×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
1. jūnijs, 2016
Drukāt

Par okupācijas zaudējumiem – diplomātiski (21)

Foto - LETAFoto - LETA

Ministru kabineta (MK) sēdē apspriežamo jautājumu vidū dienaskārtībā ir arī atbilde uz Saeimas frakcijas “Saskaņa” vēstuli, kurā tā pieprasījusi valdībai skaidrot savu pozīciju attiecībā uz Latvijas Okupācijas izpētes biedrības (LOIB) valdes priekšsēdētājas Rutas Pazderes pausto, ka padomju okupācijas nodarītie ekonomiskie zaudējumi Latvijai mērāmi 185 miljardu eiro apmērā.

Tā ir summa, ko nākotnē, iespējams, Latvija varētu pieprasīt kā kompensāciju no Krievijas. Līdzīgi savus zaudējumu aprēķinus veic arī Lietuva un Igaunija.

Ruta Pazdere zaudējumu apjomu nosauca vairāku padomju okupācijas periodam veltīto grāmatu atvēršanas svētkos 18. aprīlī. Paziņojumu plaši tiražēja Krievijas masu informācijas līdzekļi, un kaimiņvalstī tas izsauca plašu rezonansi. Reaģēja arī Saeimas frakcijas “Saskaņa” deputāti, kurus darīja bažīgus LOIB ciešā sadarbība ar Ministru kabineta izveidoto “PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanas, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanas un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanas komisiju”, kuras darbu savukārt par valsts budžeta līdzekļiem nodrošina Tieslietu ministrija.

“Saskaņa” valdībai savu vēstuli, deputāta Sergeja Dolgopolova sagatavotu un frakcijas vārdā parakstītu, nosūtīja jau maija sākumā. “Ja publiskā telpā parādās tāda veida informācija, tad pirmais jautājums – vai tā ir valdības vai biedrības pozīcija? Ja valdības, tad man šķiet loģiski, ja publiski pasaka, kas būs tālāk: vai “ieliks atvilktnē”, vai būs kādas darbības un kādas tās būs. Citādi tas ir tikai mēģinājums satricināt sabiedrību. Vienkārši gribam uzzināt, kāda velna pēc šī jezga uzsākta. Mēs reāli gribam saņemt 185 miljardus eiro, vai arī tā ir tikai “gaisa tricināšana”, savu pozīciju skaidroja Dolgopolovs. “Saskaņas” deputāts neslēpj, ka apzinās uzdoto jautājumu neērtumu valdībai, taču Dolgopolovam arī pašam patiesi esot interesanti, kas notiks tālāk, un vienlaikus tāds pieprasījums ir arī atgādinājums valdībai “stipri padomāt, pirms tādas aktivitātes laist gaisā”.

Atbildi par valdības pozīciju saistībā ar LOIB pausto viedokli gatavoja Tieslietu ministrija. Atbildes projekta teksts līdz vakardienas pēcpusdienai publiski pieejamajā MK vietnē 31. maija dienaskārtībā tā arī neparādījās, taču tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) preses sekretārs Andris Vitenburgs skaidroja, ka tā ir tehniska kļūme un vēstule bijusi pieejama MK e-portfelī.

Valdības atbildes galvenā jēga: LOIB nav pilnvarota aprēķināt Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem PSRS okupācijas režīma nodarītos zaudējumus, jo ar to oficiāli nodarbojas pieminētā Padomju okupācijas zaudējumu aprēķināšanas komisija. Savukārt komisijas nolikumā rakstīts, ka komisijas vārdā viedokli bez īpaša pilnvarojuma publiski pauž tikai tās priekšsēdētājs. Komisijas priekšsēdētājs Edmunds Stankevičs, lūgts komentēt situāciju, skaidroja, ka valdības atbilde balstās tiesību aktos un būtībā atreferē komisijas nolikumu: “LOIB viedoklis ir LOIB viedoklis. Tam ir tiesības pastāvēt, bet tā nav valdības oficiālā pozīcija. Atbildē arī pasvītrots, ka Latvijā jebkura biedrība var paust savu viedokli un tai nav jāsaskaņo savs viedoklis ar MK.” Citiem vārdiem sakot: “Mēs atbildam, ka šajā stadijā tā nav valdības pozīcija, jo komisija vēl turpina darbu.” Stanke­vičs atzina, ka Pazderes kundzes nosauktā summa ir “apmēram tajā rajonā”, taču “tas ir pārāk nopietns jautājums”, lai viņš kā komisijas priekšsēdētājs šajā aprēķinu brīdī uzņemtos nosaukt kādus konkrētus skaitļus: “Tas būtu jālemj visai komisijai, bet mēs vēl neesam tajā stadijā, lai varētu to pateikt. Mums jābūt maksimāli precīziem, ja runājam par skaitļiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Mūsdienu globalizācijas laikmetā mazajām tautiņām ir grūti izdzīvot, īpaši, ja nav laba demogrāfija un dēļ kredītiem vai peļņas no valsts regulāri izbrauc daudz cilvēku.

