×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. marts, 2013
Drukāt

Par jauno pāvestu kļūst argentīniešu kardināls Bergoljo

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Par jauno pāvestu piektajā balsošanas kārtā trešdien, 13.martā, ievēlēts līdzšinējais Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo. Jaunais pāvests, kuram jāstājas Benedikta XVI vietā, ticis ievēlēts konklāva otrajā dienā piektajā balsojumā. Bergoljo pieņēmis pāvesta vārdu Francisks I.

Baltie dūmi no skursteņa uz Siksta kapelas jumta parādījās plkst.20.08 pēc Latvijas laika. Drīzumā sāka skanēt Svētā Pētera bazilikas zvani, un milzīgais ticīgo pūlis Vatikāna Svētā Pētera laukumā, kas, neskatoties uz ilgstošo lietu, pacietīgi gaidīja baznīcas jaunā vadītāja ievēlēšanu, uzgavilēja.

Ovācijas nerimās līdz pat brīdim, kad uz bazilikas balkona parādījās Francijas kardināls Žans Luiss Toro, kurš mirkli vēlāk pavēstīja visas pasaules katoļu kārotos vārdus: “Habemus Papam” (“Mums ir pāvests”).

Atšķirībā no citām reizēm ticīgo prieku par jauno pāvestu neslāpēja sēras par iepriekšējā baznīcas galvas nāvi, jo Benedikts pirmo reizi septiņu gadsimtu laikā pats atkāpies no amata.

Bergoljo ievēlēšana visiem sagādājusi pārsteigumu, jo viņa vārds iepriekš nemaz netika minēts favorītu vidū.

76 gadus vecais Bergoljo kļuvis par katoļu baznīcas vēsturē pirmo Amerikas pārstāvi pāvesta krēslā. Viņš ir arī pirmais neeiropietis, kam baznīcas vadība uzticēta pēdējās tūkstošgades laikā.

Domājams, ka Bergoljo ievēlēšana ir zināms kompromiss. No vienas puses, viņš pārstāv Latīņameriku, kur mīt aptuveni 40% no 1,2 miljardus lielās pasaules katoļu saimes. Tādējādi viņa ievēlēšana varētu apmierināt prasības baznīcas vadību uzticēt kādam, kas pārstāv kontinentu, kur ticība ir dzīvības pilna un nesirgst ar pagurumu, kādu piedzīvo draudzes Eiropā.

No otras puses, jaunais pāvests ir jau ievērojamā vecumā, kas liek domāt, ka viņa pontifikāta laikā nav gaidāmas kādas radikālas reformas un ka viņš būs vēl viens “pārejas pāvests”.

No šovakar ievēlētā pāvesta Franciska I katoļu baznīca var sagaidīt jaunas vēsmas, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Jelgavas bīskaps Edvards Pavlovskis. Viņš norādīja, ka par to liecina arī jaunā pāvesta izvēlētais vārds – Francisks I, ko katoļticīgie var uztvert arī kā zīmi baznīcas atjaunotnei.

Arī Latvijas luterāņu arhibīskaps Jānis Vanags atzīmēja, ka sv.Asīzes Francisks atnesa jaunu elpu un valdzinājumu baznīcai 13.gadsimtā. “Lai izdodas arī Romas bīskapam Franciskam 21.gadsimtā,” katoļiem vēl Vanags.

Latvijas prezidents Andris Bērziņš savā un Latvijas tautas vārdā ir apsveicis jaunievēlēto Romas katoļu baznīcas pāvestu, novēlot spēku un izturību uzticētājā nozīmīgajā misijā. “Latvijas un Svētā Krēsla attiecības ir balstītas savstarpējā cieņā, un tām ir sena un bagāta vēsture,” atzīmēja Valsts prezidents, norādot arī uz kristietības būtisko nozīmi Latvijas un visas Eiropas kultūras veidošanās procesā.

Bērziņš, atzīmējot ekumenisma tradīcijas Latvijā, uzsvēra, ka augstu vērtē iepriekšējo pāvestu Jāņa Pāvila II un Benedikta XVI iesākto misiju, un pauž cerību, ka arī jaunievēlētā pāvesta vadībā turpināsies savstarpējās cieņas stiprināšana starp Romas katoļu baznīcu un citām reliģijām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+