulbuma sajaukums !!Āboltiņa ir DRAUSMĪGS cilvēks !!To vēl tās penses ,kas par vērdiņu neļāva runāt kongresā Vidiņam, piedzīvos elli zemes virsū,ja Āboltiņa iekārpīsies PM klubkrēslā,Arī mēs pārejie.
  Pagaidām 100.p.darbojas.Paldies LA !

 5. Vai kāds pamanīja? Atbildēt

  Einārs Repše tikai sieviete!

 6. Pareizi , viņā nekad neklusē , vienmēr atbild un pat , tad ja nav ko teikt , tad ūinā .

 7. Man ir 100 x lielāka CIEŅA pret expremjeri Laimdotu Straujumu, kura SPĒJA kopā ar ministriem šogad VEIKSMĪGI novadīt Latvijas prezidentūru Eiropas Savienībā! Saņēma ES valstu vadītāju ATZINĪBU un vēl spēja IETAUPĪT prezidentūrai paredzēto finansējumu …
  Vai Āboltiņai ir tik ĪSA atmiņa(vecums nenāk viens!), ja neatceras, ka NETIKA ievēlēta PAT šajā Saeimā?
  Tātad tauta redz labāk EJAM, nekā …nākam!
  Žēl, ka NAV atradies kāds …PROFESIONĀLS žurnālists, kurš būtu bijis spējīgs izpētīt NELIKUMĪGO iekļūšanu Saeimā! Saprotu situāciju, jo masu mēdijos ir tikai darbinieki, kas KNAPI tiekat galā ar CITU teiktā …ATGREMOŠANU! Tāpēc līdz šodienai NEZINĀM, kāpēc vēlētāju IEVĒLĒTS deputāts Junkurs NAV Saeimā… TUKŠA MULDĒŠANA riņķī un apkārt par par kaut kādu “Honkongu” NEIZRAISA cieņu pret masu mēdiju darbiniekiem… Un KĀPĒC tika jautāts deputātam Junkuram, bet ne šai POLITISKAJAI PROSTITŪTAI?
  Kāpēc netika uzdots jautājums KĀPĒC pēc Maximas traģēdijas Āboltiņas vadītā Saeima UZREIZ neizveidoja Parlamentāro izmeklēšanas komisiju? Tikai tad kad viņa NETIKA ievēlēta saeimā, tikai tad – pēc 1,5 gada, pateicoties JAUNIEVĒLĒTAJAI saeimai Ināras Mūrnieces vadībā Parlamentārā izmeklēšanas komisija Maximas TRAĢĒDIJAS lietā tika izveidota un tā VEIKSMĪGI darbojās…

  • Diemžēl šo absurdo sarakstu var turpināt. Tieši Āboltiņas vadītās Vienotības valdīšanas laikā tika pieļauts absurdais prettiesiskais nepilsoņa Lindermana un Rīgas domes vadītāja Ušakova organizētais referendums par krievu valodas kā otras valsts valodas ieviešanu Latvijā. Neraugoties uz to, ka šim pasākumam no valsts budžeta bezjēdzīgi tika iztērēti 2 miljoni, Vienotība neveica šī referenduma rezultātu izpēti. Vienotība kā varas partija nereaģēja arī uz nepilsoņa Lindermana aktivitātēm par Latgales atdalīšanu no Latvijas. Tāpat Āboltiņas aktivitātes strādājošiem pensionāriem samazināt pensijas par 70%. Tad Āboltiņas neadekvāta uzvedība pensionāru piketa laikā, mērkaķojoties ūjinot. Vēl Āboltiņas vadītajai Vienotībai ir nepamatotas pretenzijas par tautības ierakstīšanu Latvijas pilsoņu pasēs. Un kāda ir Latvijas valsts robeža – neapsargāta un caura kā siets. Maidana izstādes vairākkārtējā postīšana valdības nama durvju priekšā. Visi šie gadījumi tā arī palika neizvērtēti. Šo sarakstu var turpināt vēl un vēl.

 8. Ja nerodi atbildi sevī, pajautā tautai!

 9. Visas intervijas parasti ļauj lasīt, bet šeit – nē. Diskriminācija, negodīguma izpausme?

 10. Apbrīnoju šo ** Vai tiešām viņai nav kauna skatīties cilvēkiem acīs ??? Pēc visām tām cūcībām ,melošanām ,shēmošanām un prastām rupjībām viņa ABSOLŪTI nekaunās iziet uz ielas ! Tas tiešām ir ** .

