Foto – AFP/LETA

Pārbaude Gruzijas demokrātijai 0

Šodien Gruzijā saspīlētā gaisotnē notiek parlamenta vēlēšanas, kuru rezultāts noteiks, vai tiks turpināts prezidenta Mihaila Saakašvili prorietumnieciskais kurss, vai vēlētāji dos priekšroku opozīcijas līderim Bidzinam Ivanišvili, kuru tur aizdomās par sakariem ar Kremli un kurš grib atjaunot ciešākas attiecības ar Krieviju. 


Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Vairākums augļu un dārzeņu pārdevēju Tbilisi tirgū uzskata, ka viņu interesēs būtu Gruzijas bagātākā cilvēka, miljardiera Ivanišvili uzvara, jo viņš sola atjaunot attiecības ar Krieviju, kas apsīkušas pēc Maskavas un Tbilisi militārā konflikta 2008. gadā, atzīmē raidsabiedrība BBC. Tirgotāji uzlūko Ivanišvili, kurš savus miljardus nopelnījis darījumos Krievijā, kā savu “glābēju”, kurš atjaunotu sarauto ekonomisko saikni ar Krieviju. “Viņš (Ivanišvili) ir labs cilvēks,” intervijā BBC saka 47 gadus vecais tirgotājs Ilija Maharadze. “Viņš atvērs robežas ar Krieviju, un gruzīni atkal varēs braukt uz turieni. Mums nav vajadzīga Amerika,” apgalvo tirgotājs. “Manā ģimenē nevienam nav darba,” saka 57 gadus vecā Tamāra Jandgašvili. “Es nopērku grozu plūmju un tad nāku uz tirgu un mēģinu pārdot. Vai tā ir dzīve?” Daļa iedzīvotāju reformas uzņēmuši naidīgi, jo jūtas nobīdīti malā un nav guvuši kādu taustāmu labumu no valstī notiekošajām pārmaiņām. Vairāk nekā pusei valsts iedzīvotāju nav pastāvīga darba. Īpaši smagi klājas gados vecākajiem un mazāk izglītotajiem iedzīvotājiem, kam nākas cīnīties par izdzīvošanu neoliberālās ekonomikas vidē. Daļa no viņiem atzīst, ka dzīve bijusi labāka, kad Gruzija bija Padomju Savienības sastāvā. Šī iedzīvotāju daļa varētu balsot par Ivanišvili, kas sola izmantot savu bagātību (6,4 miljardus dolāru, pēc žurnāla “Forbes” aplēsēm) nabadzības iznīdēšanai valstī.

 

Jurists Badri Bakojevs uzskata, ka Ivanišvili uzvaras gadījumā “notiks kaut kas patiešām slikts”. Viņaprāt, prezidents Saakašvili asi vērsies pret noziedzību un korupciju, viņa valdīšanas laikā ielās kļuvis drošāk un stabilizēta elektrības piegāde.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs negribam atgriešanos laikā, kad Gruziju pārvaldīja noziedznieku bandas. Mēs negribam, lai Krievija valdītu mūsu valstī. Mēs gribam pievienoties NATO un turpināt demokrātijas veidošanu,” BBC teica Bakojevs.

Ivanišvili noliedz sakarus ar Kremli un šogad pārdevis vairākumu savu firmu Krievijā, lai netiktu apsūdzēts, ka viņu varētu ietekmēt prezidents Vladimirs Putins. Viņa kritiķi apgalvo, ka Ivanišvili nebūtu varējis tik ilgi veidot biznesa tīklu Krievijā un tagad to tik ātri pārdot, ja viņš nebūtu Putina sabiedrotais. Daži analītiķi uzskata, ka opozīcijas kampaņa ir Kremļa sazvērestība, lai grautu Gruzijas suverenitāti. Viņuprāt, prezidents Putins, kurš uzskata prezidentu Saakašvili par personisku ienaidnieku, ar nekārtību radīšanu vēlēšanās negrib pieļaut, lai Gruzija, ko Kremlis tradicionāli uzskatījis par piederošu Krievijas ietekmes joslai, pievienotos NATO un Eiropas Savienībai, atzīmē BBC. Uzrunā ANO Ģenerālās asamblejas sesijā prezidents Saakašvili apsūdzēja Krieviju centienos “noslaucīt Gruziju no kartes” un “netīras naudas izmantošanu no ziemeļiem” Gruzijas demokrātijas destabilizācijai. Saakašvili vadītā Apvienotā nacionālās kustības partija ir dominējusi Gruzijas politikā kopš viņa stāšanās prezidenta amatā 2004. gadā. Opozīcijas līderis Ivanišvili izveidojis ideoloģiski dažādu partiju apvienību “Gruzijas sapnis”. Ivanišvili izteicies, ka atbalsta Gruzijas rietumniecisko ārpolitiku un varbūtējo dalību NATO un ES, taču daži viņa koalīcijas partneri tam nepiekrīt.

 

Ivanišvili apsūdz pašreizējo prezidentu autoritāra režīma iedibināšanā, bet Saakašvili apgalvo, ka viņa oponents pielikšot punktu Gruzijas modernizācijas programmai un atgriezīs to korupcijas un haosa māktajā pagātnē.

 

Valdošās partijas reputāciju īsi pirms vēlēšanām iedragājis skandāls, ko radīja atklātībā nonākušais videoieraksts par cietumnieku spīdzināšanu, kas izraisīja gan ielu protestus, gan starptautisko nosodījumu, rosinot bažas par iespējamām nekārtībām arī pēc vēlēšanām. Gan ASV, gan Eiropas Savienība aicinājusi Tbilisi nodrošināt godīgas vēlēšanas, uzsverot, ka no tā ir atkarīgas Gruzijas cerības integrēties Rietumu organizācijās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.