 2. Domāju ka tā “ŗēķināšana”tā arī beigsies bez rezultāta,pārāk daudz Kremļa zābaku laizītāju komunistu Latvijas valdībā,patiesībā 5 kolonna. Bet domāju ,ka Latvijas oiedzīvotājiem vajadzētu iesūdzēt privāti Krieviju,kā PSRS mantinieci tiesā par negūtajiem ienākumiem okupācijas laikā ,par morālo kaitējumu aiz dzeloņdrāšu žoga,tas būtu efektīvāk un konkrētāk arī reālāk.

 3. Kas būs tālāk? Tādam kā Dolgopolovam to labāk nezināt, pat ja būtu, kas zinātu, kas būs tālāk. Ja tāds kā Dolgopolovs to uzzinātu, tad, manuprāt, visādi censtos traucēt tālākos darbus. Kas būs tālāk jātur zināmā noslēpumā, tikai tad var darbs labi izdoties.

 4. A ko jūs nesaprot,mēs te ieradāmies, mums te labi, mūs par krieviem uzskata un par to aizstāv, xo,xo! Bet prom mūs jūs nedabūt un kur nu vēl uz dzimto zemēm. Ne,ne! B Россиу – ну уж нeкoгдa!

  • Голубчик, прекратите вы уже воровать чужие ники. Воровать чужие ники нехорошо! Тем более, высказывать от чужого имени какие то бредовые мысли.

 5. Es esmu no Rīgas.

 6. Вау, да у вас мания величия однако.

 7. Не удобный, но вполне логичный вопрос правительству. Одно дело использовать работу этих комиссий для политических игр внутри страны. И совсем другое – международные отношения. В правительстве ведь не совсем дураки сидят, должны понимать, что такие действия без последствий не останутся. Тем более, что вас не раз, и не два и не три, предупреждали о них. Вам рассмеются в лицо, пошлют, и посулят очередные уши от от осла. И что дальше?! Объявите России войну или задушите экономическими санкциями?

  • 1.Kad migrant beidzot brauksi prom!!!
   2.Man iztulkoja tavu murgu.
   3.Kāda tev daļa, kas notiks tālāk? Neģēlim pateicām acīs un pat pierādījām, ka viņš ir neģēlis! Tā pat kā Tu! Abi esiet vienādi mērgļi! To, ka kādreiz ko sapratīsiet un kļūsiet par cilvēkiem, pasaule vairs necer. Gaidām, kad nodzīvosiet!

  • Armēņi kādus simts gadus cīnījās psiholoģiskajā frontē, lai Eiropā atzītu, ka bijis turku genocīds pret viņim, tikai tagad to Eiropa sāk atzīt. Un ebreji arī pēc kara kādus 20 gadus cīnījās, lai holokausta atzīšana būtu tādā līmenī, kā tagad… Visur nepieciešama neatlaidība un drosme. Arī latviešu tauta savu panāks.

 8. Kāpēc ielika manu bildi… es esmu gatavais 1d1ots

  • Опять вы! Прямо с утра пораньше провоцируете? Хотите, чтобы я начал комментировать. Я могу. Напоминаю, воровать чужие ники нехорошо. Вы сударь вор!

 9. ka tik nesakaitināt lielo lāci ! 🙂

 10. 185bilj.pa 50 gadiem ir 3.7 bilj.pa gadu, ieskaitot karu un pēckara laiku.
  LV 2016 budžets ir 7.4 bilj.
  Tātad sanāk, ka 50 gadus, kara laiku ieskaitot, PSRS ir Latvijai katru gadu nolaupījusi pusi šī gada budžeta.
  Tam bez vārda runas tic latvju arāji, lopkpji un piedzērusie meža strādnieki.

  • Vislielākais zaudējums bija sabiedrības pilsoniskākās un veiksmīgākās daļas iznīcināšana nošaujot, izsūtot vai piespiežot doties trimdā. Cik miljardos to vērtēt tiešām grūti spriest.

 11. etniskie zaudejumi ir vertejami veselas tautas izvaroshana?Latvijas kolonizacija ir shausmigs noziegums pret cilveci,un krieivjai,par psrs perioda teroru pret latviehsu tautu,ir janes atbildiba,netikai jasvins savas 9. maijaa paveiktaas zveeribas?krievijai laiks izvakt savus kolonistus?

Draugiem Facebook Twitter Google+