×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2014
Drukāt

Par laukstrādniekiem jāziņo
 (28)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Vasarā savā zemnieku saimniecībā vēlos pieņemt sezonas strādnieci. Esmu neizpratnē, kāpēc man katru dienu internetā jāziņo Lauku atbalsta dienestam (LAD), ko viņa dara, cikos darbu sāk un kad beidz. Esmu cienījamos gados un man nav datora. Turklāt – kāda gan jēga no tādas ziņošanas? 
Lidija Kārsavas novadā

Zemkopības ministrija skaidro – kopš šā gada 1. jūnija stājies spēkā lauk­strādnieku ienākuma nodokļa režīms – alternatīvs nodokļa režīms pašreizējiem darbaspēka nodokļiem un būtiski samazina nodokļu slogu sezonas darbos nodarbinātajiem darbiniekiem augļkopības un dārzkopības nozarē. Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis paredzēts vien 15 procentu apmērā no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma. Nodokļa režīms attiecas tikai uz tiem laukstrādniekiem, kurus nodarbinās laika periodā no šā gada 1. jūnija līdz 30. novembrim un kas būs nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Kad augļkopības un dārzkopības uzņēmumu nodarbinātie sezonas darbinieki maksās samazinātu ienākuma nodokli? Tas iespējams gadījumos, kad darba devējs ir izpildījis šādus nosacījumus:

* kārtējā gadā (šogad) ir pieteicis augļu vai dārzeņu platības vienotajam platības maksājumam, deklarējot kādu no augļkopības vai dārzkopības kultūrām, kas minētas Ministru kabineta 2014. gada 25. marta noteikumu nr. 166 “Noteikumi par Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmu sezonas lauk­strādnieku ienākuma nodokļa piemērošanas nodrošināšanai” pielikumā;

* ir reģistrējies kā lietotājs Lauku atbalsta dienesta Elektronisko pakalpojumu sistēmā (EPS);

* pirms persona (sezonas laukstrādnieks) ir uzsākusi darbu, to piereģistrē EPS sezonas lauk­strādnieku sistēmā un norāda, kāds līgums ir noslēgts ar personu (trīs pazīmes: rakstveidā noslēgts darba līgums vai uzņēmuma līgums, kas noslēgts rakstveidā vai mutiski);

* ik vakaru līdz pulksten 24 EPS par attiecīgo nodarbināto ievada atalgojumu.

Samazināto sezonas laukstrādnieku nodokli var piemērot vien laika posmā no šā gada 1. jūnija līdz 30. novembrim, un šajā termiņā netiek strādāts vairāk kā 65 dienas. Katram sezonas laukstrādniekam saņemto ienākumu maksimālais apmērs nevar pārsniegt 3000 eiro.

Konkrētajā darba dienā informācija par lauk­strādnieka atalgojumu ir jāievada tāpēc, ka tas izriet no sezonas laukstrādnieku darba specifikas, teic Finanšu ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Viņš skaidro, ka atbilstoši Zemkopības ministrijas un nozari pārstāvošo nevalstisko organizāciju sniegtajai informācijai parasti šādiem darbiniekiem atlīdzību izmaksā attiecīgās darba dienas noslēgumā. Nostrādāto stundu skaita un aprēķinātās atlīdzības ievadīšana LAD informācijas sistēmā nodrošina iespēju ikvienam darba devējam (tam pašam vai citam) jau nākamajā darba dienā konstatēt, ka attiecībā uz konkrēto sezonas laukstrādnieku netiek pārkāpts maksimālā ienākuma gūšanas nosacījums (3000 eiro taksācijas gadā), jo pretējā gadījumā nav iespējams nodrošināt pareizu nodokļu aprēķinu attiecībā uz šī nodarbinātā gūto ienākumu. “Ņemot vērā būtiski samazināto nodokļu slogu attiecīgās sezonas laukstrādniekiem un attiecīgi arī mazākas darba devēja izmaksas, ir tikai adekvāti, ka darba devējam jābūt gatavam uzņemties zināmus pienākumus,” tā A. Jarockis.

