Kultūra
Teātris un kino

Par godu latviešu skatuves leģendai augustā notiks “Vijas Artmanes Lielā nakts”0


Filma “Teātris” (1978.g.). Vija Artmane – Džūlijas Lambertes lomā.
Filma “Teātris” (1978.g.). Vija Artmane – Džūlijas Lambertes lomā.
Foto: Guntis Grunte.

21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90 gadi. Par godu tam Latvijas Televīzijā (LTV) top dokumentāla filma par aktrises dzīvi, bet īsi pirms tās pirmizrādes tiks aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”, kas leģendas dzīvei ļaus pietuvoties Rīgas pilsētvidē, LA.lv uzzināja LTV.

“17. augustā, Rīgas svētku ietvaros, notiks “Vijas Artmanes Lielā nakts”. Tas būs pasākumu kopums, kurā svinēsim kinodīvas un teātra karalienes dzimšanas dienu, un stāstīsim par viņas dzīvi ar pasākumu kinoteātrī “Splendid Palace” un lielformāta videoprojekcijām uz aktrisei nozīmīgu ēku sienām. Plkst. 20 ar leģendārā režisora Rolanda Kalniņa ievadvārdiem kinoteātrī “Splendid Palace” notiks īpašs dokumentālās filmas “Saruna ar karalieni” (1980) atjaunotās versijas seanss,” pauda Krista Luīze Priedīte, LTV komunikāciju speciāliste.

Pēc tam kinoteātra pagalmā uzklausīsim atmiņas par aktrisi, varēs vērot audiovizuālo projekciju ar dīvas kinolomām, satikt Vijas Artmanes ģimeni un laikabiedrus, kā arī baudīt aktrises dēla, dziesminieka Kaspara Dimitera muzicēšanu.

Plkst. 21.40 videoprojekcijas sāksies arī Laipu un Meistaru ielas stūrī un Dailes teātra logos – šajā namā Artmane pavadīja bērnības gadus, savukārt Dailes teātris bija viņas mūža teātris. Šie pasākumi vienlaikus būs arī filmēšanas laukums jaunās dokumentālās filmas pēdējiem kadriem.

Tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā – plkst. 19 kinoteātrī “Splendid Palace” sāksies kinoteātra sezonas atklāšanas seanss. Pirmo reizi sezonas atklāšanai izvēlēta televīzijas filma – kino pirmizrādi piedzīvos jauns dokumentālais stāsts “Aktrise un laiks. Vija Artmane”.

Artmane bija liela personība un liela aktrise – pielūgta, apbrīnota un apskausta. Piedzīvojusi visu, ko sniedz un paņem slavas nasta, bet mūža otrajā pusē saskārusies ar dzīves medaļas otru pusi – novecošanas traģiku un trūkumu.

No jaunas ģimnāzistes baltā kleitā ar lentu matos un Džuljetas līdz Džūlijai Lambertei, Anglijas karalienei, Pīķa dāmai un rūpnīcas priekšniecei parūkā, bet galu galā – arī nabagmājas komendantei. Aktrise ir sava laika atspulgs gan skatuves tēlos, gan publiskajā un privātajā dzīvē, un to visu atklās viņai veltītā filma.

Filma ir režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas jaunākais kopdarbs.

“Publikas pielūgsme ir glaimojoša, bet arī nežēlīga. Vija Artmane dzīvoja skarbā laikā, kad privāto dzīvi nepieminēja, skatuvi glorificēja, un statuss sabiedrībā prasīja upurus,” uzskata Daira Āboliņa. “Aktrise ir sava laika atspulgs gan skatuves tēlos, gan publiskajā vidē. Arī personiskajā. Laika noilgums un tagadnes konteksts daudz ko ļauj ieraudzīt citādi,” norāda scenārija autore.

Saistītie raksti

Filma ir mēģinājums saklausīt aktrises atklātības mirkļus arhīva ierakstos un senās intervijās, lai mēģinātu sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi.

Vijas Artmanes dēls Kaspars Dimiters uzticējis LTV filmēšanas grupai personīgo arhīvu ar 8 mm lentām, kur aktrise filmēta mājās un teātrī. Šis aktrises audiovizuālais dokumentējums tiks iekļauts gan jaunajā dokumentālajā filmā, gan kopā ar uzņemšanas komandai uzticētajām fotogrāfijām tiks izmantots audiovizuālajās projekcijās.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Tikai 18% Latvijas iedzīvotāju atšķir legālus mūzikas iegūšanas veidus no nelegālajiem
23 stundas
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO: Zigmars Liepiņš uzskata – opera Eiropas kartē ir ļoti labā situācijā, bet papildfinansējums būs nepieciešams vienmēr
23 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Ņemt un aizbraukt uz Akapulko. Saruna ar Edmundu Freibergu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Liela zivs mazā dīķī! Saruna ar Latvijas restorānu karali Mārtiņu Rītiņu
Intervija 1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Sicīlijas gepards un Latvija. Sāk demonstrēt Tomazi di Lampedūzas un Stāmerienas baroneses fon Volfas mīlas stāstu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +17 grādiem, dažviet līs
25 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Bērnu pusdienas Rēzeknē par pusotru miljonu eiro
16 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
Asociācija: Kas īsti notiek ar e-cigaretēm? Šokējošie meli no ASV un patiesība par situāciju Latvijā
1 stunda