Parādus piedzen arī cietumā 0

Trešās grupas invalīds pašlaik atrodas cietumā, bet drīz iznāks brīvībā. No invaliditātes pensijas viņam atvelk uzturlīdzekļus bērnam, pāri paliek 75 lati mēnesī, kas krājas bankas kontā. Viņam ir arī parāds Tele 2, kas nodots parādu piedzinējiem. Vai “Creditreform” vai tiesu izpildītājs to var atvilkt no viņa bankas konta?
 Zane Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

“Creditreform” vai cita firma nedrīkst noņemt naudu no bankas konta, tās var tikai atgādināt par parādu – zvanīt, sūtīt vēstules u.tml. Vērst piedziņu uz bankas kontu drīkst tikai zvērināts tiesu izpildītājs, ja ir tiesas spriedums par parāda piedziņu un tiesu izpildītāja lietvedībā ir tiesas izdots izpildraksts.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē paskaidroja, ka, piedzenot parādu, cilvēku nevar atstāt pavisam bez naudas. To, kādas summas katrā gadījumā jāatstāj, nosaka Civilprocesa likums (CPL).

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēršot piedziņu uz bankas kontu, tajā jāatstāj nauda minimālās mēnešalgas apmērā – 200 latu, atbilstoši CPL 599. panta trešajai daļai. Tātad, ja kontā ir 201 lats, no tā var ieturēt 1 latu.

Strādājošajiem, atvelkot parādu no algas, var ieturēt 30 % no algas (ja ir viens izpildraksts). Ja ir divi vai vairāk izpildrakstu, var ieturēt 50 % no darbinieka algas atbilstoši CPL 594. pantam. Algas maksimālo lielumu šajā gadījumā likums nenosaka. Piemēram, ja alga ir 1000 latu un var ieturēt 50 %, parādniekam ir jāatstāj puse – 500 latu. Aprēķināt, cik naudas jāatstāj parādniekam un cik jāpārskaita tiesu izpildītājam, ir darba devēja pienākums.

Piedzenot uzturlīdzekļus nepilngadīgam bērnam, no strādājošajiem var ieturēt vairāk. Tad ik mēnesi parādniekam jāatstāj 50 % no valstī noteiktās minimālās mēneš­algas, tātad – tikai 100 latu.

 

Piedzenot parādu no citiem ienākumiem, tai skaitā vecuma un invaliditātes pensijas, jāatstāj summa, kas atbilst valsts sociālā nodrošinājuma pabalstam (atbilstoši CPL 595. panta otrajai daļai). Pašlaik šis pabalsts ir 45 lati mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – 75 lati mēnesī.

 

Cietumā aizliegts lietot telefonu, taču ir atļauts sūtīt vēstules. Pašlaik parādniekam var ieteikt uzrakstīt vēstuli otrajam tiesu izpildītājam, kas piedzen parādu par telefona sarunām, informēt, ka eksistē vēl viens izpildraksts, pēc kura jau notiek piedziņa, un lūgt atķīlāt šos atlikušos 75 latus mēnesī. Jāpievieno arī valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) izziņa. Tad tiesu izpildītājs nosūtīs rīkojumu VSAA parāda piedziņai ieturēt daļu no invaliditātes pensijas, atstājot parādniekam ne mazāk kā 45 latus mēnesī (vai 75 latus mēnesī, ja viņš ir invalīds no bērnības). Ja tiesu izpildītājs būs lēmis atcelt apķīlājumu personas kontam vai daļai no tā, parādnieks neapķīlāto summu varēs izņemt arī jebkurā bankomātā vai tērēt, par pirkumiem norēķinoties ar bankas karti.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.