Viņš arī vērš uzmanību, ka likuma mērķis nav aizvietot parastās darba attiecības ar sezonas laukstrādnieku pieņemšanu – ja darbinieku jau sākotnēji paredz pieņemt uz ilgāku periodu, nevis uz vienu vai divām dienām (piemēram, ogu novākšanā), ar to var slēgt darba līgumu uz noteiktu periodu, piemēram, mēnesi, un izmaksāt algu, un ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā kārtībā.

“Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli sadarbībā ar Zemkopības ministriju un nozari pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām izveidoja kā atvieglotu, alternatīvu nodokļa maksāšanas režīmu, tomēr darba devējam ir tiesības izvēlēties un piemērot vispārējo iedzīvotāju ienākuma nodokļa režīmu,” tā Jarockis.

Vairāki graudu audzētāji ir pauduši neizpratni, kāpēc atviegloto nodokļa režīmu nepiemēro arī šajā nozarē. A. Jarockis skaidro – Finanšu ministrijā un ZM ar iniciatīvu radīt īpašu nodokļu režīmu vērsās ZM un attiecīgo nozari pārstāvošās nevalstiskās organizācijas. “Darba gaitā tika identificētas galvenās problēmas dārzkopības un augļkopības nozarē, tas ir, augsts nelegālās nodarbinātības līmenis sezonas laukstrādnieku vidū un augsts administratīvais slogs, kas saistīts ar šai nozarei raksturīgu nevienmērīgo sezonas darbinieku plūsmu. Šai nozarei arī raksturīgs liels cilvēku skaits un augsts roku darba īpatsvars. Rezultātā tika ieviests sezonas lauk­strādnieku ienākuma nodoklis, kas ir alternatīva jau esošajiem darbaspēka nodokļiem. Savukārt citās lauksaimniecības nozarēs (piemēram, graudu audzēšanā) nodarbināto cilvēku skaits ir salīdzinoši neliels, un tām kopumā raksturīga lielāka darba procesu mehanizācija,” uzsver A. Jarockis.

Viedoklis


Krista Garkalne, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sabiedrisko attiecību speciāliste: “Jaunie noteikumi LOSP dalīborganizāciju sadarbībā ar atbildīgo ministriju tapa vismaz četru gadu ilgumā, un iznākums ir vislabākais kompromisa variants. Jaunizveidotā reģistrācijas kārtība problēmas neradīs, bet gan atvieglos līdz šim izmantoto strādnieku reģistrāciju papīra formāta žurnālos uz jaunizveidoto reģistrācijas sistēmu Lauku atbalsta dienesta (LAD) sistēmā. Jaunā kārtība attieksies tikai uz dārzkopībā nodarbinātajiem, tātad augļu un dārzeņu novākšanu, jo dārzkopības nozare Eiropas Savienībā (ES) uz pārējo nozaru fona ir atzīta par jutīgāku, jo tajā ir jāiegulda milzīgs cilvēku resurss, jo, kā labi zinām, lielākā daļa darbu – gan ravēšana, gan novākšana – ir roku darbs. Jaunās likuma normas neattieksies uz darbiniekiem, kas vada traktortehniku, bet, kā zināms, piemēram, graudkopībā kultūru apstrāde un novākšana notiek ar tehnikas palīdzību.
Jāņem arī vērā, ka šī kārtība ir izveidota uz trīs gadiem. Tad vērtēs rezultātus un lems par citām lauksaimniecības nozarēm, kur arī sezonas laikā izmanto roku darbu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Piesmietā Latvija

 2. galvenais – nesamaksāt vairāk par 500 eiro mēnesī!

 3. Kur jūs esat redzējusi apmierinātu vergu.Atcerieties vēsturi-kas bija demokrāti visās valstīs?Pareizi-vergturi!Mēs gribam demokrātiju un brīnāmies kāpēc mūs padara par vergiem.