 11. Varēt var būt arī vari, bet nedrīksti.

 12. sociāli atstumtais Atbildēt

  NU KAS TAS PAR TEJATERI ?
  Skaidrs , ka tāda cilvēcīga būtne ( es neteicu – cilvēciska ! ) Latvijas SAEIMAI nedrīkst garām iet , un kur nu vēl iekšā !!! KAuns pa visu ģīmi ! Nodevēja , Latvijas valsts apkaunotāja !

 13. Nevis gribu, bet nedrīksti, jo vilciens aizgājis. Kad vajadzēja uzņemties atbildību pēc Dombrovska demisijas, tad gan negribēji uzņemties atbildību, varbūt labāk tagad arī nodarboties ar savu bērnu audzināšanu…

 14. Pilnīga taisnība Jums Āboltiņas kundze, mēs Jūs tiešām vērtējam pēc darbiem. Piemēram, pēc Jūsu vīram tikušajiem bagātīgajiem iepirkumiem. Kā arī Jūsu izņirgāšanos pret pensionāriem, kuri stāvēja ar tukšiem makiem, nabadzības sagrautiem, turpretī Jūs nācāt pēc jauka šopinga un pilniem iepirkuma maisiņiem dārgu mantu- ūuuuuuuuuuuu. Varbūt Jūs gribat teikt, ka šo žurnālisti arī safabricēja? Un tā visa nemaz nebij?

 15. turpini tālāk.noved valsti bezdibenī……

 16. Ciniska kundze bez sirdsapziņas kauna un goda.Ja viņu iecels, tad būs vilšanās visā Latvju vēlēšanu sistēmā, kas pieļauj praktiski neievēlētai personai vadīt valsti.
  Būs protesta balsojums nākamajās vēlēšanās.

 17. Paškritikas nulle – Latvijas epidēmija. Visās jomās.

 18. Āboltiņai ir jāiet par premjeri, tur nav izvēles. “Reputācija” ir čekistisku elementu un veco komunistu un nelabvēļu radīta par lielu naudu, lai grautu Latviju un populārāko un stiporāko pēc potnciāla partiju.
  Tā ir kaitniecība un mēs neviens vien uzķeramies uz sīkumiem, kuriem nav sakara ar amatu un spējām strādāt. Tauta nelabvēļi no muša taisa ziloni, “troļļo”pa visu pagastu.

  Tauta, apdo’ājies, ko grib panākt ar Latviju, nomelnojot mūsu personības.

 19. Reputācijai resnu punktu pielika pensionāru izsmiešana ….

  • Nepārspīlējiet ar to izņirgāšanos. Ja tevi ūjina un apsaukā, trokšņo – nu un ja netieši atskanēja “atbalss” ar tādu pašu atbildi – vai tā ir ņirgāšanās. Aplami. Vienmēr cilvēku starpā tā neteiši notiek atbailde ar pretējo: saka, ka tu melis, zaglis, vai citādi aprunā – atbild – tu pats tāds vai melis …, kas nereti izskan automātiski. Un Solvita arī ir tāds pat cilvēks kā visi, nevis pārcilvēks. Šajā gadījumā neredzu pazemojuma izskaņu pensionātiem, nav ko uzpūst, jābūt reāliem.
   Otrkārt, nereti uzrunā, ka Āboltiņa “raujas pie varas” – kur tas izpaužas? Visas amatpersonas pasaulē virza un izvirza kolektīvs, šajā sakarā partija Vienotība, tās vairākums. Vai tā ir raušanās pie varas. Meli. Viņa nekur nav teikusi, ka gribu būt premjere. Ja izvirza – atteikties, tad jānodod uzticība tiem, ka viņu izvirza un apstiprina vadībā? Tā nedrīkst!

   Tas ka koalīcija un vara vispār, nomaenklatūra smacē tautu – tā taisnība. To pašu, ja ne vaiāk, dara NA un ZZS. Kur tad viņu godaprāts? Nemelojiet, šie ir labie? Vienotība viena nevienu jautājumu Saeimā un valdībā izlemt nevar, tad ko te melsiet un kultivējiet aplamības, oligarhijas un puzes un saldus komunistu shēmu pavadā. Un paskatieties kādus likumus ar nolūku izčakarēt tautu taisa NA Tieslietu ministrs: grib, lai no spekulantiem par viņu noteikto cenu izpērk zemi zem mājām.

   Esiet vesli, domājiet ar galv, .lasiet grāmatas, tas sekmē domāšanu.

 20. uuuuuuuuu nevari un nedrīksti uuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+