 4. naudu jūs prasat bet pretī neko nedodat ,nāksies mainīt tautību un īpašumu reģistrēt citur ,ja jūs nekaunīgi tad mēs arī protam būt cūkas

 5. Bet kā jūs domājiet savādāk dzīvos visas pasaules lielais koloniju īpašnieks visām valstīm ko tas sargā un atnes demokrātiju ir jāmaksā nodevas un tās ir miljons dolāru dienā,kā lai vietējie kangari savāc un nomalsā saviem saimniekiem lielo alku pēc haļavas ja pat Krievija ar visiem Nīsto Putinu turpina maksāt bet viņš mēģina lēnām atbrīvoties bet tad ir karš jo ASV izstrādātā Krievijas konstitūcija paredz nodevas un to cieši kontrolē ASV vēstniecība Maskavā.

 6. Stulbie, kaitnieciskie likumi, veinkārši, jāignorē!

 7. Neprāts! Ja iešu pāris stundu paravēt kaimiņam burkānus, tam, nabagam, jāspolē uz VID ar “svarīgu ziņojumu.”
  Kāpēc baidāties ieviest progresīvo nodokli? Kāpēc? Bail no savas un, sev līdzīgo, bagātnieku “aiziešanu pagrīdē”? Bet es kā ravēju burkānus, tā ravēšu pa stundiņai katram kaimiņam.

 8. Vergoju Latvijas laukos pa pieci eiro dienā (10 stundas), taču dzīvoju ļoti trūcīgi. Zagt neprotu.
  Kad fašisti apžēlosies un sāks maksāt vairāk?
  Tagad par mani ziņos un man būs jāmaksā vēl nodoklis.
  Nesaprotu, kāpēc vispār dzīvoju . . .

  • Pilniigi piekriitu! Tas jau ir absurds stulbums un ar katru mirkli muus tuvina barikaadeem.
   Bet… vajag izmantot nedaudz viltiibas pret tiem latvieshu tautas salashnjaam,roklaizhaam.Juus ,jebkuraa gadiijumaa variet aogalvot ,ka nodarbojaties ar labdariibu,straadaajat peec briivpraatiibas principa! Un nevienas valsts likumdoshana Juus nespees apstriideet!
   Naakamais- ikvienam zemes iipashniekam ir tiesiibas nepielaist pat tuvu saviem iipashumiem,shos kangarus,kaut vai njemiet rokaa meeslu dakshas! Aizstaaveet savas iipashuma tiesiibas nosaka likumdoshana!
   No otras puses ,tiiri labi,ka notiek taada diskriminaacija pret Latvieshu tautu. Tauta aatraak sapratiis,ko taadaas reizees maaciija dariit muusu senchi!Valsts likumdoshana-taa ir tautas gribas izpausme.Taatad tautai arii ir pilniigas tiesiibas izmainiit vai ignoreet shos likumus.Vajag tikai izveidot jaunu tautas balsoshanas mehaanismu.Vajag pshiem veidot savas kopienas,kas buutu izoleetas no “tautas kalpiem” un vinju likumiem.

 9. Es tam maitam nu vispar neko nezinotu,jo galigi jau tam cilvekam virsu brauc.Laikam dievins aizgaja holiday.Nu kad tas viss beigsies?

 10. Nu ko tik neizdoma.Ta jau ta nabadziba.Nu kauns jau nav tiem augsa sedojasiem fasistiem.Drizuma jau ari bus jamaksa par podu ,cik reizes diena aizejam.Murgs.Nezin no ka noplest.Vajag tai saimei bumbu iemest.Laikam ir vissdullaka lv.pasaule.

 11. Kā apèķināt, ja man par dienas darbu dod ogas, ko lasu? Vai aizvest groziņu uz nodokļu pārvaldi?)

  • Par ogu grozu kā atalgojumu labāk neieminies- sanāks dārgāk, jo VID aprēķinās vidējo tirgus cenu, pareizinās ar kg, ko Tev “izmaksāja algā” un piestādīs nodokļu uzrēķinu.

 12. Saliek savas lielās algas kopā ar minimālajām un uztaisa lielās vidējās algas un tad kārtējo reizi vajaga atkal kādus nodokļus,vai tad tā pat jau no tās nabagu naudas nemaksājam?Saņem algu,maksā nodokļus,pēc tam maksā nodokļus katrā veikalā par katru pirkumu,ar gadiem mocies,iegādājies dzīvojamo platību,maksā nodokli,pēc tam katru mēnesi maksā atkal,par to ka tu esi kaut ko iegādājies,mājas nodokli,dzīvokļa nodokli,zemes nodokli,un kad izdomā pārdot,tev atkal jāmaksā valstij nodoklis,un kad pērk zārku un kapa vietu,par visu plēš nodokli,drīz jau izdomās pie deguna pielikt skaitītāju un būs jāmaksā nodoklis ka tu elpo,jau tagad smok no tiem nodokļiem nost!!!!!!

 13. birokrāta domāšana. Eirobirokrātam tā eirobirokrātiskā domāšana ir “vienkārši eirobirokrātiska”, taču Latvijā tā ir latvijeirobirokrātiskāka- proti- eirobirokrātija ģeometriskajā progresijā, kas vēl kāpināta kubā. Tais iestādēs sēž tikai papīržurkas pārākajā pakāpē, kam prieks izpildīt katru eiropvēsmu ar tik pārapzinīgu centību, ka Eiropā izskan bvārda pirmais burts, bet pie mums jau pieci sējumi normatīvo aktu gatavi!!!

  • Bet ko tad tas ierēdņu bars caurām dienām darīs?Tak jau kaut kā tas laiciņš jāaizpilda kūku ēšanas starplaikos.

 14. nesaprotu............. Atbildēt

  jaa tanuks nevar izpljaut seetu.. piedaavaa kaiminjam polsu lai paliidz. a šim 15 procenti no polsa jaaatdod valstij. traki gan . traki….nu saucamajos krievu laikos taa nebija točna. un beerni bija Latvijā. a tagad . nu kaut kaads sviests notiek tanī LATVIJĀ

 15. visu neizlasiju,bet ko valsti izlaupijusie vairs nezina ka trakot ,lai parastam cilvekam pedejo atnemtu

 16. Valdība garantē : “Tev nebūs Latvijā savu maizes kumosu gādāt……..”

 17. Ja tiek šāds likums pieņemts, tas tikai nozīmē,ka ne visi vēl aizbraukuši!!!!Tad jāuzliek nodoklis, lai tie pēdējie,izturīgākie arī krāmē ceļasomas!!!
  Nu, deputāti, kādas vēl represijas laukiem???

 18. es labāk ziņošu par pvn atmazgātājiem…

 19. Neviens labpratigi neietu piestradat ja alga pietiktu kaukads sviests pat no piestradata grib nemt nodokli es tam nepiekritu

 20. Ja arī pieņemtu, ka viss ir labi un pareizi, un valsts piedzīvos uzplaukumu no šo nabaga ļautiņu grašiem, tad kāpēc no 1. jūnija? Tad jau ir par vēlu stādīt, loģiski būtu 1. vai vismaz 15. aprīlis!

 21. Interesanti būtu uzzināt kā tos jautājumus risināja pirmskara Latvijā.Nekur neesmu saskārusies ar informāciju,ka tolaik par katru pirkstu pakustināšanas gadījumu būtu bijis jāziņo kādai birokrātiskai institūcijai.Bet tāpat taču cilvēki strādāja un par darbu saņēma atlīdzību.Vēl jau gan bija arī talkas,kuras mūsdienu apstākļos pieskaitītas aizliegtajiem nodarbināšanas veidiem.

 22. tas vispar ir lielakais stulbums, ko var nolemt.nu nemaksa Latvija zemnieki vai privatie tadu naudu no ka vel nodoklus nemt!es domaju valsts iestadem vajadzetu priecaties, ka cilveki laukos vel var atrast kadus kas strada par minimalu un zemaku samaksu un nestaiga pa kabinetiem un neludz socialo palidzibu, bet pasi censas vismaz vasaras menesos kaut ka iztikt.

 23. Vēl stulbāk nevar izdomāt …valstij vajag naudu

Draugiem Facebook Twitter Google+